W październiku 1993 r. abp Władysław Ziółek erygował Archidiecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Wcześniej, w styczniu 1993 r.
Ksiądz Arcybiskup mianował ks. Waldemara Sondkę duchowym opiekunem łódzkich środowisk twórczych, a następnie przekazał kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22 do dyspozycji twórców. Od początku istnienia Ośrodek jest miejscem, w którym odbywają się spektakle, koncerty, recitale, wernisaże, a także rekolekcje wielkopostne, adwentowe dni skupienia i spotkania opłatkowe.
11 stycznia w sali Teatru „Logos” abp Władysław Ziółek podzielił się opłatkiem z ludźmi kultury i sztuki. Metropolitę łódzkiego oraz zgromadzonych twórców: muzyków, plastyków, aktorów, reżyserów, dziennikarzy powitał ks. kan. Waldemar Sondka. Ksiądz Kanonik przypomniał, że już po raz siedemnasty twórcy gromadzą się na środowiskowym opłatku.
Za sprawowanie duchowej pieczy nad łódzkimi artystami dziękował Księdzu Arcybiskupowi znakomity tenor Dariusz Stachura. Prosząc o pasterskie błogosławieństwo dla twórców kultury, Dariusz Stachura podkreślił, iż będzie ono umocnieniem w dziele szerzenia wartości artystycznych i chrześcijańskich nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
„Niech dzięki waszej sztuce odbiorcy urzeczeni pięknem odkrywają w sobie tęsknotę za innym światem. Niechaj w rozlicznych przejawach piękna, które tworzycie, dostrzegą promień piękna najdoskonalszego, by obcowanie ze sztuką stało się dla ludzi drogą ku Bogu i zaproszeniem do życia zgodnego z Bożym Prawem - życzył uczestnikom spotkania abp Władysław Ziółek. - Otrzymaliście wielki dar od Boga i tym darem służcie Bogu i ludziom”.
Nawiązując do niedawnych koncertów inaugurujących Rok Fryderyka Chopina, Pasterz łódzki przywołał ostatnie chwile życia kompozytora ze wzruszającym wyznaniem wiary: „Kocham Boga i ludzi. Módlcie się za mną. Do widzenia w niebie. Jestem u źródła szczęścia”. Metropolita łódzki przyznał, że trudno byłoby pokazać dzieła, w których Fryderyk Chopin przyznawałby się wprost do Chrystusa. Jeśli jednak na jego życie i twórczość spojrzy się z innego punktu, otwiera się przed nami całkiem inna perspektywa odpowiadania Bogu na jego miłość. Ks. Jan Twardowski powiedział, że Chopin otrzymał wielki dar od Boga - dar wielkiej muzyki, uniwersalnej, trafiającej do każdego człowieka: młodego i starego, wykształconego i prostego, Polaka i Japończyka, do wszystkich. Tym darem on nadal służy Bogu, podnosi ludzi do Pana. Muzyka Chopina wzrusza, rozpala duszę, budzi tęsknotę za miłością i dobrocią”.
Spotkanie środowisk twórczych było nie tylko okazją do podzielenia się opłatkiem i wzajemnej wymiany życzeń noworocznych, ale także do serdecznych rozmów, dzięki którym odnowione zostały więzy łączące artystów żyjących i tworzących w Łodzi. Umocnieniu wspomnianych więzów służyła niewątpliwie przyjacielska agapa, która zakończyła opłatek twórców skupionych wokół „Betlejem Artystów”, jak nazywany jest Ośrodek przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu