Reklama

Polska

Abp Depo o decyzji KRRiTV ws. TV Trwam i encyklice „Lumen fidei”

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na posiedzeniu 5 lipca przyznała Telewizji Trwam koncesję na nadawanie cyfrowe na multipleksie. Zdaniem abp Wacława Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP, ta decyzja „potwierdza to, co Kościół naucza, że jest autonomiczność pewnych działań”. - To jest wyjście naprzeciw temu prawu, że Kościół katolicki ma prawo głosić swoją naukę, podobnie jak każdy związek wyznaniowy, i wcale nie być przeciwnikiem dla kogokolwiek – powiedział abp Depo w rozmowie z Archidiecezjalnym Radiem Fiat. „W swojej misji Kościół otwiera się na ludzi dobrej woli. Cieszę się, że ta decyzja jest dziś oznajmiona jako coś normalnego. Procedury państwowe zostały uwzględnione i dlatego przyznanie miejsca na multipleksie jest czymś normalnym. Telewizja Trwam ma do spełnienia ważną misję w Kościele” - podkreślił abp Depo.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP zaznaczył, że „równocześnie, że to napięcie, które nam towarzyszyło w ostatnim roku, było niepotrzebne, bo nie było objawieniem całej prawdy o nas”. - Upominanie się o miejsce TV Trwam na multipleksie trzeba też widzieć w kontekście wypowiedzi Benedykta XVI, który w ubiegłym roku w przesłaniu na pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja mówił o wolności mediów, równocześnie upominając się o prawa rodziny i Kościoła - powiedział abp Depo. Jego zdaniem „nadawanie TV Trwam na multipleksie to będzie otwarcie dla siebie nawzajem. Wolność wyboru dla ludzi szerokiego spektrum będzie coraz większa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Depo wyraził też olbrzymią radość z ukazania się encykliki „Lumen fidei”, która łączy dwa pontyfikaty, papieża Franciszka i Benedykta XVI. - Wiara i rozum są dla nas owymi skrzydłami, na których duch ludzki unosi się ku Bogu i ku kontemplacji prawdy. Encyklika podkreśla, że dar wiary przyjmujemy we wspólnocie Kościoła – powiedział abp Depo. „Dar encykliki chcemy przyjąć jako wezwanie dla nas wszystkich, abyśmy nie tylko sami wzrastali i umacniali się w wierze, ale również budowali innych swoją wiarą i życiem zgodnym z wiarą, którą wyznajemy” - kontynuował.

Reklama

Zdaniem metropolity częstochowskiego, encyklika „stanowi wezwanie, by usłyszeć słowa Chrystusa”. „Kto idzie za mną nie będzie chodził w ciemności lecz będzie miał światło życia” – spotkanie z Chrystusem jako osobą naszego Zbawiciela, daje nam światło na różne kryzysy współczesnego świata i współczesnego człowieka. Niektórzy ludzie zatracają dziś pytania o sens życia, dają się spychać do obojętności czy sceptycyzmu. Wiara obdarowuje nas życiem doczesnym tu na ziemi, a w przyszłości życiem wiecznym – podkreśla metropolita częstochowski.

Odnosząc się do tytułu encykliki papieża Franciszka, abp Depo przypomina, że „Chrystus jest Światłem świata. Prawda, którą dzisiaj rozpoznawać mamy jako kolejny dar w Kościele również jest prawdą objawioną w Chrystusie, który jest dla nas Światłem osobowym”. - Wiara daje nam sposób widzenia – dodał abp Depo.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-06 13:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Benedykt XVI uczył nas dojrzałości wiary

@jasnagoraNews

W Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w intencji zmarłego emerytowanego Biskupa Rzymu Benedykta XVI. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Dziękczynny wymiar za pontyfikat Benedykta XVI miało też na Jasnej Górze nocne czuwanie modlitewne na rozpoczęcie roku 2023.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

2024-05-09 16:20

Vasilev Evgenii/fotolia.com

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII wieku, który najprawdopodobniej należał do eremity Antoniego Jaczewicza. Według legend osiemnastowieczny kaznodzieja zdobył fortunę, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto