Reklama

Norwidowska Wigilia na Jasnej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opłatkowe spotkanie uczniów i nauczycieli, pracowników i absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Częstochowie odbyło się - zgodnie z tradycją szkoły - w Auli o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze. W uroczystości, która odbyła się 22 grudnia ub.r., uczestniczyło blisko tysiąc osób, wśród nich abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń przeplatało się z programem artystycznym przygotowanym przez uczniów i nauczycieli.
- Z jednej strony chciałbym życzyć wspaniałych, radosnych, ciepłych, rodzinnych Świąt, a z drugiej strony chciałbym życzyć, żeby każdy znalazł chwilę na zastanowienie się nad tym, co w życiu jest najistotniejsze” - powiedział Krzysztof Wachowiak, dyrektor liceum. Przypomniał również, że tradycja wigilijnych spotkań szkoły na Jasnej Górze rozpoczęła się przed 10 lat i stała się tak pięknym zwyczajem, że dziś na norwidowską Wigilię przybywa wielu dawnych pracowników, a także absolwentów z różnych zakątków kraju i Europy.
Serdeczne słowa skierował do norwidowskiej rodziny abp Stanisław Nowak. - Dziękuję za piękną uroczystość, którą przygotowaliście - powiedział Metropolita Częstochowski. - Liceum im. Norwida ma sławę, jest to liceum z duchowością, mądrością, wielką kulturą, i będąc tutaj, korzystając z waszych imprez, wiem, że tak jest. Z serca wam gratuluję. Trzymajcie ten prymat i bądźcie tą szkołą Wielkiego Norwida. Arcybiskup podziękował za piękne powitanie Pana Jezusa, który się rodzi. - Bóg rodzi się wciąż w nas, w różnych okolicznościach, dzięki Eucharystii i Słowu Bożemu. To wielka prawda i najszczęśliwsza nowina - powiedział abp Stanisław Nowak. (...).
Radując się z tej Tajemnicy, tej Prawdy, pragnę złożyć najlepsze życzenia, bądźcie dalej tą szkołą, która niesie wysoko swój sztandar. Macie wiele sukcesów w różnych dziedzinach. Zdrowa ambicja, piękna ambicja to wielka wartość. (...) Słowo Boże w Ewangelii przeczytanej przed chwilą mówi, że nad stajenką unosili się aniołowie, którzy śpiewali: «Chwała na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania». Słowo pokój niesie wiele pozytywnych wartości. Życzę, aby ten pokój był w was i abyście nie zagubili świadomości, że Bóg was miłuje, bo wtedy życie traci sens. Niech wam Pan Bóg błogosławi.
Generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski w życzeniach przekazanych uczniom i nauczycielom napisał m.in.: - Wzorem wieszcza narodowego Cypriana Kamila Norwida - Patrona Waszego liceum - przybywacie dziś na Jasną Górę. Warto przypomnieć ten fakt, że 20-letni Norwid jesienią 1841 r. też był na Jasnej Górze. W historię i tradycję zasłużonego, częstochowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida, wpisujecie Wasze opłatkowe spotkanie na Jasnej Górze. Wyrażam z tego powodu każdemu z Uczestników spotkania wielkie uznanie, a inicjatorom i organizatorom tych świątecznych spotkań składam zasłużone gratulacje.
Nad przygotowaniem norwidowskiej Wigilii na Jasnej Górze czuwali szkolni katecheci: ks. Robert Nemś, Halina Pelc, Bogdan Oset, przy współpracy z Mariolą Pejas wychowawczynią klasy III c.
Jasełka zostały przygotowane pod kierunkiem Katarzyny Bodziachowskiej. Kolędy śpiewał chór pod kierunkiem Agaty Strzelczyk, a utwór „Uciekali” z musicalu „Metro” wykonała grupa uczniów przygotowanych przez Annę Męcik. Orkiestrą szkolną dyrygował Tomasz Tomecki. Z okazji 10. Wigilii uczniowie ze szkolnego koła dziennikarskiego przygotowali świąteczne wydanie szkolnej gazety, w którym zamieszczono m.in. życzenia, które złożył szkole redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...