Reklama

Jakubowe zawody

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Blisko 200 narciarzy i narciarek stanęło na starcie tegorocznych zawodów, które zorganizowano 3 marca na stoku Skrzycznego. Blisko połowę tej liczby stanowili ministranci i lektorzy, którzy przyjechali rywalizować w ramach corocznej, organizowanej dla nich olimpiady.
Według regulaminu zawodów, każda parafia mogła zgłosić reprezentację liczącą maksymalnie 12 zawodników, w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa (4 ministrantów), gimnazjum (4 ministrantów), szkoła średnia i studenci (4 lektorów). Po raz kolejny swoją dominację pokazali ministranci ze Zwardonia, którzy zdobyli 4 z 9 rozdanych medali.
Oprócz ministrantów na fisowską trasę w Dolinach wyjechali także przedstawiciele Jakubowych parafii. Najliczniejszą grupą byli oczywiście parafianie ze Szczyrku. Bartosz Żurawik, zwycięzca kategorii klas 4-6, który w Szczyrku trenuje narciarstwo na co dzień, zdradza, w jaki sposób trafił na zawody. - Do udziału w zawodach namówił mnie ks. Krzysztof, który jest moim katechetą - powiedział zdobywca złotego medalu. - Należę do klubu narciarskiego. Trenujemy, każdy dzień. Najpierw rozpoczynamy rozgrzewkę, a potem zapinamy narty i jeździmy. Trasa była dość twarda i nie było łatwo zjeżdżać, ale udało mi się „wykręcić” najlepszy czas - dodał młody parafianin ze Szczyrku.
Obok przedstawicieli miejscowej parafii św. Jakuba, w zawodach wzięli także udział goście: 6 zawodników z Wisły Małej w archidiecezji katowickiej, którym towarzyszyła 20-osobowa grupa kibiców z proboszczem Jakubowej parafii oraz licząca 10 osób delegacja parafii Brzesko w diecezji tarnowskiej.
Z racji poszerzonej formuły zawodów, swoich sił na trasie giganta mogły spróbować także przedstawicielki płci pięknej, począwszy od najmłodszej Wiktorii Majewskiej aż po najstarszą wśród kobiet Ilonę Soc. - Lubię jeździć na nartach, choć nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Ksiądz proboszcz zapraszał parafian na zawody i postanowiłam spróbować swoich sił. Nie wiem jak uda mi się pokonać tę trasę - prawdopodobnie będę zjeżdżać pługiem. Bardziej jestem nastawiona na dobrą zabawę niż na sportowe osiągi - powiedziała przed startem Maria Bylok ze Szczyrku.
Zarówno zawodniczki, jak i zawodnicy mieli do przejechania trasę slalomu giganta o długości 350 m wytyczoną na stoku Skrzycznego. Najszybciej pokonał ją Marek Białek, lektor parafii NMP Królowej Świata w Bielsku-Białej, który „wykręcił” czas minimalnie poniżej 30 sekund, co, jak podkreślili organizatorzy zawodów, było wynikiem przekraczającym amatorski poziom.
Tradycyjnie już na starcie slalomu stanęli także kapłani, którzy przyjechali ze swymi podopiecznymi. Spośród pięciu księży, którzy zdecydowali się na przejazd, najlepszym okazał się ks. Dariusz Dybczak z parafii św. Andrzeja w Gilowicach.
Dekoracja zwycięzców odbyła się w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczyrku. Poprzedziła ją wspólna modlitwa do patrona zawodów św. Jakuba i uczczenie relikwii Apostoła. Oprócz pucharów i medali dla najlepszych w poszczególnych kategoriach wszyscy uczestnicy sportowej imprezy otrzymali pamiątkową muszlę - symbol pielgrzymi.
Zimowa Olimpiada Ministrantów organizowana jest przez parafię rzymskokatolicką św. Jakuba w Szczyrku, Biuro Promocji Kultury i Sportu przy Kurii Diecezjalnej Bielsko-Żywieckiej oraz Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku, przy wsparciu GOPR i grupy sponsorów. Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus mówi o odejściu: „Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie”

pexels.com

Więcej ...

Festiwal Nowej Kultury

Materiał prasowy

22 września w Katowicach wystąpi zespół Albo i Nie. Koncert promuje ich najnowszą płytę “4”, na której, podobnie jak na koncercie wysłuchać można autorskich utworów. Wydarzenie jest realizowane w ramach trwającego Festiwalu Nowej Kultury.

Więcej ...

Papież: wstrzymajcie ogień, niech władze pracują na rzecz pokoju!

2026-03-24 22:13

Vatican Media

Leon XIV wygłosił we wtorek wieczorem krótkie oświadczenie dla dziennikarzy w Castel Gandolfo, ponawiając apel o działania na rzecz pokoju, nie przy użyciu broni. Papież potępił rosnącą nienawiść, przemoc i z ubolewaniem mówił o rosnącej liczbie ofiar śmiertelnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowy przełożony wspólnoty tynieckiej

Kościół

Nowy przełożony wspólnoty tynieckiej

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Jezus mówi o odejściu: „Tam, gdzie Ja idę, wy pójść...

Wiara

Jezus mówi o odejściu: „Tam, gdzie Ja idę, wy pójść...

Poręba: Siekierą uszkodził dwie figury na placu...

Kościół

Poręba: Siekierą uszkodził dwie figury na placu...

26-letni kleryk umiera, pozostawiając po sobie imponujący...

Wiara

26-letni kleryk umiera, pozostawiając po sobie imponujący...

List KEP z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w...

Kościół

List KEP z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w...

Najgłupsze pokolenie? Europa wychowuje ludzi bez korzeni

Felietony

Najgłupsze pokolenie? Europa wychowuje ludzi bez korzeni

Ponowny pożar dachu kościoła w Lublinie

Kościół

Ponowny pożar dachu kościoła w Lublinie

Święty Józef – najlepszy orędownik w każdej sprawie

Kościół

Święty Józef – najlepszy orędownik w każdej sprawie