Reklama

Sztuka - droga ku Bogu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W październiku 1993 r. abp Władysław Ziółek erygował Archidiecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Wcześniej, w styczniu 1993 r.
Ksiądz Arcybiskup mianował ks. Waldemara Sondkę duchowym opiekunem łódzkich środowisk twórczych, a następnie przekazał kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22 do dyspozycji twórców. Od początku istnienia Ośrodek jest miejscem, w którym odbywają się spektakle, koncerty, recitale, wernisaże, a także rekolekcje wielkopostne, adwentowe dni skupienia i spotkania opłatkowe.
11 stycznia w sali Teatru „Logos” abp Władysław Ziółek podzielił się opłatkiem z ludźmi kultury i sztuki. Metropolitę łódzkiego oraz zgromadzonych twórców: muzyków, plastyków, aktorów, reżyserów, dziennikarzy powitał ks. kan. Waldemar Sondka. Ksiądz Kanonik przypomniał, że już po raz siedemnasty twórcy gromadzą się na środowiskowym opłatku.
Za sprawowanie duchowej pieczy nad łódzkimi artystami dziękował Księdzu Arcybiskupowi znakomity tenor Dariusz Stachura. Prosząc o pasterskie błogosławieństwo dla twórców kultury, Dariusz Stachura podkreślił, iż będzie ono umocnieniem w dziele szerzenia wartości artystycznych i chrześcijańskich nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
„Niech dzięki waszej sztuce odbiorcy urzeczeni pięknem odkrywają w sobie tęsknotę za innym światem. Niechaj w rozlicznych przejawach piękna, które tworzycie, dostrzegą promień piękna najdoskonalszego, by obcowanie ze sztuką stało się dla ludzi drogą ku Bogu i zaproszeniem do życia zgodnego z Bożym Prawem - życzył uczestnikom spotkania abp Władysław Ziółek. - Otrzymaliście wielki dar od Boga i tym darem służcie Bogu i ludziom”.
Nawiązując do niedawnych koncertów inaugurujących Rok Fryderyka Chopina, Pasterz łódzki przywołał ostatnie chwile życia kompozytora ze wzruszającym wyznaniem wiary: „Kocham Boga i ludzi. Módlcie się za mną. Do widzenia w niebie. Jestem u źródła szczęścia”. Metropolita łódzki przyznał, że trudno byłoby pokazać dzieła, w których Fryderyk Chopin przyznawałby się wprost do Chrystusa. Jeśli jednak na jego życie i twórczość spojrzy się z innego punktu, otwiera się przed nami całkiem inna perspektywa odpowiadania Bogu na jego miłość. Ks. Jan Twardowski powiedział, że Chopin otrzymał wielki dar od Boga - dar wielkiej muzyki, uniwersalnej, trafiającej do każdego człowieka: młodego i starego, wykształconego i prostego, Polaka i Japończyka, do wszystkich. Tym darem on nadal służy Bogu, podnosi ludzi do Pana. Muzyka Chopina wzrusza, rozpala duszę, budzi tęsknotę za miłością i dobrocią”.
Spotkanie środowisk twórczych było nie tylko okazją do podzielenia się opłatkiem i wzajemnej wymiany życzeń noworocznych, ale także do serdecznych rozmów, dzięki którym odnowione zostały więzy łączące artystów żyjących i tworzących w Łodzi. Umocnieniu wspomnianych więzów służyła niewątpliwie przyjacielska agapa, która zakończyła opłatek twórców skupionych wokół „Betlejem Artystów”, jak nazywany jest Ośrodek przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba podsumowali peregrynację ikony św. Józefa i inicjatywę pro-life

2024-04-30 09:21

Rycerze Kolumba

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla sprawowaną w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Rycerze Kolumba podsumowali trwającą niemal dwa lata peregrynację ikon św. Józefa. Inicjatywa ta była jedną z najważniejszych, jaką wspólnota Rycerzy realizowała w Polsce w ostatnim czasie.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego