Reklama

Współpraca buduje

Niedziela płocka 39/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bodzanów od XIII wieku był własnością norbertanek płockich klasztoru św. Marii Magdaleny. Prawa miejskie uzyskał w 1351 r. od księcia płockiego Bolesława III Wańkowica, nadanie zaś zatwierdził książę mazowiecki Bolesław IV po 1436 r. Mieszkańcy utrzymywali się z handlu płodami rolnymi i sprzedaży bydła oraz koni (Bodzanów słynął z końskich targów). Parafia powstała prawdopodobnie w XIII wieku, choć pierwsza wiadomość o kościele pochodzi z 1325 r. W XIV lub XV wieku wzniesiono murowane prezbiterium, do którego dobudowano drewnianą świątynię. Drewniana część spłonęła ok. 1595 r., zbudowano więc murowaną nawę, którą nakryto stropem, prezbiterium było przykryte sklepieniem.
W1652 r. wnętrze świątyni ozdobiono malowidłami fundowanymi przez Walentego Lasockiego, podkomorzego ziemi wyszogrodzkiej. Kościół był poddany remontowi w 1774 r., a w 1824 r. ponownie go odnowił proboszcz ks. Karol Mirecki. Gruntowny remont przeprowadzono ok. 1840 r. według projektu architekta Henryka Marconiego. Kościół był odnawiany jeszcze w roku 1888 przez ks. Franciszka Wróblewskiego oraz w 1928 r., kiedy Władysław Drapiewski wykonał malowidła ścienne.
W czasie II wojny światowej Niemcy aresztowali proboszcza i wikariusza, którzy zginęli w Działdowie. Kościół był zamieniony na magazyn. Po wojnie remontowano go w 1957 i 1963 r.

Duszpasterstwo

Ponadczterotysięczna parafia jest znana - jak zauważył w wizytacyjnym sprawozdaniu proboszcz ks. kan. Tomasz Mazurowski - Księdzu Biskupowi, który jako biskup wizytował ją wielokrotnie, a wcześniej - w latach 1971-73 - pracował w Bodzanowie jako wikariusz, co do dziś wspominają starsi parafianie.
„W swym przeszło 6-letnim proboszczowaniu mogłem zauważyć wielką życzliwość dla kapłanów” - mówił Ksiądz Proboszcz. Znaczna część mieszkańców parafii gromadzi się na niedzielnych Mszach św., parafianie biorą też udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, przystępując do sakramentu pokuty i przyjmując Komunię św., zwłaszcza po misjach świętych, które odbyły się w 2003 r.
Parafianie uczestniczą w nabożeństwach pierwszopiątkowych i w comiesięcznych niedzielnych adoracjach Najświętszego Sakramentu. Od kilku lat w dni targowe, a więc w każdą środę od godz. 7.30 do 9 w kościele jest wystawiony Najświętszy Sakrament, a następnie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego połączone z Mszą św.; jest także możliwość spowiedzi. „Dość duża grupa ludzi przy okazji targu korzysta z tej formy pobożności” - mówi Ksiądz Proboszcz, dodając, że co roku ogromnym przeżyciem w Wielkim Poście jest Droga Krzyżowa ulicami Bodzanowa przy dość licznym udziale parafian. Wielu również angażuje się w życie duszpasterskie, przynależąc do różnych wspólnot i grup parafialnych.
Dzieci i młodzież są objęte katechizacją w wymiarze 2 godzin tygodniowo. „Współpraca z dyrekcjami i nauczycielami w szkołach układa się dobrze” - mówi ks. Mazurowski.
W życie parafii angażują się również organizacje społeczne i Urząd Gminy. W ramach tej współpracy parafia użyczyła pomieszczenia w domu parafialnym dla Gminnego Ośrodka Społecznego na prowadzenie stołówki dla dzieci z ubogich rodzin. Udostępnia także pomieszczenia na zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach gminnego programu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii. Salę na świetlicę parafia udziela również Związkowi Emerytów, Rencistów i Inwalidów, który liczy 70 osób. Seniorzy aktywnie uczestniczą w uroczystościach kościelnych i gminnych, organizują dalsze i bliższe wycieczki oraz wspólne spotkania. Współpracują z kołami emerytów z Wyszogrodu, Małej Wsi i Miszewa.
Z parafią współpracują również Ochotnicze Straże Pożarne. Na terenie parafii funkcjonują 3 jednostki OSP: Bodzanów, Gałki Stare i Reczyn. Straż bodzanowska powstała w 1907 r. Co warto podkreślić, w latach międzywojennych, kiedy ludność żydowska stanowiła 70% mieszkańców Bodzanowa, straż była ponadwyznaniowa: zarówno katolicy, jak i wyznawcy religii mojżeszowej razem ratowali dobytek, gdy była taka potrzeba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W wizytacyjnym sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz zwrócił też uwagę na to, iż mimo licznych problemów, z którymi muszą się zmagać mieszkańcy parafii, wielu z nich pomaga materialnie w pracach gospodarczych. Dzięki tej współpracy od ostatniej wizytacji biskupiej, która odbyła się w 2002 r., w parafii wykonano wiele prac.
Zbito stare tynki na kościele, dzwonnicy oraz plebanii i położono nowe; dokończono kapitalny remont plebanii. Na cmentarzu grzebalnym od strony Urzędu Gminy pobudowano ogrodzenie z kamienia łupanego i przęseł stalowych z bramą wjazdową oraz elementów betonowych, a także naprawiono i uporządkowano ogrodzenie zabytkowego cmentarza przy ul. Mickiewicza. Ogrodzono nowym parkanem część posesji plebańskiej od strony rynku. Zainstalowano w kościele ogrzewanie promiennikowe i ocieplono ławki; założono alarm. W zakrystii została wykonana siedmiometrowa szafa na szaty liturgiczne; dokonano też wiele innych drobniejszych prac remontowo-budowlanych.
„W przyszłości chcemy kontynuować grodzenie cmentarza od strony ośrodka zdrowia i powiększenie cmentarza; w związku z tym parafia zwróciła się do Urzędu Gminy o przydział działki z przeznaczeniem na ten cel” - mówi ks. Mazurowski. Planowany jest także remont organów, dokończenie renowacji ogrodzenia plebanii, położenie nowego chodnika procesyjnego wokół kościoła, pomalowanie dachu na kościele i plebanii, ogrodzenie posesji i remont domu parafialnego.

Reklama

Przebieg wizytacji

Parafię Bodzanów wizytował 7 czerwca bp Roman Marcinkowski. O godz. 14 spotkał się z grupami parafialnymi oraz emerytami i rencistami w kościele parafialnym. W Godzinie Miłosierdzia Ksiądz Biskup modlił się z parafianami Koronką do Miłosierdzia Bożego, później zaś na cmentarzu - o wieczny odpoczynek dla zmarłych. Wizytację zakończyła uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Biskup Roman udzielił sakramentu bierzmowania licznej grupie młodzieży.

Grupy parafialne

O żywotności wspólnoty parafialnej świadczą grupy duszpasterskie i stowarzyszenia działające przy parafii. Tak jest również w Bodzanowie.
Do parafialnej rady duszpastersko-gospodarczej należy 20 osób - po jednej z każdej miejscowości. Rada służy pomocą księdzu proboszczowi, kiedy zaistnieje taka potrzeba; pomaga zwłaszcza w zorganizowaniu zbiórki zboża na potrzeby seminarium duchownego.
Bractwo Najświętszego Sakramentu aktywnie działa w parafii od 1980 r., ale ślad jego powstania jest zapisany na ufundowanym przez bractwo krzyżu misyjnym, postawionym w 1933 r. Do Bractwa należy ok. 20 osób, które uczestniczą w kwartalnych Mszach św. w intencji zmarłych członków wspólnoty, biorą udział w procesjach eucharystycznych oraz starają się adorować Najświętszy Sakrament.
W parafii istnieje 6 kół Żywego Różańca: 3 w Bodzanowie, po jednym w Gałkach, Kadłubówku i Cieślach. Po śmierci Jana Pawła II członkowie kół gromadzą się w każdą 1. sobotę miesiąca na Apelu Jasnogórskim, modląc się o beatyfikację i kanonizację sługi Bożego. W 1. niedzielę miesiąca prowadzą adorację Najświętszego Sakramentu, biorą też udział w procesjach i prowadzą adorację w Wielką Sobotę. Uczestniczą w pielgrzymkach do sanktuariów maryjnych. Od kilku lat we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej w kościele parafialnym odbywa się zjazd kół Żywego Różańca z całego dekanatu.
Do scholi dziecięcej należy 15 dziewczynek, a do scholi młodzieżowej 8 dziewcząt. Opiekunem grup jest organista Grzegorz Biernat. Oprócz cotygodniowych prób i śpiewu podczas Mszy św. scholistki spotykają się także okolicznościowo: przy opłatku, na zabawie andrzejkowej, przy ognisku czy na wycieczce; biorą też udział w dorocznym spotkaniu bożonarodzeniowym w szkole.
Chór parafialny jest obecnie prowadzony przez organistę i liczy 20 osób. Próby odbywają się raz w tygodniu. Chór swoim śpiewem uświetnia wszystkie uroczystości parafialne.
Poradnia rodzinna działa przy parafii od 1 marca 2001 r. Z porad skorzystało już 156 par narzeczonych. Oprócz regularnych dyżurów w domu parafialnym w 1. niedzielę miesiąca pary przygotowujące się do małżeństwa korzystają także z indywidualnych spotkań.
Krąg Domowego Kościoła powstał w 2007 r., a jego opiekunem był ks. Marek Pszczółkowski. W chwili powstania krąg liczył 5 rodzin. Spotykają się one raz w miesiącu w domach na spotkaniach formacyjno-modlitewnych.
Grupę oazy młodzieżowej ks. Marek Pszczółkowski założył w parafii 3 lata temu. Do grupy należy młodzież ucząca się w gimnazjum w Bodzanowie z parafii Bodzanów i Łętowo. Wspólnota liczy 43 osoby; zbierają się one na spotkania formacyjne w 4 grupach. Dwa razy w roku niektórzy uczestniczą w weekendowej Oazie Modlitwy, a kilka osób wyjeżdża na oazy wakacyjne. W ciągu roku oazowicze włączają się w przygotowanie liturgii dla młodzieży podczas Mszy św. o godz. 17, przygotowują też czuwanie przy Grobie Pana Jezusa czy w rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.
Przy ołtarzu posługuje kilkudziesięcioosobowa grupa ministrantów oraz 11 kandydatów. Kandydatura trwa rok; raz w roku, w Wielki Czwartek, następuje włączenie kandydatów do grona ministrantów. Ministranci rywalizują ze swoimi kolegami z innych parafii dekanatu, grając w piłkę nożną. Raz w roku uczestniczą w pielgrzymce autokarowej do jednego z sanktuariów. W tym roku 5 z nich uczestniczyło w kursie lektora.

(Oprac. TO)

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bodzanowie

Patron parafii: Najświętsza Maryja Panna w tajemnicy Wniebowzięcia
Tytuł kościoła: Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: bodzanowski
Miejscowości: Bodzanów, Archutówek, Chodkowo Działki, Chodkowo Wieś, Cieśle Nowe, Cieśle Stare, Cybulin, Gałki Nowe, Gałki Stare, Garwacz, Gąsewo, Karwowo, Kiełtyki, Krawieczyn, Małoszewo, Mąkolin, Miszewko Garwackie, Osmolinek, Parkoczewo, Reczyn Nowy, Reczyn Stary, Stanowo
Proboszcz parafii: ks. kan. Tomasz Mazurowski
Wikariusz: do sierpnia ks. mgr Marek Pszczółkowski, od sierpnia ks. mgr Waldemar Dziewulski
Organista: Grzegorz Biernat
Zakrystian: Mirosław Staniszewski
Katecheci: Grzegorz Biernat i Piotr Jakubowski
W parafii działają: parafialna rada gospodarcza i duszpasterska, Bractwo Najświętszego Sakramentu, asysta procesyjna, 6 kół Żywego Różańca, poradnictwo rodzinne, chór parafialny, schola młodzieżowa i dziecięca, Ruch Światło-Życie - Domowy Kościół i oaza młodzieżowa, ministranci, lektorzy
Współpraca: OSP Bodzanów, OSP Gałki Stare, OSP Reczyn, Urząd Gminy (zwłaszcza w zakresie profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii), Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Msze św. w niedzielę: 8, 10, 12, 17

Podziel się:

Oceń:

0 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Koprianiuk: Kościół powinien wspierać młodzież w dojrzewaniu

2024-04-16 08:32
Podczas modlitwy na Jasnej Górze

Ewelina Gajos/Centrum DDM

Podczas modlitwy na Jasnej Górze

Moralizowanie czy jakakolwiek inna forma presji nie przyciągnie młodych do Kościoła - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Ocenił, że młodym trzeba dać poczucie bezpieczeństwa i wspierać ich na drodze ludzkiego dojrzewania.

Więcej ...

Jestem Niepokalane Poczęcie

Adobe.stock.pl

Maryja wypowiada w miejscowym dialekcie słowa, które dla wizjonerki były zupełnie niezrozumiałe. „Que soy era Immaculada Councepciou” – „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Dziewczynka biegnie do swego przyjaciela i kronikarza objawień pana Estrade, by zadać mu pytanie, co oznaczają te dziwne słowa. Gdy słyszy wyjaśnienie, opanowuje ją niezwykła radość, która nigdy już jej nie opuści...

Więcej ...

O synodzie w Sali Sesyjnej Dworca PKP

2024-04-16 09:53

Materiały organizatorów

W ramach Wieczorów Polskich odbędzie się 184. spotkanie, w programie którego będzie Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny