Reklama

Wiadomości

Prezydent o rozmowach z Trumpem: chcę pogłębiać sojusz z USA

PAP/Łukasz Gągulski

Sojusz z USA jest niezwykle ścisły, przejawia się w gospodarce i bezpieczeństwie militarnym, chcę, żeby to się pogłębiało - mówił prezydent Andrzej Duda w Tarnowie o środowych rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odnosząc się do prowadzonej przez siebie polityki bezpieczeństwa i modernizacji polskiej armii, prezydent przekonywał, że sojusze militarne buduje "spokojnie i konsekwentnie". Według niego, sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi jest "niezwykle ścisły". "Przejawia się i w gospodarce, i w bezpieczeństwie militarnym przez obecność armii amerykańskiej na naszym terytorium, tysięcy żołnierzy armii amerykańskiej i ich infrastruktury" - zaznaczył.

Duda wskazał przy tym na znaczenie inwestycji firm amerykańskich w Polsce, a jako przykład podał Microsoft. Przypomniał, że koncern informatyczny "miesiąc temu zadeklarował, że będzie w Polsce w najbliższym czasie inwestował miliard dolarów w nowoczesne centrum przetwarzania danych, (...) gdzie będzie nowoczesna technologia, nowoczesne miejsca pracy, zatrudnienie dla młodych polskich inżynierów, gdzie będzie można realizować swoje ambicje na najwyższym światowym poziomie, tak, jak na to zasługujemy".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Chcę, żeby się to pogłębiało, właśnie dlatego udaję się we wtorek na spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych. (...) Mam nadzieję, że będą kolejne amerykańskie inwestycje w naszym kraju, że amerykańska obecność militarna u nas, gwarantująca nam bezpieczeństwo, będzie gwarantowała to bezpieczeństwo nam, ale będzie przekonywała także wielkich amerykańskich inwestorów, że można tu zainwestować, bo jest bezpiecznie, bo są ich żołnierze, którzy tam gdzie są, tam jest bezpiecznie, bo to jest największa i najmocniejsza armia na świecie" - oświadczył prezydent.

Podziel się cytatem

Ubiegający się o reelekcję prezydent zapewniał, że taką politykę nadal chce prowadzić.

"Dziś rozmawiałem z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, (...) to właśnie rozmowa z nim, dokładnie 5 lat temu, była pierwszym sygnałem, że będę dążył do tego, aby na naszym terytorium stacjonowały wojska NATO. Bo przecież wtedy dopiero co Rosja napadła na Ukrainę w 2014 roku. I ludzie się bali. Bali się w państwach bałtyckich, ale (...) wiele obaw było i u nas, zwłaszcza na wschodzie Polski" - przypomniał.

Jak zaznaczył, "dziś wojska NATO są w naszym kraju, stacjonują niedaleko naszych wschodnich i północnych granic". "Są obecni i będą obecni. I to jest wymiar sojuszniczy naszego bezpieczeństwa, realnego i opartego na naszym członkostwie w NATO i przestrzeganym jak widać artykule 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - dodał.

Prezydent zwrócił uwagę, że polski kontyngent wojskowy jest w innych krajach paktu. "My także innym niesiemy bezpieczeństwo, na Łotwie, gdzie są nasi żołnierze w ramach enhanced Forward Presence (eFP, czyli wzmocniona Wysunięta Obecność - PAP), czy w Rumunii, gdzie nasi żołnierze są w ramach tailored Forward Presence (tFP, czyli dostosowana Wysunięta Obecność - PAP)" - zaznaczył Duda.

Reklama

Do spotkanie prezydentów Polski - Andrzeja Dudy i USA - Donalda Trumpa dojdzie w środę w Waszyngtonie. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent Duda na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem będzie rzecznikiem regionu i interesu sojuszniczego. Zapewnił, że będą "dobre wieści z Waszyngtonu" po spotkaniu przywódców Polski i USA. (PAP)

autor: Mieczysław Rudy, Beata Kołodziej

rud/ bko/ mrr/

Podziel się:

Oceń:

2020-06-22 21:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: obrońcy życia chwalą decyzję Trumpa wstrzymującą wspieranie aborcji w świecie

Adobe Stock

Zdaniem grupy pro-life Operation Rescue, 90-dniowe zamrożenie przez administrację Trumpa pomocy zagranicznej rozprowadzanej przez Agencję Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) powstrzymało miliony dolarów podatników przed przekazywaniem ich międzynarodowym organizacjom wspierającym aborcję.

Więcej ...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r.

2025-03-31 07:12
Bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r. - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Roboczego KEP ds. Katechezy Parafialnej bp Artur Ważny. Przyznał, że impulsu do przyspieszenia prac nad odnową katechezy parafialnej dostarczyły decyzje MEN w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

Więcej ...

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Kościół

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami