Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków Łagiewniki

By zwyciężać w swoim sercu

Małgorzata Pabis

Dwa tygodnie po święceniach biskupich, w poniedziałek 15 czerwca, ks. Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, odprawił w sanktuarium Bożego Miłosierdzia swoją Mszę świętą prymicyjną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jako świeżo upieczony Pasterz Kościoła przybywam tutaj, do sanktuarium łagiewnickiego na zaproszenie księdza rektora – aby podziękować Bożemu Miłosierdziu za tę łaskę wybrania. Bo Bóg wybiera to, co słabe w oczach ludzi, namaszcza i czyni swoim narzędziem. Chcę dzisiaj prosić tutaj, aby to zanurzenie w miłosierdzie było zawsze dla mnie źródłem nadziei do pełnienia tej posługi biskupiej. Proszę was wszystkich o modlitewne wsparcie – powiedział na początku Mszy świętej.

W homilii bp Suchodolski odniósł się do lektury pierwszej Księgi Królewskiej oraz Chrystusowego Kazania na Górze zapisanego w piątym rozdziale Ewangelii według świętego Mateusza. - Z obydwu dzisiejszych czytań wynika jedna, niestety, smutna i bolesna prawda, że zło będzie zawsze obecne w życiu człowieka. Zarówno w wymiarze indywidualnym, osobistym, jak i wspólnotowym, społecznym. Jest tak dlatego, gdyż nie brakuje ludzi, także przywódców, którzy noszą w sobie żądzę panowania i dominowania nad innymi, nie ze względu na dobro wspólne, ale dla własnych, ideologicznych i egoistycznych korzyści. W każdej epoce i w każdym społeczeństwie są jątrzyciele, jak ukazana dzisiaj królowa Izebel, czy też zachłanni przywódcy jak król Achab, dla których cudza własność, czyjeś dobre imię, a nawet samo fizyczne, biologiczne życie, tych których uważają za swoich konkurentów, nie stanowią żadnej niezbywalnej wartości i gotowi są iść - nawet po trupach - do zaspokojenia swoich żądz. Co gorsza, tacy ludzie nie są gdzieś daleko we wrogich nam narodach, społecznościach dalekich od nas, czy też ideologiach nie podzielających naszego światopoglądu – powiedział i dodał, że tacy ludzie żyją wśród nas, ale nie zawsze mamy wpływ na ich postępowanie. - Ale to, czego domaga się od nas dzisiejsze słowo, to niekoniecznie zmieniać ich, ale kontrolować i opanować swoją reakcję, bo często cząstka tego, co jest złe, jest w nas samych. To jest moja mściwość, kiedy i ja realizuję zasadę: „oko za oko, ząb za ząb”. To jest mój upór. „Nie stawiajcie oporu złemu...”.To jest wykorzystywanie przeze mnie słabszego. To jest moje dorabianie się kosztem innych, a nierzadko na krzywdzie i wyzysku drugiego – zauważył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak mówił kaznodzieja, na szczęście Ewangelia, którą dzisiaj odczytaliśmy, tak się nie kończy. Co mówi dalej Jezus? - Jezus mówi: „Bądź dobry. Bądź miłosierny. Bądź hojny w dawaniu i w przebaczeniu” - przypomniał. I nauczał: - Bóg widzi wszystko, co dzieje się dookoła ciebie. Bóg widzi wszystko, co dzieje się w tobie, w twoim sercu, w twoim wnętrzu. I daje ci moc, abyś nie tylko nie krzywdził nikogo, ale abyś dawał sercem szczerym, hojnym i ofiarnym. Tak jak Jezus, który nie przyszedł, aby sądzić i rozliczać. Nie przyszedł potępić, ale miłować, przebaczać i zbawiać, stając się dla nas całkowitym darem przez Eucharystię. Ludzi zaciekłych jak Izebel i Achab spotka kara. Ludzi słuchających i wypełniających Chrystusowe Kazanie na Górze czeka błogosławiona nagroda. Pasterz diecezji siedleckiej postawił pytanie: Po której stronie stanie dziś twoje serce?

Kończąc swoje słowo, hierarcha mówił: - Panie, ale Ty wiesz, jak ciężko jest przebaczać. Jak trudno darować popełnione wobec nas przewiny. Jak sobie z tym poradzić? Miłosierdzie. Miłosierdzie. I zauważył: - Obudziliśmy się dziś rano, aby uwielbiać Boga bogatego w miłosierdzie i by zwyciężać w swoim sercu.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-15 12:32

Wybrane dla Ciebie

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Upokarzany, okłamywany i wyszydzany – tak wyglądał okres więzienia Prymasa Polski. Pomimo wielkich prób, nie ugiął się. Pozostał wierny Bogu. Na dniach odbędzie się jego beatyfikacja. Jaka jest prawdziwa twarz Prymasa Wyszyńskiego? Czego może nas dziś nauczyć? Odpowiedzi udziela Milena Kindziuk w reporterskiej biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda: nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane

2024-05-27 19:22

PAP/Tomasz Wojtasik

Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Konina (woj. wielkopolskie). Zapowiedział walkę o budowę CPK, a także o zbudowanie elektrowni jądrowej w regionie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Bp Stułkowski: dziecko pod sercem matki jest człowiekiem,...

Kościół

Bp Stułkowski: dziecko pod sercem matki jest człowiekiem,...

Sosnowiec: Bp Ważny przygotowuje się do pierwszych...

Kościół

Sosnowiec: Bp Ważny przygotowuje się do pierwszych...

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Kościół

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana