Reklama

VIII Dni Częstochowy

Święto miasta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz ósmy Częstochowa przeżywa święto swojego miasta. Uroczyste koncerty, wystawy, występy gromadzą częstochowian, którzy przyzwyczaili się już, że religijna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - patronki miasta Częstochowy i metropolii częstochowskiej - inauguruje również Dni Częstochowy, przygotowywane przez wiele ważnych instytucji miejskich: filharmonię, teatr, galerie, muzea. Tak było i w tym roku. W VIII Dniach Częstochowy uczestniczyli również goście z miast współpracujących z Częstochową - Pforzheim i Lourdes oraz Polacy z Łotwy, Estonii i Ukrainy, z którymi Częstochowa utrzymuje ścisłe kontakty.

Koncert inauguracyjny w Filharmonii

Reklama

Tradycją już się stało, że każdą kolejną edycję Dni Częstochowy otwiera koncert w Filharmonii Częstochowskiej. Tak też było i w tym roku. W niedzielę 27 sierpnia VIII Dni Częstochowy ´2000 zainaugurował koncert, podczas którego zaprezentowali się wybitni częstochowianie. Z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody wystąpili: Aleksandra Szwejkowska-Belica (skrzypce), Katarzyna Suska-Zagórska (mezzosopran), Zbigniew Pinderak (tenor) i Maciej Zagórski (fortepian). Słowo wiążące o muzyce wygłosiła Beata Młynarczyk.

W trakcie koncertu, również zgodnie z tradycją, wręczone zostały doroczne Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury. Przyznano pięć nagród, o jedną więcej niż w poprzednich edycjach, rok przecież mamy niezwykły, bo jubileuszowy. W dziedzinie literatury nagrodzono ks. prof. Jana Związka, doceniając jego prace jako badacza dziejów diecezji i rozpowszechnianie przez niego wiedzy na ten temat. Za osiągnięcia plastyczne nagrodę otrzymał rzeźbiarz Szymon Wypych, w dziedzinie muzyki zaś Janusz Siadlak, dyrygent i kierownik chóru Politechniki Częstochowskiej "Collegium Cantorum". Laureatem nagrody w dziedzinie osiągnięć teatralnych został dyrektor teatru, aktor Marek Perepeczko. Piątą nagrodę, o charakterze specjalnym, otrzymał Roman Lonty, odbierając ją za działalność twórczą i dokonania menedżerskie. Wręczono również statuetki dla "Mecenasa Sztuki". Tym razem doceniono nie szczędzącego sił w wspieraniu sztuki i kultury Lecha Jędrykę, rzemieślnika piekarza, co mogło być pewnym zaskoczeniem dla tych wszystkich, którzy przyzwyczaili się do faktu, że nagrodę tę odbierają zazwyczaj wielkie firmy. Specjalną honorową statuetkę otrzymał również znany wszystkim z licznych nagrań i koncertów tenor Wiesław Ochman.

Na kolejny koncert otwierający IX edycję Dni Częstochowy i związane z nim nagrody w dziedzinie sztuki trzeba będzie czekać rok. Tegorocznym laureatom składamy gratulacje i życzymy, by powtórzyli ten sukces w roku 2001.

Margita Kotas

* * *

Festyn Rodzinny

W niedzielne popołudnie na pl. Biegańskiego zbudowano ogromną scenę, rozłożono głośniki, barierki, a z boku stoiska sponsorów. Miał się bowiem odbyć Festyn Rodzinny - jeden z pierwszych punktów programu VIII Dni Częstochowy. Pogoda dopisała, wiele osób spacerowało Alejami Najświętszej Maryi Panny i zatrzymywało się na placu z zainteresowaniem. Jako pierwsza wystąpiła Kapela Podwórkowa "Wiarusy" z Rakowa. Potem zaprezentowała się Orkiestra Dęta Rejonowego Urzędu Poczty Polskiej S.A. pod dyrekcją Bartłomieja Pięty. Widzowie rozpoznawali melodie polki, tanga, znanych piosenek biesiadnych czy też ostatniego przeboju Prawy do lewego. Do kilku utworów dziewczęta z zespołu z Koszęcina wykonały układy taneczne. Skoczna muzyka i popisy tancerek przyciągnęły dziesiątki osób.

Wielu spośród zebranych uczestników imprezy - rodziców, dziadków, krewnych czekało szczególnie na występy dzieci i młodzieży z częstochowskiego Społecznego Ogniska Baletowego. Chyba najbardziej w tym momencie można było odczuć, że festyn nie tylko z nazwy jest rodzinny. Młodzi tancerze wykonali fragmenty baletu Śpiąca Królewna do muzyki Czajkowskiego. Kto jeszcze nie był w teatrze na prawdziwym przedstawieniu baletowym, ten z pewnością po niedzielnych występach, oczarowany tańcem i muzyką rosyjskiego kompozytora, wybierze się na tego typu spektakl.

Już od początku festynu prowadzący zapowiadał jakąś szczególną niespodziankę. Okazał się nią pokaz ratownictwa drogowego. Ok. godz. 17.00 zebrani usłyszeli syreny wozów strażackich. Z tyłu, za sceną, przed ratuszem mieliśmy okazję zobaczyć, jak w ciągu kilku minut ratownicy wydobywają z samochodu (pozbawiając go dachu i szyb) cztery osoby grające rolę poszkodowanych w wypadku. Potem do akcji przystąpili lekarze.

W godzinach wieczornych można było obejrzeć spektakl teatru Białe Skrzydła z Krakowa. Choć przeznaczony był dla dzieci, również dorośli byli zauroczeni jego występem. Jako ostatni wystąpili muzycy z trio akordeonowego "Ars Harmonica". Było to spotkanie ze sztuką najwyższego lotu zarówno dzięki doborowi utworów przebojów muzyki klasycznej, jak i z racji perfekcyjnego wykonania.

Na scenie obok prowadzącego pojawiała się często dyrektor częstochowskiego oddziału PCK, która zachęcała zebranych do odwiedzenia stojącego za sceną ambulansu, gdzie można było oddać krew - cenny dar ratujący ludzkie życie. W ten sposób festyn nie tylko bawił, ale i uwrażliwiał na potrzeby drugiego człowieka. Także z inicjatywy PCK odbyły się pomiędzy występami ciekawe konkursy, m. in. na najlepiej ubranego stracha na wróble.

Chyba nie było w niedzielę lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu, niż udział w festynie. Rzeczywiście, cały plac zapełnił się ludźmi. Być może niektórzy dopiero teraz dowiedzieli się, jak ciekawe grupy artystyczne istnieją w Częstochowie. Oby jak najwięcej takich imprez odbywało się w polskich miastach. Są one świetną okazją do integracji lokalnych środowisk i prawdziwego rodzinnego wypoczynku.

Joanna Bondyra

* * *

Miniatury "Częstochowa 2000"

W sobotę 26 sierpnia w Galerii Ośrodka Promocji Kultury w Częstochowie odbył się wernisaż I Międzynarodowej Wystawy Miniatury Plastycznej " Częstochowa 2000". Ekspozycja rozpoczęła obchody VIII Dni Częstochowy. Wystawa, będąca efektem ogłoszonego konkursu, zgromadziła kilkaset prac z 16 krajów świata, m.in. z Ukrainy, Węgier, Rumunii, Finlandii, Turcji, a nawet z Korei Płd. Pomysłodawcą i komisarzem wystawy jest Bartosz Frączak. "Artyści nie zawsze mają gdzie się pokazywać ze swoimi pracami - przekonywał w czasie wernisażu pan Frączak. - Ich prace często lądują w szufladach bądź pokazywane są tylko na wystawach indywidualnych. W Polsce nie ma imprezy artystycznej o tak szerokim przekroju, żeby na jednej wystawie zgromadzone zostały i grafika, i malarstwo, i rysunek".

Organizatorzy przekonani są, że wystawę należy kontynuować. Będzie się odbywać co 2 lata. Chcą także rozszerzyć ekspozycję o następne kategorie - małe formy fotograficzne, rzeźbiarskie, może pojawi się tkanina. Żywią nadzieję, że będzie to wystawa prestiżowa. Już dzisiaj cieszy fakt, że pierwsza edycja konkursu znalazła tak duży oddźwięk wśród artystów plastyków w Polsce i poza jej granicami. O wysokim poziomie nadesłanych prac świadczy fakt, że jury obok 4 nagród regulaminowych przyznało aż 9 wyróżnień honorowych.

Wielki wernisaż małych prac z pewnością dowodzi, że tego rodzaju formy artystyczne - choć małe - zawierają bogactwo treści, swoisty urok i wymagają wielkiego kunsztu. Uroczystościom otwarcia ekspozycji towarzyszył koncert zespołu z Pforzheim "Fes-Jazz-Band" . Wystawę można oglądać do 8 października od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00.

Anna Matera

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego postępowania z zatrzymanym ks. Olszewskim!

2024-09-18 10:35

Księża Sercanie

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków na szkodę ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

2024-09-17 22:28
Fala powodziowa w Radochowie była tak wielka, że niszczyła domy

ks. Robert Begierski

Fala powodziowa w Radochowie była tak wielka, że niszczyła domy

Woda, która w minionych dniach zalała Kotlinę Kłodzką, nie tylko zniszczyła domy i infrastrukturę, ale także zburzyła poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Radochów, mała wieś, stała się ofiarą żywiołu, który odebrał jej 75 procent powierzchni. To, co zostało, jest obrazem zniszczeń, które na długo pozostaną w pamięci.

Więcej ...

Fala pomocy w diecezji legnickiej

2024-09-19 08:05

arch.

Od pierwszych godzin powodzi, jaka nawiedziła tereny diecezji legnickiej organizowana jest pomoc dla poszkodowanych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Kościół

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Niedziela Świdnicka

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Św. Stanisław Kostka

Niedziela Świdnicka

Św. Stanisław Kostka

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...