Reklama

Orły nowego tysiąclecia

Studiowanie nie jest łatwe. Nie tylko dlatego, że wymaga kilkuletniego wysiłku intelektualnego. Paradoksem naszych czasów jest fakt, że mimo chęci, wielu młodych i wartościowych ludzi, po zakończeniu gimnazjum czy liceum, nie może kształcić się dalej na wyższych uczelniach. Edukacja dorastającej młodzieży jest bowiem dla wielu domowych budżetów kosztem, który przekracza ich możliwości. Na szczęście są osoby i instytucje, które rozumieją te problemy. I skutecznie je rozwiązują. Jedną z nich jest założona przez Kościół Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczęło się od 5 diecezji i 500 stypendiów w 2000 r. Dziś już ponad 2 tys. młodych dziewcząt i chłopców korzysta z pomocy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ucząc się i studiując. Swoje talenty rozwijają również we Wrocławiu. Tym samym okazuje się, że młodzież z ubogich rejonów kraju po zaliczeniu podstawowego obowiązku szkolnego nie musi być skazana na „nicnierobienie” lub w najlepszym wypadku „taśmę” na Wyspach. Jest jednak warunek: średnia co najmniej 4.0 oraz chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Pomysł na edukację

W 2000 r. z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski ruszył szczególny program edukacyjny. Jego celem jest stałe wspieranie uzdolnionej, a zarazem niezamożnej młodzieży gimnazjalnej z terenów wiejskich oraz z małych miasteczek. W ten praktyczny sposób polski Kościół chciał podziękować Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat. I dziękuje stale, bowiem program zakłada wieloletnią pomoc materialną i formacyjną, która docelowo powinna doprowadzić stypendystów do ukończenia studiów. A ponieważ to, co dobre, musi wzrastać, ilość zdolnych uczniów, którzy korzystają z pomocy Fundacji, z roku na rok zwiększa się. W 2000 r. było ich pół tysiąca i pochodzili z pięciu diecezji. W tej chwili Fundacja pomaga już ponad 2 tys. osób pochodzących z trzydziestu dziewięciu diecezji. Wśród nich jest ok. 300 studentów, z tego 20 uczy się we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O Michale, który zostanie adwokatem

Reklama

Ala jest studentką trzeciego roku Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Wrocławskiego Uniwersytetu. Pochodzi z Bystrzycy Kłodzkiej. O stypendiach dowiedziała się w drugiej klasie gimnazjum od swojej wychowawczyni. Razem z rodzicami wypełniła wniosek, a szkolna komisja stypendialna pozytywnie go zaopiniowała. Potem było już tylko kilka miesięcy oczekiwania na decyzję z Warszawy. Wreszcie nadeszła - pozytywna. Michał chce zostać adwokatem. Jest z niewielkiej miejscowości Jastrzębie koło Namysłowa. Studiuje prawo na Uniwersytecie. On również dowiedział się o stypendiach w swoim gimnazjum, od katechety, ks. Tomasza. Podobnie Agnieszka, z Gierałtowa koło Bolesławca. Ma stypendium od trzeciej klasy gimnazjum, które otrzymała dzięki dobrej współpracy księdza katechety i dyrekcji szkoły. Dziś to studentka Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Nauk Społecznych. Artur zaś studiuje finanse i bankowość na Uniwersytecie Ekonomicznym. Jest na trzecim roku. Dla Ali, Michała, Agnieszki, Artura, i wielu im podobnych młodych ludzi studiowanie w trybie dziennym byłyby niemożliwe bez pomocy Fundacji.

Bonus za pracowitość

Obok systemowej pomocy - corocznie ponawianych stypendiów w wysokości ok. 350 zł - szczególnie ambitni uczniowie mogą spróbować swych sił w specjalnie dla nich organizowanych każdego roku konkursach. Warto pomęczyć się nad książkami, gdyż nagrodą jest indeks na prestiżowe kierunki humanistyczne wyższych uczelni. Do tej pory Fundacja nawiązała współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Warszawskim, gdzie stypendyści mogą studiować dziennikarstwo, a także z Uniwersytetem Wrocławskim (prawo). Przykładem jest właśnie Michał, który upragniony indeks na Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr zdobył w ten właśnie sposób.

Kilka słów o wymaganiach

Reklama

Czy zdobycie stypendium jest trudne? I tak i nie. Dla gimnazjalistów wszystko zaczyna się od złożenia wniosku, który musi być pozytywnie zaopiniowany w macierzystej szkole. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia średnia (w przypadku studentów co najmniej 4.0 zaś, gimnazjaliści potrzebują jeszcze wyższej średniej). Następnie dokumenty przesyłane są do Warszawy, gdzie specjalna komisja pochyla się nad każdym wnioskiem i podejmuje decyzję. Stypendium przyznawane jest na 1 rok, a jego wysokość uzależniona jest od zamożności portfela rodziców (rodzina nie może przekroczyć 655zł dochodu brutto na jedną osobę). Dodatkowo, stypendystów, którzy ubiegają się o fundusze na kolejny rok nauki, obligatoryjne obowiązuje tzw. wolontariat, a więc społeczne zaangażowanie ucznia np. w zbiórkę publiczną czy pomoc starszym osobom.

Studia to też formacja

Reklama

Celem „Dzieła Nowego Tysiąclecia” jest nie tylko materialne wspieranie niezamożnych uczniów i studentów. Program pomocy nastawiony jest perspektywicznie na tworzenie i integrowanie środowisk i elit chrześcijańskich. Stąd dużą wagę przywiązuje się do formacji - Kilka lat temu pojawił się pomysł, abyśmy już po rozpoczęciu studiów nadal utrzymywali kontakt - mówi Ala - Wcześniej widywaliśmy się czasami, w przelocie, na mieście, ale chodziliśmy swoimi ścieżkami. Od zeszłego roku coś ruszyło, i nasza grupka nabrała konkretniejszych kształtów. Zaczęliśmy spotykać się u sercanów w parafii pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych na Książu Małym. Chodzimy tam na nasze Msze św., a także aby zwyczajnie porozmawiać i pobyć ze sobą. Opiekuje się nami o. Krzysztof Kulhawiec. Staramy się także w trakcie roku akademickiego gdzieś razem pójść, coś zrobić - dodaje Agnieszka - przed wakacjami bawiliśmy się wspólnie na juwenaliach, często odwiedzamy się w domach, a czasem nawet uda mam się ugotować całkiem niezły obiad. Dzięki częstszym spotkaniom zawiązały się między nimi trwalsze relacje, przyjaźnie. Wiedzą, że mogą na siebie liczyć.
Razem spędzają też część wakacji, gdyż dla wszystkich stypendystów w czasie letniego wypoczynku organizowane są obozy formacyjne. Artur: - W poprzednich latach odwiedziliśmy Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, a także aglomerację śląską. Co ciekawe, byliśmy tam wszyscy, czyli gimnazjaliści, licealiści i my, studenci, jako pomoc w opiece nad młodszymi kolegami. Ale od zeszłego roku zaczęły się bardziej kameralne wyjazdy. Poprzednie lato, jako studenci-stypendyści, spędziliśmy w Węgierskiej Górce, a w tym roku, od 7 do 12 lipca, odpoczywaliśmy w Borowicach. W międzyczasie wrocławska grupka wyjechała także na rekolekcje do Oławy.

Nauka pomagania

Obok nauki stypendyści zobowiązani są do zaangażowania się w pracę na rzecz środowisk, w których żyją. Tym miejscem może być parafia, szkoła, w której się uczą, mogą też pracować społecznie w instytucjach pożytku publicznego. Poprzez wolontariat, towarzyszenie starszym ludziom, opiekę nad chorymi, pomoc w nauce mniej zdolnym kolegom, czy harcerstwo uczą się empatii i konkretnej pomocy potrzebującym bliźnim. Wielu z nich jest animatorami wspólnot kościelnych, a niektórzy zasilili nawet drużynę ochotniczej straży pożarnej.

Zbiórka

Aby móc pomagać młodym ludziom Fundacja rokrocznie potrzebuje ogromnych sum. Aby je pozyskać, obok całorocznej działalności, w październiku, organizowane są zbiórki przykościelne oraz publiczne. To najważniejszy sposób pozyskiwania środków na stypendia. W zbieraniu pieniędzy Fundację wspomagają jej podopieczni. W ramach obchodów Dnia Papieskiego setki stypendystów wspomaganych przez wolontariuszy w tym roku również wyjdzie na przykościelne place i ulice polskich miast. I będą prosić o pomoc. A od ilości pozyskanych funduszy zależeć będzie ilość przyznanych stypendiów.
Również wrocławscy stypendyści kolejny raz włączą się w organizację akcji. Podczas publicznej zbiórki na ulicach Wrocławia ma kwestować w sumie ok. 80, oznakowanych, młodych osób. Spotkać ich będzie można na rynku, na głównych skrzyżowaniach oraz w niektórych centrach handlowych. Biura zbiórki publicznej ulokowane zostaną w trzech pomieszczeniach duszpasterstwa akademickiego u Ojców Dominikanów. Tam kwestorzy, zanim wyruszą na miasto, pobiorą puszki, tam także czekać na nich będzie gorący posiłek i herbata. Również w „Dominiku” zebrane fundusze będą komisyjnie przeliczane.
Idei zbiórki przyklasnął prezydent Wrocławia, który objął zbiórkę publiczną honorowym patronatem. Również TVP Wrocław zgodziła się pomóc w jej rozpropagowaniu. Akcję studentów już od września na swoich łamach wspiera także „Niedziela Wrocławska”. Szkoda tylko, że skądinąd lubiane przez Wrocławian m.in. Magnolia Park oraz Korona nie zechciały pomóc młodym ludziom zbierającym na szczytny cel, a kolejne centra handlowe ociągają się z decyzją. Wątpliwości, z pewnością, nie będą mieli mieszkańcy Wrocławia.

Terminy zbiórki na rzecz stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia:
Zbiórka przy kościołach - 12 października
Zbiórka publiczna na ulicach Wrocławia - 10,11 oraz 16 października

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

2025-01-02 21:11

kite_rin/fotolia.com

Wkrótce wznowiony zostanie Program „Laptop dla nauczyciela”. Wnioski o dofinansowanie - wedle założeń - będzie można składać od 22 stycznia br. Aplikacje mogą składać nauczyciele wszystkich przedmiotów, w tym katecheci.

Więcej ...

Szereg niedomówień i kłamstw w artykule Onetu o kard. Dziwiszu. Oświadczenie Kancelarii Prawnej

Kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz

Informuję, że w związku z nieprawdziwymi informacjami podanymi przez portal Onet.pl konieczne jest sprostowanie szeregu niedomówień i kłamstw jakie pojawiły się w tekstach – pisze adw. dr Michał Skwarzyński w przesłanym oświadczeniu

Więcej ...

„Kłaniajcie się królowie”: Orszak Trzech Króli.

2025-01-03 20:49
Jasna Góra. Bazylika

Witold Iwańczak/Niedziela

Jasna Góra. Bazylika

Kłaniajcie się królowie!” pod tym hasłem w uroczystość Objawienia Pańskiego, w poniedziałek 6 stycznia ulicami Częstochowy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie go Msza św. o godz. 14.00 w Archikatedrze Św. Rodziny, a zakończy złożenie pokłonu Nowonarodzonemu Jezusowi na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

W imieniu Jezus

Niedziela Świdnicka

W imieniu Jezus

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Dariusza Tuszyńskiego

Aspekty

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Dariusza Tuszyńskiego

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Wiadomości

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia