Reklama

Droga Krzyżowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu jest sprawowane praktycznie w każdym kościele. Nie istnieje też żaden kościół, na którego ścianach nie byłoby umieszczonych 14 stacji przedstawiających Mękę Jezusa Chrystusa. To właśnie Droga Krzyżowa upamiętnia ostatnie wydarzenia z ziemskiego życia naszego Pana, a dokładnie Jego przejście z pretorium Piłata w Jerozolimie (mógł to być także pałac Heroda lub zamek Antonia), przez miasto, na wzniesienie o nazwie Golgota ( Gulgulta, Calvaria - Czaszka), ukrzyżowanie, śmierć i złożenie do grobu.

Spośród dzisiejszych 14 stacji, 9 ma swoje oparcie w Nowym Testamencie. Są to: skazanie na śmierć przez Piłata (I), włożenie na ramiona krzyża, a raczej jego poprzecznej belki - patibulum (II), pomoc Szymona z Cyreny (V), rozmowa z niewiastami (VIII), obnażenie z szat, z wyjątkiem przepaski biodrowej (X), ukrzyżowanie (XI), śmierć ( XII), zdjęcie z krzyża (XIII) i złożenie do grobu (XIV). Pozostałe stacje są wywnioskowane z tekstów biblijnych (IV - spotkanie z Matką), bądź oparte na przekazach pozabiblijnych (trzy upadki - III, VII, IX; spotkanie z Weroniką - VI).

Wzrost znaczenia Drogi Krzyżowej wiązał się z ruchem pielgrzymkowym. Chrześcijanie, przybywając do Ziemi Świętej nawiedzali miejsca związane z życiem Zbawiciela, a zwłaszcza z Jego Męką i Śmiercią ( Ogród Oliwny, pretorium, Golgota, Grób). Niejednokrotnie starali się przebyć tę samą drogę, którą mógł podążać Mesjasz prowadzony na ukrzyżowanie. Syryjski apokryf De transitu Mariae z V w. wspomina, że nawet Matka Boża nawiedzała te święte dla chrześcijan miejsca. W VIII w. istniały już procesje z Ogrodu Oliwnego do pretorium i na Golgotę. Podobnego ducha były też procesje łacinników wewnątrz bazyliki Grobu Pańskiego, podczas których rozważano Mękę Pana. Na przełomie XII i XIII w. nastąpił etap wyodrębniania konkretnych miejsc związanych z cierpieniem Chrystusa. Dominikanin Ricoldo z Montecroce ( XIII w.) wymienia niektóre te miejsca (pałac Heroda, pretorium Piłata, Lithostrotos, Golgota, Grób) oraz konkretne zdarzenia (spotkanie z Matką, pomoc Cyrenejczyka, płacz niewiast). W połowie XIV w. franciszkanie ustalili już określony porządek modlitewnego nawiedzania tych miejsc. Owe kroczenie drogą męczonego Zbawiciela stało się bardzo szybko nieodzownym elementem pielgrzymowania do Ziemi Świętej.

Tymczasem w Kościele powszechnym pobożność pasyjna zaczęła kształtować się pod wpływem tradycji jerozolimskiej od XI w. I tak, w Niemczech czy Niderlandach pojawiły się nabożeństwa do upadków Chrystusa, czy nabożeństwa do dróg (przejść) przebytych przez Niego w wielkiej męce. Na ogół dróg tych było od 75 do 15, podczas gdy samych upadków mogło być nawet i 32. Jednak najbardziej rozpowszechnionym nabożeństwem pasyjnym w Europie średniowiecznej było nabożeństwo do stacji (miejsc szczególnych cierpień Zbawiciela). Liczba tych stacji z reguły też była różna, dla przykładu 7 było w Niemczech, Austrii, na Węgrzech, a 18 we Francji. Najstarsza wersja nabożeństwa stacyjnego obejmująca 12 stacji pochodzi z terenów dzisiejszej Belgii ( XV w.).

Współcześnie znana nam wersja 14-stacyjnej Drogi Krzyżowej ukształtowała się ostatecznie w XVII w. (Ch. van Adrichem). Do jej upowszechnienia niewątpliwie przyczyniły się nadawane przez Stolicę Apostolską odpusty (począwszy od Innocentego XI), a także działalność franciszkanów, którzy jako pierwsi erygowali w kościołach stacje Drogi Krzyżowej i odprawiali tam nabożeństwa pasyjne. W Polsce pobożność stacyjna istniała w XVI w. (nabożeństwa do VI, X, XV, lub XVI stacji), zaś Droga Krzyżowa z czternastoma stacjami pojawiła się za sprawą bernardynów w wieku XVIII.

Według konstytucji Indulgentiarum doctrina (z 1967 r.) papieża Pawła VI do istoty Drogi Krzyżowej należy rozważanie Męki Pańskiej przy czternastu erygowanych stacjach oraz możliwość uzyskania raz dziennie odpustu zupełnego za jej odprawienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego papieża?

2025-05-15 15:40

Vatican Media

Choć Watykan oficjalnie nie ogłosił tej nominacji, to latynoski ksiądz towarzyszący od pierwszych chwil Leonowi XIV nie mógł umknąć uwadze mediów. Chodzi o 36-letniego ks. Edgarda Ivána Rimaycunę, który pracował u boku obecnego papieża jeszcze w Peru, a następnie trafił za nim do Watykanu. Podkreśla się jego ogromną dyskrecję i to, że zawsze trzyma się w cieniu.

Więcej ...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Francja: obchody setnej rocznicy kanonizacji św. Teresy z Lisieux

2025-05-16 19:57
Święta Teresa z Lisieux

Agata Kowalska

Święta Teresa z Lisieux

Jutro w Lisieux odbędą się obchody setnej rocznicy kanonizacji przez papieża Piusa XI św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zmarłej w wieku 24 lat karmelitanki, ogłoszonej następnie patronką misji i doktorem Kościoła. Jej duchowa droga dziecięctwa Bożego inspiruje wierzących i niewierzących, a jej zapiski „Dzieje duszy” przetłumaczono na ponad 50 języków i sprzedano w ponad 500 mln egzemplarzy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Kościół

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Największa afera tej kampanii wyborczej

Wiadomości

Największa afera tej kampanii wyborczej

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką