Reklama

Niedziela Lubelska

Skarby pod posadzką. Odkrycia archeologiczne w Łęcznej

Grzegorz Jacek Pelica

Renowacja kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej pozwoliła na odnalezienie krypt, w tym miejsca pochówku fundatora.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z ostatnich etapów prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich przy zespole architektonicznym parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej, które przed kilkunastu laty zainicjował proboszcz ks. Janusz Rzeźnik, jest zainstalowanie ogrzewania podłogowego w kościele. Nieodzowna była wymiana posadzki, poprzedzona badaniem archeologicznym i konserwatorskim.

Bezcenne krypty

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Badanie georadarem odkryło siedem miejsc wskazujących na krypty z pochówkami. Sześć udało się potwierdzić; dwie odsłonięto w całości. Jedna z nich zawierała szczątki fundatora świątyni Adama Kazimierza Noskowskiego, który „zszedł z tego świata, w Łęcznie pogrzebiony w roce 1657”. Sarkofag i trumna zostały przed wiekiem sprofanowane; zwłoki prawdopodobnie odarto z kosztowności, uszkodzono szaty kontuszowe i oderwano srebrne zdobienia. Sama krypta zachowała dostojny, wręcz królewski wygląd. Zachowały się sztukaterie w kształcie rozet, które zdobiły kiedyś także sklepienie świątyni (analogiczne znajdujemy w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej). Uległo ono uszkodzeniu w czasie jednego z czterech wielkich pożarów kościoła oraz przebudowy.

Historia pisana od nowa

Weryfikacji podlega czas powstania kościoła, uchodzącego dotąd za 400-letni. Jak wskazuje zapis fundacyjny: „Pierwszy kamień świątyni został położony w kwietniu Roku Pańskiego 1618”, jednak odkryte marmurowe posadzki, dawny filar od strony północnej, warstwy licznych pochówków oraz zabytki ruchome (np. denar koronny Kazimierza Jagiellończyka z XV w., półgrosz z 1514 r.), wskazują na znacznie wcześniejsze pierwotne założenie. Dotąd publikowano informację, że poprzedni drewniany kościół funkcjonował do pożaru w 1615 r. Czy był to kościół drewniany z marmurową posadzką?

- Badania archeologiczne przy ul. Świętoduskiej, przy której usytuowany jest zabytkowy kościół, jak i Rynku I, nasuwały przypuszczenia o rozwiniętej wczesnośredniowiecznej strukturze architektonicznej Łęcznej. Obecność cmentarza wokół kościoła jest niewątpliwie potwierdzona - podkreśla dr Rafał Niedźwiadek, kierownik pracowni archeologicznej. - Sposób jego użytkowania jest nieco różny: po stronie południowej przemieszanie i przerzucenie znalezionych kiedyś kości do wnętrza kościoła; po stronie północnej zachowane katakumby i kompletne pochówki. Zapadnięcia posadzki pod głównym ołtarzem to też ślady po grobach ziemnych - uzupełniają archeolodzy Jacek Tkaczyk i Dariusz Bednarski.

Reklama

Zachować dla potomnych

- Wszystkie znaleziska będziemy badać - informuje R. Niedźwiadek. - Przeszukując kryptę Noskowskich, odkryliśmy kilkanaście fragmentów tkanin tekstylnych. Gdy trafią do analizy, dowiemy się skąd tkanina przyjechała i jakie kroje zastosowano do sporządzenia szat; wówczas uda się je datować. Finalnym etapem badań będzie publikacja interdyscyplinarna. Kolejnym pomysłem jest, aby wszystkie znaleziska po przebadaniu powróciły i były eksponowane w miejscu ich zachowania. Da to asumpt nie tylko do refleksji religijnej, ale i zadumy nad dziejami miasta - dodaje archeolog.

Przywołując kościół w Czemiernikach jako przykład renowacji i pietyzmu konserwatorskiego, a także ujawniając plany restauracyjne najstarszego kościoła w Łęcznej, ks. J. Rzeźnik mówi: - „Łuk tęczowy grożący zawaleniem został wzmocniony trzema iniekcjami. Na łukach i na pilastrach pojawią się ubogacone zdobienia. Wejścia do krypty nie będzie. Poza zrekonstruowaniem nastawy sarkofagu fundatora, nie stać nas jako parafii na poważniejsze wydatki renowacyjne. Zgodnie z planami, w październiku powinniśmy już chodzić po posadzce”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-06-22 11:29

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Więcej ...

A.Duda: budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce

2024-05-15 12:57

PAP/Marcin Obara

Budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas briefingu prasowego w Dausze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie