Reklama

Pracowite wakacje LSO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kończy się czas dwumiesięcznego odpoczynku od zajęć szkolnych. Na łamach „Niedzieli Rzeszowskiej” prezentowaliśmy, jak te kilkadziesiąt dni wykorzystywali młodzi ludzie zrzeszeni w ruchach i stowarzyszeniach kościelnych naszej diecezji. W ostatnim tygodniu wakacyjną formację zakończyła także Liturgiczna Służba Ołtarza.
Podczas tegorocznych wakacji Diecezjalne Duszpasterstwo LSO zaoferowało bogaty program wyjazdów dla dzieci i młodzieży. W różnych typach rekolekcji wzięło udział ok. 1400 osób. Opiekę na nimi podjęli kapłani, klerycy oraz animatorzy LSO. Obok tradycyjnych turnusów dla ministrantów w Kotani, które odbywały się od 22 czerwca do 23 sierpnia, podczas których chłopcy z terenu całej diecezji mogli nie tylko formować się w służbie przy ołtarzu, ale także odpocząć, urządzać wędrówki po szlakach Beskidu Niskiego, jeździć konno, odbyły się także rekolekcje LSO dla dziewcząt. W drugim tygodniu wakacji Kotań rozbrzmiała pięknym liturgicznym śpiewem scholanek. Nad ćwiczeniem głosów dziewczynek z Dziewczęcej Służby Maryjnej i przyparafialnych scholi czuwała Barbara Bator z rzeszowskiego Zespołu Muzyki Dawnej „Vox Angeli”. Ministranci, którzy zgłosili się na „wakacje z Bogiem”, w Zaczerniu i w Kupnie odbyli kurs pływania, zwiedzali także sanktuarium MB w Leżajsku i skansen w Kolbuszowej. Wyjątkowymi okazały się pierwsze tygodnie lipca, bo do domu rekolekcyjnego w Zaczerniu przyjechali uczestnicy nie tylko z Polski, ale także z Mołdawii i Kazachstanu. Nad ich wypoczynkiem czuwały m.in. wolontariuszki z Ukrainy - zespół „Lubystok” z Krzemieńca.
Oprócz turnusów na terenie diecezji młodzież LSO skorzystała także z rekolekcji nad Morzem Bałtyckim - w Kołobrzegu i u podnóża Tatr - w Gliczarowie. Dobrze zorganizowany czas, codzienna Msza św. z pełną asystą, zajęcia liturgiczne, ale również pogodne wieczory, czuwania - to wszystko powodowało, że uczestnicy stworzyli prawdziwe wspólnoty.
Szczególną formą wypoczynku wakacyjnego, połączonego z głębokimi przeżyciami duchowymi i estetycznymi, była dwunastodniowa (3-14 sierpnia) pielgrzymka do Włoch, nawiedzenie grobu św. Piotra i sługi Bożego Jana Pawła II. Grupie pielgrzymów przewodzili: diecezjalny moderator LSO ks. Lucjan Szumierz, ks. Łukasz Skawiński oraz ks. Krzysztof Kołodziejczyk. Oprócz potęgi rzymskich bazylik i uroku Wenecji czy Asyżu, animatorzy LSO, lektorzy oraz pozostali uczestnicy mieli okazję doświadczyć świętej ciszy takich miejsc jak klasztor św. Benedykta w Subiako czy kościół w Manopello, gdzie każdy mógł spojrzeć w twarz Chrystusa odbitą na chuście z bisioru, która prawdopodobnie wraz z Całunem Turyńskim znaleziona została w grobie Jezusa po zmartwychwstaniu. Na wielu ogromne wrażenie wywarła także modlitwa przy odsłoniętym dla pielgrzymów ciele św. o. Pio w San Giovanni Rotondo.
Każdy z uczestników tegorocznych wakacji LSO podjął wyzwanie, które kiedyś postawił młodym Jan Paweł II - pracę nad sobą. Oby ta bliska obecność przy ołtarzu ciągle mobilizowała ich do walki o to, by być prawdziwie Bożym człowiekiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Cud św. Michała Archanioła

2024-05-24 14:59

Karol Porwich/Niedziela

Świadectwo Joli to opowieść o pięknej przyjaźni z Wodzem Wojska Anielskiego, o wierze, która jest trwaniem i wzrastaniem. O zawierzeniu i o tym, jak Pan Bóg uzdrawia, usuwa lęk i prowadzi. O św. Michale Archaniele, który strzeże, nawet gdy sytuacja po ludzku wyglądała na bardzo niebezpieczną. O uczeniu się pokory na wzór Michaela, który całym sobą głosi "Któż jak Bóg"

Więcej ...

Chiny: Kościół katolicki – zarys dziejów i dzień dzisiejszy

2024-05-24 16:44

Adobe Stock

Od 2008 roku 24 maja obchodzony jest Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach, ustanowiony rok wcześniej przez Benedykta XVI. Od 1949, czyli od objęcia tam władzy przez komunistów, Kościół istnieje tam w dwóch postaciach: jako "oficjalny", poddany całkowitej kontroli ze strony państwa i który jeszcze stosunkowo do niedawna nie utrzymywał formalnie żadnych więzi z papieżem i Stolicą Apostolską, oraz "nieoficjalny" czy "podziemny", który starał się, na miarę swych możliwości, zachować wierność Biskupowi Rzymu i Kościołowi powszechnemu.

Więcej ...

Jak być chrześcijańską mamą w XXI wieku? – Przegląd wspólnot i grup

2024-05-25 09:23

pixabay.com

„Dajcie mi modlące się matki, a uratuję świat” - to słowa św. Augustyna. W Kościele katolickim istnieje wiele grup i wspólnot, które zrzeszają chrześcijańskie matki. - To miejsce wymiany doświadczeń. Te wspólnoty pomagają także w budowaniu więzi małżeńskich - ocenia duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej, o. Paweł Drobot CssR. - Kryzys macierzyństwa jest tam, gdzie jest kryzys duchowej tożsamości, korzeni dotyczących celu, sensu życia, wartości, takich jak miłość, poświęcenie, troska o drugiego człowieka - zauważa. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania