Reklama

Gdzie mieszka student?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Problem w tym, że choć rok akademicki rozpoczęty, student nie wie, gdzie mieszka. Czy właśnie tak, jak na naszym zdjęciu, będą przekuwać swe talenty i zdobywać wiedzę studenci po zajęciach na swoich wydziałach? W ostatnich tygodniach wrocławscy studenci stoczyli prawdziwą batalię o miejsca do godnego zamieszkania w nowym roku akademickim. Nie powstrzymali się od rozbicia namiotów przed budynkiem Wydziału Prawa, pikiety na Moście Grunwaldzkim i przygotowania obywatelskiego projektu ustawy o budownictwie mieszkaniowym. A wszystko po to, aby nie płacić zawrotnych cen za wynajem mieszkań na czas studiów.
Na wrocławskich uczelniach studiuje 30 tys. młodych ludzi pochodzących spoza miasta. W akademikach oferowanych jest tylko 7 tys. miejsc. Ceny wynajmu mieszkań szybowały ostatnio w zastraszającym tempie, nawet o 30 % w górę. Co zrobić, gdy za wynajmowaną kawalerkę właściciele żądają nawet 1,4 tys. zł? Studenci postanowili rozmawiać z władzami miasta. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wyraził wstępną zgodę na rozmowę z rektorami szkół wyższych, by przekonywać ich do inwestowania w nowe akademiki. To dobra wola, jednak urzędnicy miejscy nie pozostawiają złudzeń: - Nie mamy żadnego wpływu ani na liczbę mieszkań dla studentów, ani na ich ceny. Miasto nie może budować akademików ani dopłacać studentom do wynajmu. Uczelnie są autonomicznymi instytucjami i to one muszą sobie poradzić z problemem. A jak sobie radzą? Nie dają studentom nadziei. Zaniedbywano tę kwestię latami, domów studenckich nie przybywało, bo w ostatnich latach warunki tam oferowane często były o wiele gorsze niż w wynajmowanych mieszkaniach. Studenci woleli więc wynajmować. A teraz stali się ofiarami wolnego rynku: właściciele wynajmujący mieszkanie chcą zarobić, nie uruchamiają wyobraźni miłosierdzia. Zresztą, tłumaczą - a w ostatnich dniach odbyłam wiele takich rozmów - że skoro ktoś, spoza miasta, decyduje się przyjechać tu na studia, tzn., że stać go na płacenie niemałych rachunków za życie. - Nie ma możliwości udostępnienia studentom gminnych mieszkań, chętnych jest tak wielu, że czekają w kolejkach latami - informuje jedna z urzędniczek wrocławskiego magistratu. - Nie ma z czego podnosić stypendiów socjalnych. Może część żaków mogłaby się postarać o kredyt studencki? - mówi Paweł Czuma, rzecznik Politechniki Wrocławskiej.
Co chcą zrobić młodzi? Na początek 26 października zorganizują kolejny marsz. Tym razem pod Urząd Miasta. Wręczą władzom list z pomysłami jak rozwiązać ten problem. Pracują nad obywatelskim projektem ustawy o budownictwie akademickim. Studenci, zdaniem pomysłodawców, mogliby taniej kupować mieszkania w TBS-ach. - Dzisiaj to niemożliwe, bo młodych nie stać na wpłacenie jednorazowo kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zamierzają też nakłonić miasto, by współuczestniczyło w budowie prywatnych akademików. Miasto mogłoby na preferencyjnych warunkach wydzierżawiać grunty pod budowę takich obiektów, akademik budowałby prywatny inwestor tak, jak dzieje się to za granicą. Tylko czy u nas, gdzie wszyscy chcą zarabiać dużo i szybko, ktoś nie dojdzie do wniosku, że to mało dochodowa inwestycja?

Ile to kosztuje?
Wynajęcie pokoju: Wrocław 640 zł;
Wynajęcie mieszkania:
Wrocław:
kawalerka - 1,4 tys. zł,
2 pokoje - 1,8 tys. zł
- 28 % drożej niż rok temu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Czy Nowy Adam ma płeć? - rozmowa z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-06-14 10:22

Episkopat News/ flickr.com

Kościół jest celem krytyki ze strony ruchów społecznych, aktywistów genderowych i polityków, bo postawiono mu zarzut bycia okrutnym patriarchatem - systemem męskiej dominacji opartej na przemocy wobec ludzi słabszych i odmiennych. Kto jest tu wzorem dla mężczyzn? Czy Maryja ma komplementarny męski ideał czy on wymaga dziś odkrycia? Rozmawia to tym Małgorzata Bilska z kard. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim oraz historykiem Kościoła.

Więcej ...

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

2024-06-15 18:44

Maciej Orman/Niedziela

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych