Reklama

Gdzie mieszka student?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Problem w tym, że choć rok akademicki rozpoczęty, student nie wie, gdzie mieszka. Czy właśnie tak, jak na naszym zdjęciu, będą przekuwać swe talenty i zdobywać wiedzę studenci po zajęciach na swoich wydziałach? W ostatnich tygodniach wrocławscy studenci stoczyli prawdziwą batalię o miejsca do godnego zamieszkania w nowym roku akademickim. Nie powstrzymali się od rozbicia namiotów przed budynkiem Wydziału Prawa, pikiety na Moście Grunwaldzkim i przygotowania obywatelskiego projektu ustawy o budownictwie mieszkaniowym. A wszystko po to, aby nie płacić zawrotnych cen za wynajem mieszkań na czas studiów.
Na wrocławskich uczelniach studiuje 30 tys. młodych ludzi pochodzących spoza miasta. W akademikach oferowanych jest tylko 7 tys. miejsc. Ceny wynajmu mieszkań szybowały ostatnio w zastraszającym tempie, nawet o 30 % w górę. Co zrobić, gdy za wynajmowaną kawalerkę właściciele żądają nawet 1,4 tys. zł? Studenci postanowili rozmawiać z władzami miasta. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wyraził wstępną zgodę na rozmowę z rektorami szkół wyższych, by przekonywać ich do inwestowania w nowe akademiki. To dobra wola, jednak urzędnicy miejscy nie pozostawiają złudzeń: - Nie mamy żadnego wpływu ani na liczbę mieszkań dla studentów, ani na ich ceny. Miasto nie może budować akademików ani dopłacać studentom do wynajmu. Uczelnie są autonomicznymi instytucjami i to one muszą sobie poradzić z problemem. A jak sobie radzą? Nie dają studentom nadziei. Zaniedbywano tę kwestię latami, domów studenckich nie przybywało, bo w ostatnich latach warunki tam oferowane często były o wiele gorsze niż w wynajmowanych mieszkaniach. Studenci woleli więc wynajmować. A teraz stali się ofiarami wolnego rynku: właściciele wynajmujący mieszkanie chcą zarobić, nie uruchamiają wyobraźni miłosierdzia. Zresztą, tłumaczą - a w ostatnich dniach odbyłam wiele takich rozmów - że skoro ktoś, spoza miasta, decyduje się przyjechać tu na studia, tzn., że stać go na płacenie niemałych rachunków za życie. - Nie ma możliwości udostępnienia studentom gminnych mieszkań, chętnych jest tak wielu, że czekają w kolejkach latami - informuje jedna z urzędniczek wrocławskiego magistratu. - Nie ma z czego podnosić stypendiów socjalnych. Może część żaków mogłaby się postarać o kredyt studencki? - mówi Paweł Czuma, rzecznik Politechniki Wrocławskiej.
Co chcą zrobić młodzi? Na początek 26 października zorganizują kolejny marsz. Tym razem pod Urząd Miasta. Wręczą władzom list z pomysłami jak rozwiązać ten problem. Pracują nad obywatelskim projektem ustawy o budownictwie akademickim. Studenci, zdaniem pomysłodawców, mogliby taniej kupować mieszkania w TBS-ach. - Dzisiaj to niemożliwe, bo młodych nie stać na wpłacenie jednorazowo kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zamierzają też nakłonić miasto, by współuczestniczyło w budowie prywatnych akademików. Miasto mogłoby na preferencyjnych warunkach wydzierżawiać grunty pod budowę takich obiektów, akademik budowałby prywatny inwestor tak, jak dzieje się to za granicą. Tylko czy u nas, gdzie wszyscy chcą zarabiać dużo i szybko, ktoś nie dojdzie do wniosku, że to mało dochodowa inwestycja?

Ile to kosztuje?
Wynajęcie pokoju: Wrocław 640 zł;
Wynajęcie mieszkania:
Wrocław:
kawalerka - 1,4 tys. zł,
2 pokoje - 1,8 tys. zł
- 28 % drożej niż rok temu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja drohiczyńska: Pierwsza tura zmian personalnych

2024-06-20 13:05

drohiczynska.pl

Biskup Piotr Sawczuk 18 czerwca br. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie wręczył przybyłym księżom nominaty uwzględniające tegoroczne zmiany personalne.

Więcej ...

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła życie [+ modlitwa za młode dziewczęta]

Benigna z Wrocławia

Autorstwa Ablakok - Praca własna, commons.wikimedia.org

Benigna z Wrocławia

Benigna pochodziła z Kujaw. Urodziła się w rodzinie rycerskiej w XIII w. Udała się na Śląsk i wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, pociągnięta sławą świętości oraz dziełami miłosierdzia św. Jadwigi Śląskiej.

Więcej ...

Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-21 07:29

PAP/Marcin Bielecki

21 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Święci i błogosławieni

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

Wiara

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Jan Paweł II

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny