Reklama

Rok Kapłański

Pielgrzymka do Ars

Niedziela lubelska 19/2010

W dniach 6-10 kwietnia 31 osób z archidiecezji lubelskiej uczestniczyło w pielgrzymce do Ars we Francji. W imieniu Metropolity Lubelskiego w pielgrzymkę do miejsca pracy duszpasterskiej św. Jana M. Vianneya, wyruszył z grupą bp Artur Miziński. Wyjazd koordynował Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjazd z Lublina poprzedziło spotkanie pielgrzymów z abp. Józef Życińskim, podczas którego Pasterz udzielił pątnikom błogosławieństwa. Po przyjeździe na lotnisko Okęcie pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w kaplicy lotniska. Spotkanie z Francją rozpoczęło się na paryskim lotnisku, skąd grupa pojechała koleją TGV do Lyonu.
Ars przywitało gości zachmurzeniem. Po modlitwie Liturgią Godzin w kaplicy domu Providence, pielgrzymi udali się na Mszę św. do kościoła podziemnego. Trudno go znaleźć, gdyż na jego dachu rośnie trawa, ulicą na nim położoną jeżdżą samochody, a zejście kilka pięter w dół ślimakowymi schodami nie jest łatwe. Po liturgii, pielgrzymi modlili się przy grobie św. Jana Marii Vianneya oraz zwiedzali jego plebanię, w której zachowało się wiele pamiątek z 1859 r. Z Ars wyjechali do Paray le Monial, sanktuarium związanego ze św. Małgorzatą Marią Alacoque i kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie nawiedzili kościół i kaplicę objawień. Tam, w latach 1673-75 Jezus ukazał się mistyczce podczas czterech objawień. Podczas nich Zbawiciel powierzył Apostołce misję głoszenia ludziom miłości Serca Jezusa. Jej zadanie polegało na uświadomieniu ludziom konieczności zadośćuczynienia i wynagradzania Jezusowi za nasze grzechy.
Później grupa udała się do Cluny, gdzie w 910 r. został założony klasztor, którego kierownictwo objął opat Bernon w następstwie darowizny Wilhelma II Pobożnego, księcia Akwitanii. W owym czasie monastycyzm zachodni, który rozkwitł kilka wieków wcześniej dzięki św. Benedyktowi, podupadł. Cluny stanowiło więc duszę głębokiej odnowy życia monastycznego. Dziś Cluny nie stanowi ani ośrodka religijnego, ani celu pielgrzymek. Na mocy dekretu z 1790 r. o likwidacji domów zakonnych, opactwo w Cluny przestało istnieć. Perła architektury romańskiej, najdłuższa budowla średniowiecza, została obrócona w ruinę. Ze świątyni zachowało się zaledwie jedno ramię transeptu, a na miejscu ołtarza i chóru znajduje się stajnia… Tego dnia, późnym popołudniem, pielgrzymi nawiedzili grób brata Rogera znajdujący się w Taizé. Niegdyś miejsce stanowiące schronienie uchodźców uciekających przed wojną, dziś jest międzynarodowym centrum modlitwy i dialogu ekumenicznego.
Następnego dnia pątnicy zwiedzili Avignon, założone w 48 r. przed Chrystusem. W okresie średniowiecza był to ważny ośrodek handlowy, od 1309 r. rezydencja papieży, zaś po 1791 r. antypapieży. W Avignon pracują polskie karmelitanki z prowincji wrocławskiej. Dzięki ich pomocy pielgrzymi zobaczyli ogrody papieskie, słynny XII-wieczny most Pont ST-Benezet oraz sprawowali Mszę św. w katedrze. Ok. 20 km od Avignon znajduje się słynny akwedukt Ponte du Gard, wybudowany na polecenie cesarza Agryppy w 16 r. przed Chrystusem. Ten mający 49 m wysokości i 27 m szerokości obiekt, był częścią 48-km akweduktu, który zaopatrywał miasto Nimes w wodę. W drodze powrotnej do Lyonu, pielgrzymi odwiedzili dom Marty Robin, znanej przez Ogniska Światła i Miłości.
9 kwietnia pielgrzymi zwiedzali Lyon. Sięgający początkiem 43 r. przed Chrystusem Lugdunum, jak się nazywała ta kolonia rzymska, powstała na wzgórzu Fouviere (Forum Vertus). Tam stał pałac, teatr, koszary, świątynia Jupitera, odeon, a w innej części miasta - cyrk rzymski. Znali to miasto i nawiedzali cesarze rzymscy, tu wznosili budowle, organizowali igrzyska i rozwijali kulty pogańskie, ale i tu trwały prześladowania chrześcijan. W 177 r. miała miejsce egzekucja pierwszych męczenników lyońskich. Zwiedzanie Lyonu pątnicy rozpoczęli od odmówienia Liturgii Godzin i odprawienia Eucharystii, po których przewodnik Maria Diupero oprowadziła ich po lyońskiej katedrze. W Lyonie zobaczyli m.in. starożytny teatr rzymski, cyrk rzymski, w którym ginęli pierwsi męczennicy Lyonu; pierwszą katedrę Lyonu, kościół św. Bonawentury, kościół z kryptą zawierającą prochy męczenników. 10 kwietnia br. znaczony tragedią pod Smoleńskiem, był dniem powrotu do Lublina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w piątek 2 maja?

2025-04-28 09:41

Adobe Stock

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Giro d'Italia - ostatni etap będzie poświęcony papieżowi Franciszkowi

2025-04-29 14:44
Ostatni etap Giro d'Italia będzie poświęcony papieżowi Franciszkowi

PAP

Ostatni etap Giro d'Italia będzie poświęcony papieżowi Franciszkowi

Organizatorzy wyścigu kolarskiego Giro d'Italia 2025 poinformowali we wtorek, że ostatni etap tegorocznej edycji będzie poświęcony papieżowi Franciszkowi. Start nastąpi z Watykanu, przed bramą Porta del Perugino na placu Świętego Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Kościół

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Wiadomości

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...