Reklama

Odnowa, czyli co i dla kogo?

Niedziela wrocławska 21/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marta Pietkiewicz: - Co kryje się pod nazwą Odnowa w Duchu Świętym?

Bp Andrzej Siemieniewski: - Dwie rzeczywistości. Z jednej strony może kryć się ruch Odnowy w Duchu Świętym, a więc struktury, które pomagają koordynować, organizować różne przedsięwzięcia. Ale przecież struktury są wtórne. Struktury nie powołały do istnienia odnowy charyzmatycznej. Struktury zostały powołane, by pomagać już istniejącej Odnowie. Drugie znaczenie Odnowy w Duchu Świętym to fakt, że dokonuje się ona w sercach. Tam, gdzie ludzie się modlą o przyjście Ducha Świętego, gdzie oczekują, że Duch Święty będzie działać na nowo i tego faktycznie doświadczają - tam mówimy o głębszym znaczeniu Odnowy w Duchu Świętym.

- Jakie są źródła Odnowy?

Reklama

- Korzystając z tego, że przeżywamy Rok Kapłański, pozwolę sobie zacytować fragment kazania św. Jana Marii Vianneya, patrona Roku Kapłańskiego. Było to kazanie o Duchu Świętym: „Jeśli czujemy, że stygnie w nas zapał - co jest potrzebne? Potrzebna jest nowenna do Ducha Świętego”. O tym mówi św. Jan Vianney: jeśli stygnie w nas zapał, trzeba duchowo przenieść się do Wieczernika i oczekiwać. Skoro Pan Jezus wstąpił do nieba, to pewnie też na nowo ześle Ducha Świętego. Ta nowenna może oczywiście przybrać różne formy. Znam mnóstwo środowisk, które przeżywają rozmaite nowenny do Ducha Świętego, seminaria odnowienia życia w Duchu Świętym, prośby o wylanie darów Ducha Świętego. To wszystko jest spełnianiem tej intuicji, która jak widzimy nie jest nowa, jest bardzo tradycyjna. Kościół zawsze żył i odnawiał się nadzieją, że Pan Jezus może nieustannie na nowo zsyłać Ducha Świętego.

- Czy forma działania Odnowy w Duchu Świętym jest dla współczesnego człowieka atrakcyjna?

- Być może rzeczywiście jesteśmy w pewnym przełomowym momencie, kiedy jej atrakcyjność na naszych oczach jakby osłabła. Dlatego trzeba szukać nowych form - to dotyczy Odnowy w Duchu Świętym i to dotyczy zapewne innych ruchów. Przyzwyczajamy się do struktur, do form do instytucji i może się zdarzyć, że po roku, dwóch, pięciu, jakaś instytucja, koordynacja, jakaś forma, która początkowo niosła falę odnowy, potem staje się wartością samą w sobie. Tak się do niej przywiązujemy, że przestaje być rzeczywistością ożywiającą. Stąd warto przypomnieć sobie, co oznacza słowo ruch. Ruch oznacza, że ludzie mają się ruszać, mają być w marszu, mają być w drodze. Ruch to nie jest segregator na półce biurowego regału, w którym mamy opisane struktury i odwołujemy się do nich, przypominając numery paragrafów. Ruch oznacza, że oczekujemy za tydzień, za miesiąc, za rok, nowych form działalności, nowych pomysłów. We Wrocławiu takie nowe pomysły się pojawiają. Wystarczy przypomnieć takie nowe inicjatywy, jak na przykład „Marsz dla Jezusa”, czy koncert „Wiatr z Wyspy”. To są dobre znaki, które pokazują, że szeroko pojęta Odnowa w Duchu Świętym, w różnych środowiskach i różnych ruchach, ma swoją żywotność i że Duch Święty podpowiada nowe, dobre, modlitewne inicjatywy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”

2025-04-05 10:59

Adobe Stock

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”. Katecheci ruszają więc ze zbiórką podpisów - informuje Radio Maryja.

Więcej ...

Z modlitwą na ulicach Wrocławia

2025-04-05 14:02
Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Magdalena Lewandowska

Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Ponad 1000 osób przeszło ulicami Wrocławia w Akademickiej Drodze Krzyżowej.

Więcej ...

Bł. ks. Jan Merlini nie bał się świętości

2025-04-05 17:30
Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Marzena Cyfert

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Święci są po to, by świadczyć o powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie. Jan był świadomy tej godności, tego powołania i swojej drogi ku Bogu. I ta świadomość kształtowała jego życie oraz posługę kapłańską. Wiedział, kim jest i dokąd zmierza – mówił abp Józef Kupny o bł. ks. Janie Merlinim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami