Reklama

Na pielgrzymkowym szlaku

Hymn uwielbienia dla Boga Stwórcy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni z parafii pw. Opatrzności Bożej w Toruniu odbyli w dniach od 29 czerwca do 5 lipca kolejny wyjazd pielgrzymkowo-turystyczny poza granice naszego kraju. Trasa obejmowała takie miejscowości, jak: Częstochowa, Baśka Voda, Trogir, Split, Dubrownik, Medjugorie i Mostar. Celem pielgrzymki było poznanie kultur i religii tych narodów. Pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Józefa Klapiszewskiego w niedzielę grupa pątników w wieku od 14 do 74 lat wyruszyła w trasę. Pierwszym etapem w drodze na Półwysep Bałkański była Jasna Góra.
Następnego przekroczyliśmy granice Czech, Austrii, Słowenii i Chorwacji. W czasie jazdy pan Adam, nasz pilot, przybliżył historię i kulturę tych narodów. Chorwacja zauroczyła nas krajobrazami. Podziwialiśmy piękne widoki Morza Adriatyckiego, charakterystyczne czerwone dachy oraz wysokie góry. Dotarliśmy do nadmorskiej miejscowości Baśka Voda. Tam skorzystaliśmy z kąpieli w morzu, a nocleg mieliśmy 20 m od plaży.
Kolejnego dnia po Mszy św., którą sprawował Ksiądz Józef w kościele pw. św. Nikoli, wyruszyliśmy w drogę. Dotarliśmy do uroczego średniowiecznego miasteczka Trogir otoczonego morzem, połączonego mostami z lądem oraz wyspą Cioto. Podziwialiśmy malownicze plaże i górzyste tereny Riwiery, roślinność śródziemnomorską. Poznaliśmy historię najcenniejszej katedry pw. św. Lovra budowanej przez 4 wieki i pw. św. Wawrzyńca.
Potem pojechaliśmy do Splitu usytuowanego na półwyspie nad Morzem Adriatyckim u podnóża gór Mosar. Podziwialiśmy pałac cesarza Dioklecjana z III/IV wieku z wysokimi murami i kolumnami korynckimi, świątynię Jupitera, katedrę pw. św. Dujama i kryptę św. Łucji, przepiękną Starówkę, gdzie można spotkać mieszaninę stylów i budowli z różnych okresów. Spacerkiem nadmorską promenadą zakończyliśmy pobyt w Splicie.
Rano po Mszy św. wyruszyliśmy do Dubrownika, położonego w południowej Dalmacji. To „miasto - muzeum na wolnym powietrzu”, gdzie każdy budynek jest zabytkiem. Poznaliśmy: Pałac Rektorów, Pałac Sponza, gotycki klasztor dominikanów i franciszkanów z najstarszą, czynną apteką z 1317 r., Słup Orlanda, katedrę Najświętszej Maryi Panny, studnię Onufrego, Stradun i barokowy kościół pw. św. Błażeja. Po spacerze główną ulicą Placa od bramy Pile do przeciwległej ściany murów obronnych wyruszyliśmy do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie. Jeszcze tego samego dnia wieczorem część pielgrzymów udała się do kościoła pw. św. Jakuba, by uczestniczyć w modlitwach.
Następnego dnia zwiedziliśmy Medjugorie. Poznaliśmy historię i tajemnice tego miejsca. Bardzo ważnym wydarzeniem i osobistym przeżyciem było przejście na miejsce objawień oraz pokonanie stromej i kamienistej drogi wydeptanej przez miliony pielgrzymów. Z różańcem w ręku w upalne południe dotarliśmy na Górę Objawień. Po osobistej modlitwie w skupieniu i zadumie schodziliśmy z góry. Do Torunia zabraliśmy symboliczny kamień, by umieścić go przy figurce Matki Bożej przy naszym kościele, w ogrodzie.
Z pielgrzymami uczestniczyliśmy we Mszy św., której przewodniczył ks. kan. Józef Klapiszewski. Potem podziwialiśmy największe wodospady Kravica w Bośni i Hercegowinie. Spadająca z hukiem woda z wysokości 28 m tworzyła amfiteatr. W tym miejscu i nasi pielgrzymi skorzystali z kąpieli.
Następnego dnia ruszyliśmy w drogę powrotną. Zwiedziliśmy Mostar. Przeszliśmy mostem zbudowanym w 1566 r. nad rzeką Neretwą, by podziwiać Starówkę. Po Mszy św. w kościele franciszkańskim pw. Świętych Piotra i Pawła wyruszyliśmy drogą, która prowadziła przez góry w stronę Węgier.

Pielgrzymki po Polsce

Odbyliśmy także 2 pielgrzymki parafialne po Polsce - pierwszą do Pelplina i Gdańska, a drugą do sanktuariów Matki Bożej w Świętej Lipce i Gietrzwałdzie. W Pelplinie zwiedziliśmy bazylikę katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zatrzymaliśmy się w Gdańsku-Jelitkowie w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tam powitał nas proboszcz parafii ks. kan. Gerard Maternicki. W dowód wdzięczności wręczył dar dla naszej parafii - ornat i obrus z symbolami maryjnymi.
Uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej przez ks. kan. Józefa Klapiszewskiego w asyście ks. Grzegorza Kowalika, który z nami podróżował. Zwiedziliśmy gdańską Starówkę i archikatedrę oliwską. W drodze powrotnej pojechaliśmy na Westerplatte.
Kolejny szlak prowadził na Warmię. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy wspólną modlitwą i śpiewem, a Ksiądz Proboszcz powitał pątników oraz kierowcę, życząc wielu wrażeń i przeżyć duchowych. W Świętej Lipce uczestniczyliśmy w koncercie wykonanym na słynnych organach. Następnie Ojciec Kustosz opowiedział historię sanktuarium. Każdy miał czas na osobistą modlitwę przed tronem Matki Bożej Świętolipskiej.
Następnie dotarliśmy do Olsztyna, gdzie nawiedziliśmy katedrę pw. św. Jakuba, której historię przedstawił jej proboszcz ks. prał. Andrzej Lesiński. Pochodzi on z naszej parafii i ucieszył się ze spotkania z ziomkami oraz Księdzem Proboszczem, z którym pełnił służbę wojskową w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach.
Ostatnim etapem pielgrzymowania było Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Zapoznaliśmy się z historią objawień Matki Bożej. Każdy miał możliwość odprawienia Drogi Krzyżowej przy nowo zbudowanych stacjach.
W pielgrzymkach towarzyszyły nam modlitwa, śpiew i katechezy sługi Bożego Jana Pawła II. Oglądaliśmy filmy religijne nawiązujące do tajemnic różańcowych. Pełni radości, trochę zmęczeni, powracaliśmy do domów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

26 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-26 06:55

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

26 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?