Kolbuszowska Kolegiata Wszystkich Świętych należy do najważniejszych świątyń młodej diecezji rzeszowskiej. W bieżącym roku przypada jubileusz pięćsetlecia parafii kolegiackiej (1510-2010). Jednym z punktów obchodów tego wydarzenia będzie poświęcenie przez Biskupa Rzeszowskiego zrekonstruowanej nastawy ołtarza głównego.
Obecna kolegiata jest trzecim z kolei kościołem w dziejach parafii Wszystkich Świętych. W czasach staropolskich stanowił on znane w ówczesnej diecezji krakowskiej sanktuarium Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Świątynia spłonęła w 1852 r. Pastwą płomieni padł również łaskami słynący obraz. Uratowano jedynie kilka elementów wystroju ołtarza głównego. W dwudziestoleciu międzywojennym, staraniem ks. Antoniego Dunajeckiego, rozbudowano gruntownie świątynię, wznosząc niemal nowy budynek. Jednak mimo wielu prób nie zbudowano przedsoborowego ołtarza głównego, harmonizującego z wnętrzem świątyni.
Nastawę ołtarzową zaprojektował artysta Tadeusz Soński, absolwent krakowskiej ASP. Jest to ołtarz wykonany z drewna dębowego, o bogatych złoceniach w stylu barokowym. Wykorzystano również ocalone detale z pożaru, poddano je gruntownej konserwacji. Odnowiony ołtarz jest dziełem zespołu artystów z rodzin Sońskich i Powroźników. Centralne miejsce w nastawie ołtarzowej zajmuje obraz „Apoteoza Matki Bożej - Królowej Wszystkich Świętych”, nawiązujący do dawnej historii kolbuszowskiego sanktuarium oraz wezwania świątyni. Sam ołtarz jest w pewnym sensie ukazaniem dawnych tradycji stolarskich i meblarskich Kolbuszowej, bowiem z mebli „kolbuszowskiej roboty” słynęło niegdyś to miasto w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Nową nastawę ołtarzową poświęci biskup rzeszowski Kazimierz Górny w niedzielę, 30 maja 2010 r. o godz. 15. Uroczystość wpisuje się w bogate, całoroczne obchody 500-lecia parafii kolbuszowskiej. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się we wrześniu br.
Pomóż w rozwoju naszego portalu