Reklama

Tylko wy wiecie, czym jest chleb

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolorowe wieńce z plonów ziemi, ręcznie wykonane, z włożonym w to ogromnym staraniem, troską i sercem, otaczające łódzką archikatedrę. Ubrani na ludowo przedstawiciele parafii, wsi naszej archidiecezji, uroczysta procesja do świątyni i czuwający nad wszystkim duszpasterz rolników ks. Jarosław Leśniak. To dzień szczególny - uroczyste dziękczynienie za tegoroczne plony, za pracę rolników, ich trud, poświęcenie, za to, ze Bóg dał dobre zbiory. Dożynki, w których wzięły udział tysiące osób.
„Barka” - ulubiona pieśń Ojca Świętego Jana Pawła II na rozpoczęcie Eucharystii, wykonywana przez zespoły ludowe z naszej archidiecezji przy akompaniamencie skrzypiec. Odśpiewana przez wszystkich obecnych w katedrze sprawiła, że właśnie podczas uroczystości dożynkowych czuć było jedność i szczególną bliskość wszystkich. Dar dla Pasterza archidiecezji - chleb pachnący z ziaren naszych pól, złożony przez starostów dożynek - Barbarę Lapetę i Andrzeja Jarosa. I potem słowa z homilii, jakże ważne i oczekiwane. Czyż nie jest cudem ziarno, które wyrasta z kłosów zbóż i powstaje z niego chleb? Czyż nie jest cudem winne grono, które zamienia się w wino? Któż lepiej od was potrafi zrozumieć, czym jest chleb? Codziennie spotykacie się z cudem, a inni ludzie dzięki waszej ciężkiej pracy mogą wyżywić swoje rodziny - podkreślał abp Władysław Ziółek. I nawiązywał do święta Podwyższenia Krzyża Świętego. - Ileż to krzyży na polskich wsiach, przy naszych drogach, ileż rozsianych kapliczek, przy których mieszkańcy wsi odprawiają choćby nabożeństwa majowe - mówił. I prosił, byśmy przy każdym krzyżu, przy każdym widocznym znaku Bożej obecności postawionym przez naszych ojców jako wyraz ich prostej, ale trwałej pobożności przystawali, by zauważyć i dotknąć świadków naszych dziejów i pokłonić się, jak to czynili nasi ojcowie. Metropolita Łódzki podziękował zgromadzonym w katedrze rolnikom za ich pracę - niestrudzoną, codzienną, od świtu po zmierzch, za ich wiarę, która trwa i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, za zwyczaje polskich wsi, które wciąż są żywe. Stawiane na początku i na końcu wsi kapliczki witały przyjezdnych i żegnały odjeżdżających, i pozostają tam do dziś pielęgnowane przez wszystkich - przypominał Pasterz Łódzki.
Obecni na Mszy św. podkreślali, że wychowany w wierze katolickiej rolnik zawsze zbiera swoje plony i zawsze za nie dziękuje Bogu. Dlatego dożynki są tak ważne i dlatego tyle delegacji obecnych w archikatedrze - z Kluk, Parzna, Rokicin, Niesułkowa, Janówka, Tuszyna, Woli Rakowej, Szczercowa, Stefanowa, Bedonia i wielu innych miejscowości archidiecezji łódzkiej. Z odległych czasami wsi przyjechały całe rodziny, kobiety ubrane w ludowe stroje, dzieci z kwiatami, orkiestry, zespoły. By się pokłonić, by podziękować i by prosić o błogosławieństwo i o dalsze szczęśliwe zbiory.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja bydgoska: zmiany personalne 2024

2024-06-11 14:20

Karol Porwich/Niedziela

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa diecezji bydgoskiej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

2024-06-14 07:30

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o lekarzu, który potajemnie odprawiał sakramenty w najciemniejszych czasach stalinowskich represji? Poznaj niesamowitą historię doktora Henryka Mosinga – wybitnego epidemiologa, który poświęcił swoje życie walce z tyfusem plamistym, a jednocześnie tajnym kapłanem, odpuszczającym grzechy w ukryciu.

Więcej ...

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

2024-06-15 18:44

Maciej Orman/Niedziela

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych