Reklama

Niedziela Łódzka

Nie bójmy się być śladem Pana Boga we współczesnym świecie

Agnieszka Pilc

Łódzka parafia po raz 33. świętowała liturgiczne wspomnienie swojego patrona – św. Alberta Chmielowskiego. Zaproszony z tej okazji duszpasterz młodzieży ks. Sebastian Kowalczyk z Krakowa podzielił się inspiracjami – „ewangeliczną instrukcją”, zaczerpniętą z życia Brata ubogich.

- Święty Brat Albert pokazał, jak życie wielokrotnie może zmieniać tor, aby złapać ten właściwy, prowadzący do życia wiecznego i świętości – podkreślał w kazaniu ks. Kowalczyk, przytaczając krótkie wzmianki biograficzne: malarską karierę Adama Chmielowskiego, wstąpienie do zakonu jezuitów, załamanie psychiczne, wreszcie poszukiwanie miejsca wśród potrzebujących. - Modlitwa, post i jałmużna. Pan Jezus pokazuje nam dzisiaj konkretne dzieła miłosierdzia, filary, na których możemy pewnie stać. Jeśli o nie oprzemy fundament życia, to żaden sztorm i żadna burza nas nie przemogą.

- Po każdym naszym dobrym uczynku pozostaje ślad. Ktoś go może nie zauważyć lub zignorować, ale Ojciec, który widzi w ukryciu, odda Tobie - ks. Sebastian w kazaniu przytaczał najprostsze przykłady drobnych gestów: codziennych pozdrowień, przeżegnanie się przed świątynią, przed posiłkiem, próśb do Boga o błogosławieństwo. - Pozdrawiajmy, a nie przeklinajmy. Zwykła ludzka życzliwość nas nic nie kosztuje, zanurzenie w miłości Chrystusa jest całkowicie darmowe. Nie bójmy się miłosierdzia przyjmować, dawać innym, a przede wszystkim nim żyć – podkreślał kaznodzieja.

Reklama

Wspólnota w Łodzi okazała się mieć wiele wspólnego z archidiecezją krakowską. Nowy proboszcz parafii Ks. Przemysław Góra przypominał, że w kościół wmurowany jest kamień węgielny pochodzący z pustelni albertynów na Kalatówkach, znajdują się tu także relikwie patrona, które niegdyś na swoim biurku trzymał św. Jan Paweł II – podczas uroczystości nie mogło zresztą zabraknąć przytaczania myśli papieża, dla którego św. Albert był inspiracją w radykalnym wyborze powołania i któremu poświęcił dramat „Brat naszego Boga”.

- Kraków jest blisko naszego serca, bo mamy tu na co dzień abpa Grzegorza, ale mieliśmy wcześniej abpa Marka Jędraszewskiego, chcemy przekazać mu pozdrowienia, wyrazy szacunku, wsparcia i naszą modlitwę – zapewniał ks. Góra.

Liturgii towarzyszył śpiew parafialnego chóru oraz muzyka kwintetu dętego blaszanego z Filharmonii Łódzkiej, asysty z wielu parafii, liczni kapłani.

- Karmienie się Słowem Bożym, Ciałem Chrystusa i wynoszenie tego poza mury świątyni, bo każdy z nas jest posłany do noszenia dobrej nowiny do naszych rodzin, do naszych środowisk. To jest właśnie to zostawianie śladów – podsumował ks. Kowalczyk.

2020-06-18 16:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi z Irlandii Północnej: brytyjski rząd narzuca nam niesprawiedliwe prawo

2021-07-29 17:10

Vatican News

Biskupi z Irlandii Północnej wyrazili sprzeciw wobec decyzji brytyjskiego rządu nakazującej liberalizację aborcji w ich kraju. Opublikowali oświadczenie, w którym wzywają wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli do protestów przeciwko dyrektywie władz. Londyn nakazał rządowi w Belfaście wprowadzenie reformy aborcyjnej do 21 marca przyszłego roku.

Więcej ...

Dzieją się cuda

Wikipedia

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów

Więcej ...

Semper in altum

2021-07-29 21:16
Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Ta pierwsza, pięciodniowa wtedy pielgrzymka, była niezwykła! Pięć grup, w tym od razu roztańczona i rozmodlona grupa włoska z ruchu Comunione e Liberazione, słońce i żar pierwszego dnia, który skończył się sierpniową burzą w Skale - profesor Politechniki Krakowskiej Stanisław Kuciel pisze nie tylko o pierwszej krakowskiej pielgrzymce na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu...

Niedziela Świdnicka

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...