Reklama

Otworzyć się na ludzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cztery tysiące parafian mają pod swoją opieką duszpasterze z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju. Proboszcz ks. Zbigniew Wichrowicz oraz wikariusz ks. Grzegorz Jakuszewski przyznają, że pracy mają co niemiara.
- To stosunkowo trudna parafia, wielu z mieszkańców boryka się z kłopotami dni codziennego - opowiada ks. Grzegorz Jakuszewski. - W porównaniu bowiem do sąsiednich uzdrowisk, Polanicy-Zdroju i Kudowy-Zdroju Duszniki są dużo biedniejszym miastem.
Parafianie są jednak chętni do pracy. Przy kościele działa wiele stowarzyszeń i ruchów: Żywy Różaniec, Rada Parafialna, Zespół Charytatywny, Wspólnota Miłosierdzia Bożego, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Eucharystyczny Ruch Młodych, schola, lektorzy i ministranci.
- Kiedy wraz z księdzem proboszczem obejmowaliśmy parafię, było bardzo trudno. Ludzie musieli nas poznać, zobaczyć, że to, co chcemy zrobić w kościele i przy świątyni, robimy dla nich, a nie dla siebie - mówi ks. Grzegorz. - Musieliśmy otworzyć się na ludzi, by ludzie otworzyli się dla nas, nabrali zaufania i włączyli się w życie parafii.
Krok po kroku to się udało. A było, co robić. Kościół w Dusznikach to stara świątynia. Słynie z ambony w kształcie wieloryba (stamtąd wygłaszane są kazania w okresie pasyjnym, ołtarza „Czternastu Wspomożycieli”, a także rzeźbionego grobu Chrystusa zamiast ostatniej stacji Drogi Krzyżowej.
- Chociaż w Zdroju jest drugi kościół, przyjezdni chętnie przychodzą do nas, choćby ze względu na architektoniczne atrakcje - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. - Wielu turystów pojawia się także na Mszy św. w kościele filialnym św. Marii Magdaleny w Łężycach. Od początku pracy w tej parafii odczuwam wielką życzliwość, otwartość, chęć współpracy i szczególną więź z parafianami. W troskach (brak pracy, zdrowia) wspieramy się wzajemnie, dzielimy radościami. Staram się być dla parafian pod każdym względem: chcę ich autentycznego dobra, duchowego i materialnego. Przy ich ogromnym zrozumieniu - bo wspierają mnie, składają ofiary - dużo już zrobiliśmy, choć wiele prac jeszcze przed nami.
Ostatnim dużym sukcesem jest z pewnością otwarcie od początku sierpnia świetlicy przy parafii. Jeszcze kilka lat temu ten przykościelny budynek był w opłakanym stanie. Rok temu znalazła się grupa ludzi, która wie, czemu i komu może dziś służyć dawna obora. Członkowie dusznickiej Grupy Charytatywnej Caritas pracują nad wspaniałym projektem. W budynku powstało pomieszczenie, które ma spełniać rolę świetlicy. Dzieci, szczególnie te z rodzin patologicznych, będą mogły w niej pograć w tenisa stołowego, piłkarzyki, odrobić lekcje pod nadzorem emerytowanych nauczycieli. Powstanie tam kółko plastyczne. Wszystko po to, by zabrać najmłodszych z ulicy.
- Świetlicę nazwaliśmy symbolicznie „Barką” - mówi ks. Grzegorz Jakuszewski.
W byłej oborze znajdzie się również miejsce na wypożyczalnię sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Będzie ona miejscem spotkań dla przykościelnych organizacji oraz młodzieży. W weekendy sala przeobrazi się w kawiarenkę, gdzie samotni ludzie będą mogli przyjść i wypić herbatę w miłym towarzystwie. Mniej zamożne rodziny będą mogły np. wyprawić tu swoim dzieciom Komunię.
- Sporo przyborów szkolnych otrzymaliśmy od Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich. Jej prezes, Andrzej Merkur, dzięki swojemu doświadczeniu pomaga nam także trafić do wspaniałych ludzi. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni - mówi Andrzej Rymarczyk, prezes zarządu dusznickiej Grupy Charytatywnej Caritas, z której pomocy korzysta około 200 rodzin.
W przyszłości Grupa chciałby zaadaptować strych byłej obory na hotel. Na poddaszu powstać może kilka 2-3-osobowych pokoi z węzłem sanitarnym, które mogłyby służyć młodzieży przyjeżdżającej do Dusznik na wymiany.
To nie jedyna inicjatywa. - W naszym kościele odbywają się koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego. W porozumieniu z jego organizatorami chcemy wyremontować znajdujące się w świątyni organy - opowiada Wikariusz dusznickiej parafii. - Fundusze na to otrzymamy od organizatorów festiwalu, sami jednak najpierw musimy wymienić witraże w świątyni. Koszt jednego nowego okna to ok. 10 tys. zł.
W kościele jest juz nowe nagłośnienie. Sporym ułatwieniem dla wiernych, zwłaszcza tych z małymi dziećmi, będzie przygotowywana obecnie toaleta.
- To wiekowy kościół, pochodzący z XVI wieku, a w późniejszych latach gruntownie przebudowany - pracy więc w nim nigdy nie zabraknie - śmieje się ks. Grzegorz.
W tym roku w dusznickiej parafii po raz trzeci zorganizowano jarmark z okazji odpustu. W jego przygotowanie włączyło się bardzo wielu wolontariuszy związanych z organizacjami działającymi przy parafii, jak również niezrzeszonych. Cały dochód z imprezy przeznaczony został na dofinansowanie wyjazdu dzieci na wakacje. W tym roku przy pomocy naszego Zespołu Parafialnego Caritas wyjechało na wakacje 54 dzieci: 17 do Zagórza Śląskiego, 17 do Dziwnowa przy pomocy Caritasu Diecezji Świdnickiej, a 20 do Gdańska.
Na jarmarku odbył się także turniej tenisa stołowego. Toczyły się zacięte walki, a poziom zawodników był bardzo wysoki. Pierwszy otwarty turniej o puchar Proboszcza wygrał kuracjusz z miejscowości Turek. Były to pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Dusznik-Zdroju w tej dyscyplinie sportu.
- Parafianie mocno wspierają potrzebujących (a ze względu na bezrobocie jest ich tutaj wielu) - zaznacza ks. Zbigniew. - Charytatywna grupa Caritas pozyskuje środki na wyjazdy wakacyjne dla dzieci, rozdaje paczki świąteczne. Wspólnie z maltańczykami prowadzi punkt wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych.
Także Żywy Różaniec (9 róż, w tym 2 dziecięce) włącza się w nabożeństwa, procesje Bożego Ciała, prace charytatywne. Wspiera duchowo i materialnie seminarium oraz misje.
Dużą grupę stanowią ministranci (ok. 50 chłopców), którzy spotykają się nie tylko przy ołtarzu, ale razem wyjeżdżają, rozgrywają mecze. Dwie schole: dziecięca i młodzieżowa; śpiewają na przemian w niedzielę na Mszy św. o godz. 11.
- Dzieci i młodzież bardzo chętnie uczestniczą w nabożeństwach majowych, czerwcowych, różańcowych i Roratach, na które przychodzi ich ponad 120 - podkreśla Ksiądz Proboszcz. - Na uwagę i docenienie zasługuje również praca rady parafialnej, także tej z Łężyc.
Przy dusznickim kościele, w miejscu starego cmentarza, powstało też lapidarium. - Znalazły się na nim nagrobki byłych niemieckich mieszkańców miejscowości. Postawiliśmy też tablicę-pomnik, upamiętniający wszystkich, dla których uzdrowisko było małą ojczyzną - mówi ks. Grzegorz Jakuszewski. Zarówno duszpasterze parafii, jak i sami parafianie nie zamierzają osiąść na laurach.
- Pracy i pomysłów nam nie zabraknie - zapewniają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli