Reklama

75. rocznica śmierci Józefa Piusa Dziekońskiego

Niedziela warszawska 10/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tylko na Mazowszu Józef Pius Dziekoński zaprojektował i zbudował siedemdziesiąt kościołów, a wśród nich dzisiejszą katedrę warszawsko-praską. Był znanym architektem, konserwatorem zabytków i autorem licznych publikacji z dziedziny architektury. 4 lutego minęła 75. rocznica jego śmierci.

Pochodził z Płocka, gdzie przyszedł na świat 5 maja 1844 r. Studiował w dwóch renomowanych uczelniach: warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych i w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Po Powstaniu Politechniki Warszawskiej, w 1915 r. został współzałożycielem Wydziału Architektury, a następnie pierwszym jej dziekanem. Był współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Współpracował z Komisją do Badań Historii Sztuki w Polsce.

Zbudował w Warszawie Zakład im. ks. Siemca przy ul. Lipowej ( dziś już nie istniejący), Schronisko dla Paralityków, gmach banku Wawelberga przy ul. Fredry 6, rozbudował szpital Dzieciątka Jezus. Zaprojektował neogotyckie kamienice w Al. Ujazdowskich 22 i przy ul. Marszałkowskiej 70 i 72, a także kilka nagrobków-mauzoleów na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Zasłynął jednak przede wszystkim jako architekt kościołów Mazowsza. W 1893 r. został mianowany przez władze kościelne architektem diecezji warszawskiej. Dla sylwetek swych świątyń czerpał wzory przede wszystkim z gotyku. Nieraz nawiązywał też do form innych epok: romańskich, barokowych oraz klasycystycznych. Warszawa zawdzięcza mu m.in. wspomnianą katedrę pw. św. Floriana na Pradze, kościoły Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu, św. Stanisława na Woli, św. Karola Boromeusza na Powązkach oraz rozbudowę kościoła św. Aleksandra. Na terenie dzisiejszej diecezji warszawsko-praskiej zaprojektował m.in. świątynie pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębem Wielkim, Znalezienia Krzyża Świętego w Jadowie, św. Anny w Jakubowie, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego, Świętej Trójcy w Kołbieli, św. Jana Chrzciciela i św. Wojciecha w Poświętnem, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńczyku, św. Walentego w Latowiczu i w Mińsku Mazowieckim. Dziekoński był też architektem wielu kościołów leżących dziś w archidiecezji warszawskiej, krakowskiej i białostockiej oraz w diecezjach płockiej, łomżyńskiej, białostockiej, siedleckiej, drohiczyńskiej, sandomierskiej i radomskiej. M.in. zaprojektował kościół Przemienienia Pańskiego w Zuzeli, w którym w 1901 r. został ochrzczony Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński oraz rozbudował obecną archikatedrę białostocką, jedyny wówczas kościół katolicki w Białymstoku, nazywany "murowanym komentarzem do dziejów prześladowania polskości i katolicyzmu przez rząd rosyjski" . Dziekoński zaprojektował też wiele innych kościołów, których projekty - z różnych przyczyn, głównie finansowych - nie zostały zrealizowane. Do nich należy replika stołecznego kościoła św. Floriana, który miał stanąć w Złotej Górze, na przedmieściu Mińska Litewskiego. Po tzw. edykcie tolerancyjnym miała to być druga świątynia katolicka w tym mieście (po kościele Świętych Szymona i Judy). Niestety, brak środków materialnych uniemożliwił powstanie tego domu Bożego. Nie udało się też zrealizować jego projektów budowy kościołów m.in. w Gąbinie, Tczówie, Dobrowodzie, Zwoleniu, Kargowie, Korytnicy i Fajsławicach.

Dziekoński przyczynił się do konserwacji wielu świątyń, m.in. św. Anny w Wilnie oraz kaplicy Kochanowskich w Zwoleniu. On też - zaproszony przez przeora Ojców Paulinów w Częstochowie, o. Euzebiusza Rejmana - kierował w latach 1901-1906 odbudową spalonej w 1900 r. wieży jasnogórskiego sanktuarium, a także przyczynił się do restauracji zabytkowego kościoła św. Idziego w Inowłodzu.

Za swoją pracę otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień. Stolica Apostolska nadała mu Order Kawalerski Św. Grzegorza Wielkiego, a arcybiskup warszawski Wincenty Popiel tytuł Budowniczego Diecezji. Polskie władze nadały mu Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta, a Politechnika Lwowska - doktorat honoris causa. Rosjanie przyznali mu tytuł akademika architektury. Dziekoński zmarł w Warszawie 4 lutego 1927 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV to Papież głęboko zakorzeniony w myśli i duchowości św. Augustyna

2025-05-09 19:15
Grób św. Augustyna w Pawii

Vatican News

Grób św. Augustyna w Pawii

Leon XIV jest głęboko zakorzeniony w teologii, a przede wszystkim w duchowości i myśli św. Augustyna – mówi o. Gianfranco Casagrande, kustosz relikwii świętego biskupa Hippony. Jego zdaniem skorzysta na tym cały Kościół. Pomoże to w głębszym przylgnięciu do Chrystusa zmartwychwstałego, bo tylko z tego, jak podkreśla, rodzi się jedność, poczucie, że jesteśmy braćmi i siostrami.

Więcej ...

Nauczyciel życia duchowego

pl.wikipedia.org

Święty Paweł VI uważał go za wzór do naśladowania dla wszystkich współczesnych księży cierpiących na kryzys tożsamości.

Więcej ...

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

2025-05-10 20:09

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Do Rzymu przyjechał z USA starszy brat papieża Leona XIV - John Prevost. Jak zapowiedział, w Wiecznym Mieście spędzi kilka dni.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

Kościół

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu