Reklama

Szkoła Muzyczna w Bielsku Podlaskim w otwartym i poświęconym budynku

Niedziela podlaska 5/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 12 stycznia został uroczyście otwarty i poświęcony nowy budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bielsku Podlaskim. Po uroczystym przecięciu wstęgi przez delegata biskupa drohiczyńskiego ks. prał. Stanisława Ulaczyka, wiceburmistrza Bielska Podlaskiego Walentynę Szymczuk oraz wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej Daniela Drabowicza aktu poświęcenia obiektu dokonali wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Stanisław Ulaczyk z Kościoła katolickiego oraz ks. protojerej Andrzej Nielipiński z Cerkwi prawosławnej.
Dyrekcja szkoły podziękowała w sposób szczególny diecezji drohiczyńskiej, przekazując pamiątkową statuetkę i obraz bp. Antoniemu Dydyczowi za to, że przez wiele lat placówka ta mogła się mieścić w budynkach poklasztornych przy parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Otrzymali je również obecny proboszcz tej parafii ks. kan. Tadeusz Kryński oraz były, obecnie emeryt, ks. prał. Wojciech Wasak za życzliwą współpracę i okazywaną pomoc. Wyrazy podziękowania zostały przekazane również władzom powiatowym i miejskim oraz dużej liczbie współpracowników i dobrodziejów, dzięki którym szkoła mogła rozpocząć działalność w roku szkolnym 2009/2010 w nowych i przestronnych wnętrzach.
Jak powiedziała jej dyrektor Gabriela Krystyna Podleska, obecnie w szkole kształci się ponad 200 uczniów, pragnących doskonalić się w grze na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, akordeonie, gitarze, flecie, klarnecie, trąbce, kontrabasie oraz perkusji, a także wzbogacać swą wiedzę muzyczną. Pracuje w niej 20 nauczycieli z Bielska Podlaskiego i Białegostoku. Placówka ta powstała 37 lat temu na bazie Społecznego Ogniska Muzycznego. Po 4 latach pracy w warunkach wykorzystywania sal lekcyjnych różnych szkół ówczesne władze przydzieliły jej pokarmelitański klasztor, gdzie wcześniej mieścił się Urząd Bezpieczeństwa, a po 1957 r. także Urząd Pocztowy i Bielski Dom Kultury.
Wymagał on remontu, który zakończył się w 1980 r. W 1992 r. obiekt ten został przekazany parafii katolickiej jako jej prawowitemu właścicielowi i był nieodpłatnie wynajmowany. W 2001 r. władze miasta przekazały na potrzeby szkoły budynek, wymagający też gruntownych prac remontowo-budowlanych, które trwają jeszcze do dzisiaj.
Obecni na uroczystości (nauczyciele, były długoletni dyrektor Władysław Bagniuk, obecna dyrekcja, dyrektorzy szkół muzycznych z województwa podlaskiego, przedstawiciele władz, duchowieństwa, zaproszeni goście) podkreślali, że szkoła ta jest wielkim dobrem dla miasta i regionu. Młodzież, która gra i śpiewa, wnosi bowiem wiele radości do społeczeństwa, bardzo jej obecnie spragnionego. Przypominano również dewizę szkoły, zaczerpniętą od Etienne Souriau, która mówiła: „Jeżeli pomożemy dziecku rozwijać muzykę, która jest w nim, uczynimy je istotą nie tylko lepszą i szlachetniejszą, lecz również bardziej szczęśliwą”.
Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu uczniów, w życzeniach wypowiadanych na przyszłość znalazły się powstanie prawdziwej sali koncertowej oraz utworzenie szkoły II stopnia. Dziekan bielski ks. prał. Ludwik Olszewski w modlitewnym wezwaniu ujął także prośbę, aby absolwenci tej szkoły zgłaszali się do pracy w kościołach jako organiści.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała się „od drzwi do drzwi”

2025-01-18 22:25

Karol Porwich/Niedziela

Abp Józef Kupny jak i jego biskupi pomocniczy wyrazili swoje zdanie o formule wizyty duszpasterskiej w parafiach, czyli popularnej kolędzie. To odpowiedź na coraz popularniejszy nowy format odwiedzin wiernych w ich domach - tylko na zaproszenie. „Gdyby Pan Jezus chodził do ludzi na zaproszenie, to by nigdy z Nazaretu nie wyszedł”.

Więcej ...

Rada Europy krytykuje platformy internetowe za rozszerzenie wolności słowa

2025-01-20 20:17

Adobe Stock

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Michael O’Flaherty sprzeciwił się ograniczeniom działań związanych z weryfikacją faktów działań platform społecznościowych - informuje Ordo Iuris.

Więcej ...

Papież: kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę

2025-01-20 20:27

Vatican Media

Aby się w życiu nie pogubić, trzeba się troszczyć o podstawowe relacje, o zachowanie bliskości – przypomniał Papież alumnom Kolegium Capranica, do którego należą seminarzyści i młodzi kapłani kształcący się na rzymskich uczelniach. Franciszek podkreślił, że w ich wypadku chodzi przede wszystkim o zachowanie bliskości z Bogiem, z Ludem Bożym, biskupem i kapłanami. I nie zapominajcie – dodał od siebie Franciszek – że święty Lud Boży jest nieomylny w swej wierze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Półtora roku więzienia dla księdza oskarżonego o...

Kościół

Półtora roku więzienia dla księdza oskarżonego o...

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...