Reklama

Synowi Cudzynowic

Niedziela kielecka 19/2010

Dąb Pamięci dla kpt. Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego zamordowanego wiosną 1940 r. w Miednoje posadziła 22 kwietnia społeczność Cudzynowic przed Zespołem Szkół Rolniczych. Podczas Mszy św. w kościele Wszystkich Świętych zgromadzeni modlili się za duszę kpt. Krzyżanowskiego i wszystkich pomordowanych na nieludzkiej ziemi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości zgromadziły kilkaset osób. Honorowym gościem była Halina Krzyżanowska-Dobrowolska - córka Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego i wybitny scenograf (autorka scenografii m.in. do filmów Kieślowskiego i Zanussiego). Posadziła ona Dąb Pamięci dla ojca i odsłoniła tablicę pamiątkową.
W wydarzeniu uczestniczyły władze samorządowe miasta i gminy Kazimierza Wielka, władze powiatu, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, księża z dekanatu, dyrekcje i grono pedagogiczne trzech szkół wraz z wychowankami, kombatanci, strażacy. W kościele przy ołtarzu zgromadziły się poczty sztandarowe szkół, organizacji kombatanckich, OSP z Cudzynowic, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” Anna Łakomiec, rodzina Leona Podstawki - zamordowanego w Katyniu. Kapelan Kieleckiej Rodziny Katyńskiej ks. Andrzej Kaszycki, który przewodniczył Mszy św., podkreślał fundamentalne znaczenie prawdy w życiu chrześcijanina. Podziękował za piękną lekcję patriotyzmu wszystkim organizatorom uroczystości - szkołom i parafii. Mszę św. koncelebrowali ks. Waldemar Pawlik, ks. Janusz Mularz - dziekan Kazimierzy Wielkiej i inni księża z dekanatu.
Przed budynkiem Zespołu Szkół Rolniczych została odsłonięta tablica pamiątkowa, którą poświęcili ks. A. Kaszycki i ks. W. Pawlik. Dąb Pamięci posadziła córka Kapitana Halina Dobrowolska. Zgromadzeni oddali także hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
W przejmujący sposób o tragicznych losach polskich jeńców, tęsknocie ich rodzin opowiadali uczniowie SP i Zespołu Szkół Rolniczych w programie artystycznym. Upamiętnili także wszystkich mieszkańców powiatu kazimierskiego pomordowanych w 1940 r. na Wschodzie.
Dopełnieniem był wykład dr. Stefana Pastuszki z UJK. Podkreślał on, że Katyń stał się symbolem. „Zbrodnia Katyńska była ukoronowaniem zbrodni systemów totalitarnych, która w pewnym czasie przykryła wiele zbrodni hitlerowskich”. Opowiadając o sytuacji Polaków przetrzymywanych w obozach, zaznaczył jak ważną funkcję odgrywała modlitwa, która podtrzymywała ich na duchu, pomagała przetrwać tęsknotę za rodziną i trudne warunki. Podkreślał także dużą współpracę w obozach duchownych rabinów, grekokatolików, katolików, ewangelików. Enkawudziści deptali szkaplerze z Matką Bożą. W Starobielsku Msza św. odprawiana była na leżąco, na pryczach, Komunię podawano z rąk do rąk. Wino robiono z jarzębiny. W okresie Bożego Narodzenia w obozach ku zdziwieniu radzieckich oprawców rozbrzmiewały kolędy i modlitwy.

Wspólna inicjatywa dla ocalenia pamięci

Akces do ogólnopolskiego programu „Katyń ocalić od zapomnienia” to wspólna inicjatywa trzech placówek oświatowych Cudzynowic - Samorządowej Szkoły Podstawowej, Zespołu Szkół Rolniczych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pod patronatem parafii Cudzynowcie i gminy Kazimierza. Ten pomysł, pomocny w budowaniu i kształtowaniu postawy patriotycznej u młodego pokolenia, pochwaliła uczestnicząca w wydarzeniu świętokrzyska kurator oświaty Małgorzata Muzoł.
W ramach projektu staraniem nauczycieli szkół wydano publikację „Katyń. Pamiętamy. Włodzimierz Leon Krzyżanowski”. Ich autorki polonistka Anna Adamczyk i historyk Renata Reszka zaprezentowały sylwetkę i losy Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego, jego rodziny oraz jego zasługi dla Cudzynowic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst