Reklama

Dobry pasterz

Niedziela płocka 51/2008

Dokładnie w 100. rocznicę konsekracji płockiego Biskupa Męczennika, 6 grudnia 2008 r., w katedrze płockiej odbyły się obchody zakończenia Roku bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, prezydent, wiceprezydenci miasta Płocka, przewodniczący i przedstawiciele Rady Miasta, Starosta Płocki oraz przedstawiciele Rady Powiatu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą Mszę św. kończącą obchody Roku poprzedził ponadpółgodzinny program artystyczny w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Program, nazwany przez jego twórcę - dyrektora płockiego Teatru Dramatycznego Marka Mokrowieckiego „oratorium słownym”, składał się z fragmentów listów pasterskich oraz barwnych wspomnień Arcybiskupa.
Po programie senator Janina Fetlińska odczytała tekst „Uchwały Senatu RP w sprawie uczczenia pamięci bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego (1858-1941), wielkiego Polaka i Pasterza Kościoła Katolickiego”: „Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 150-lecie urodzin i w 100. rocznicę konsekracji biskupiej Antoniego Juliana Nowowiejskiego oddaje hołd jednemu z najwybitniejszych pasterzy Kościoła Katolickiego w międzywojennej Polsce, znanemu działaczowi społecznemu i mężowi stanu” - usłyszeli zebrani w katedrze. Izba wyższa Parlamentu „uznaje życie i działalność błogosławionego Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego za chlubny przykład heroizmu obywatela i kapłana, za wzór działacza społecznego, którego praca nad duchowością narodu, obroną jego godności w chwilach największych prób, dowodziła heroicznego umiłowania Boga i Ojczyzny. Senat oddaje hołd błogosławionemu Arcybiskupowi Antoniemu Julianowi Nowowiejskiemu, uznając, iż jest człowiekiem godnym najwyższego uznania i należnej czci. Stanowi wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków”. Uchwała zawiera również apel „do środowisk wychowawczo-oświatowych i naukowych (…) o popularyzowanie wiedzy o postaci i zasługach tego wielkiego Polaka, Pasterza, Wychowawcy i Patrioty”. Ponadto Senat „z uznaniem odnosi się do inicjatywy władz kościelnych oraz władz samorządowych, aby uczcić pamięć Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego poprzez utworzenie w Działdowie, w budynku obozowym, w którym Go więziono, hospicjum oraz zakładu leczniczo-opiekuńczego”.
Uchwały, mające na celu upamiętnienie płockiego Biskupa Męczennika, podjęły także inne gremia. Ich teksty wręczyli Biskupowi Płockiemu: przewodniczący Rady Miasta Płocka Tomasz Korga, przewodniczący Rady Powiatu Adam Sierocki oraz przewodniczący Zarządu Powiatowego „Prawa i Sprawiedliwości” Albert Kołodziejski.
Mszy św., którą koncelebrowali biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski oraz kapłani przybyli z terenu diecezji, przewodniczył pochodzący z Płocka biskup toruński Andrzej Suski - następca bł. A. J. Nowowiejskiego na stanowisku rektora płockiego Wyższego Seminarium Duchownego.
W swojej homilii bp Suski odwołał się do obrazu Dobrego Pasterza. „Ten wizerunek pochodzi od samego Chrystusa, to On naszkicował ten obraz swoimi przypowieściami” - mówił Kaznodzieja, podkreślając, że Jezus sam mówił o sobie jako pasterzu, który „przyszedł szukać to, co zginęło”. Jezus oświadcza: „Ja jestem Dobrym Pasterzem”, podając uzasadnienie: „znam owce moje, a moje Mnie znają”. Jezus jest Dobrym Pasterzem także z innego powodu - mówi: „oddaję życie za owce”.
Hierarcha podkreślił, że Jezus oddał za nas życie, ale On „ma moc oddać życie i ma moc znów je odzyskać”, dlatego nadal jest naszym pasterzem jako Zmartwychwstały i nadal troszczy się o swoje owce przez ustanowionych przez siebie pasterzy. W tym kontekście bp Suski pytał, co to znaczy być pasterzem na wzór Chrystusa, i odpowiedział na podstawie perykopy z Ewangelii Janowej, w której Apostoł opisuje przekazanie władzy kluczy Piotrowi. Być pasterzem według serca Chrystusowego, to najpierw „kochać Jezusa całym sercem, kochać Jego owczarnię, strzec jej z miłością i prowadzić do Boga”. Takim pasterzem był bł. abp Antoni Julian Nowowiejski - mówił kaznodzieja. Bp Nowowiejski „znał swoich i swoi go znali. Znał ich pasterskim sercem, dlatego w pierwszym orędziu napisał: «kocham was, bom wasz, swojak» - i nie były to słowa powiedziane na wyrost. (…) Dziś, po stu latach, z perspektywy czasu jesteśmy w stanie docenić, jak prawdziwe były te słowa i jak głęboko wpisały się w życie i przyszłość naszej diecezji” - mówił Biskup Toruński, podkreślając, że z tych słów: „kocham was” bije ogromna siła, przekazywana z pokolenia na pokolenie seminarzystom, kapłanom i osobom świeckim zaangażowanym w życie Kościoła; siła płynąca z tych słów pozwoliła im przetrwać ciemną noc okupacji i czas powojennej ateizacji, komunizmu.
Świadectwem miłości Dobrego Pasterza jest to, że oddaje swoje życie za owce. „Ty, błogosławiony Pasterzu naszej diecezji, dałeś takie świadectwo, (…) jesteśmy więc przekonani, że także teraz z wyżyn nieba masz dla nas takie same słowa, jak u początków swego pasterzowania: «kocham was»” - zakończył bp Suski.
Rok bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego rozpoczął się w naszej diecezji 11 lutego, w 150. rocznicę urodzin Błogosławionego, punktem kulminacyjnym była uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski w Polsce, oraz sesja naukowa „Pastori, Magistro, Martyri”, zorganizowana 12 czerwca, w dniu liturgicznego święta 108 męczenników II wojny światowej; obchody zakończyły się 6 grudnia, w 100. rocznicę konsekracji biskupiej płockiego Pasterza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Organy katedralne do remontu!

2024-04-29 08:42

mat. pras

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej!

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego