Reklama

Miłosierdzie Boże głosić będziemy

Niedziela wrocławska 15/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Magdalena Lewandowska: - W jaki sposób Siostry głoszą Miłosierdzie Boże?

S. Nazaria: - Przez czyn, słowo i modlitwę - tak jak Pan Jezus powiedział Siostrze Faustynie. Aby świadczyć o Miłosierdziu Bożym, Zgromadzenie podejmuje konkretną posługę. Jest to przede wszystkim posługa wobec dziewcząt i kobiet zagubionych moralnie - w ośrodkach zamkniętych, świetlicach socjoterapeutycznych czy domach samotnej matki. Siostry prowadzą także przedszkola, domy opieki dla ludzi starszych, zakłady dla dzieci niepełnosprawnych.
Podejmujemy również dzieło głoszenia Miłosierdzia Bożego słowem poprzez przybliżanie orędzia, jakie otrzymała Siostra Faustyna. Czynimy to w formie prelekcji, artykułów, książek, audycji radiowych i telewizyjnych, a także przez formację Apostołów Miłosierdzia w Stowarzyszeniu Faustinum.
Pozostaje jeszcze jeden bardzo ważny element przybliżania ludzi do oblicza Boga Miłosiernego - jest nim modlitwa, którą zanosimy, aby wypraszać miłosierdzie dla siebie i świata.

- Jak wygląda posługa Sióstr we Wrocławiu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Od wielu lat na terenie naszego klasztoru prowadzony jest Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. W ubiegłym roku otwarty został Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Matki Teresy Potockiej dla dziewcząt niedostosowanych społecznie wraz z funkcjonującą na terenie naszego obiektu Niepubliczną Szkołą Podstawową dla tychże wychowanek. Jest to kontynuowanie dzieła apostolskiego, które Siostry wykonywały od początku istnienia Zgromadzenia, gdy prowadziły tzw. Domy Miłosierdzia, gdzie oparcie znajdowały kobiety i dziewczęta pragnące zmienić swój dotychczasowy, niemoralny tryb życia. Jest to trzecia (po Krakowie i Kaliszu) tego typu placówka resocjalizacyjna prowadzona przez Zgromadzenie, a pierwsza prowadzona przez siostry zakonne na terenie Dolnego Śląska. Ośrodek ma charakter zamknięty. Sądownie kierowane są do niego dziewczęta w wieku od 11 do 18 lat. W przeciwieństwie do ośrodka dla dzieci specjalnej troski, który ma wypracowane i sprawdzone formy funkcjonowania, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy istnieje zaledwie kilka miesięcy i choć jest przez siostry dziełem ukochanym i gorąco wymodlonym, to jego przyszłość i rozwój wymaga jeszcze wiele wysiłku i starań. Radosnym dopingiem dla wychowawców jest widoczna, po tak krótkim okresie pobytu, przemiana wychowanek. Jest to wspaniałe i żywe doświadczenie Miłosierdzia Boga, który działa tu i teraz, w duszy dziewcząt, które często bez własnej winy zostały głęboko skrzywdzone.

- Czemu tak ważna jest Niedziela Miłosierdzia Bożego?

- Wyjaśnił to Siostrze Faustynie sam Pan Jezus, gdy mówił: Dusze giną mimo Mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia Mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia Mojego, zginą na wieki (Dz. 965). Niedziela Miłosierdzia ma być nie tylko dniem uczczenia Bożego Miłosierdzia, ale także dniem łaski dla wszystkich ludzi, a zwłaszcza ratunkiem dla grzeszników: Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników (Dz. 699).

- Jak mamy z niej najlepiej czerpać?

- Co do sposobu obchodzenia tego święta wyraził Pan Jezus dwa życzenia: aby w tym dniu uroczyście był poświęcony i publicznie uczczony obraz Miłosierdzia Bożego oraz by kapłani głosili kazania o miłosierdziu Bożym i w ten sposób pobudzali wiernych do ufności. My natomiast mamy się starać, aby nasze dusze były czyste, bez przywiązania do grzechu, oraz o postawę zaufania Bogu (pełnienie Jego woli) i czynną miłość bliźniego (przynajmniej jeden akt miłosierdzia spełniony czynem, słowem lub modlitwą z miłości do Jezusa). Wielkość tego święta ukazują obietnice: Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia, ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz. 300) - powiedział Pan Jezus. Jak wyjaśnia ks. I. Różycki - ta łaska jest czymś znacznie większym niż odpust zupełny. Ten polega bowiem tylko na darowaniu kar doczesnych, ale nie jest nigdy odpuszczeniem samych win. Odpuszczenie win i kar jest tylko sakramentalną łaską chrztu świętego. W przytoczonych zaś obietnicach Chrystus związał odpuszczenie win i kar z Komunią świętą przyjętą w święto Miłosierdzia, czyli pod tym względem podniósł ją do rzędu „drugiego chrztu”. Komunia święta musi być przyjęta w dniu święta Miłosierdzia, natomiast spowiedź - jak twierdzi ks. I. Różycki - może być odprawiona wcześniej (nawet kilka dni).
Pan Jezus nie ograniczył swej hojności do tej jednej, choć wyjątkowej, łaski. Powiedział bowiem, że wylewa całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia (Dz. 699), bo w dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski. Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza - mówił Pan Jezus - chociażby grzechy jej były jako szkarłat (Dz. 699).
Wszelkie łaski i dobrodziejstwa, są w tym dniu dostępne dla wszystkich, byleby tylko z wielką ufnością o nie prosili.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Więcej ...

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni!

2025-03-10 13:41

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 8, 1-11.

Więcej ...

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: ruszyła zbiórka podpisów pod projektem ustawy o systemie oświaty

2025-04-07 11:09
Ruszyła zbiórka podpisów pod projektem ustawy o systemie oświaty

Adobe Stock

Ruszyła zbiórka podpisów pod projektem ustawy o systemie oświaty

Ruszyła ogólnopolska zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz ustawy Prawo oświatowe, który dotyczy obowiązkowego wyboru lekcji religii lub etyki w szkołach - powiedział PAP rzecznik Stowarzyszenie Katechetów Świeckich Dariusz Kwiecień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Wiara

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie...

Kościół

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?