Reklama

Niedziela Lubelska

W cieniu pandemii

Ks. Mieczysław Puzewicz

Prawie pół roku po wybuchu pandemii Covid-19 wiele rzeczy się zmieniło.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W naszym regionie nie ma już „czystych” powiatów, najwięcej przypadków choroby jest w Lublinie i większych miastach województwa oraz na jego północnych krańcach. W skali kraju Lubelszczyzna mieści się pośrodku statystyk uwzględniających liczbę osób zakażonych.

Zostajemy w domach

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Największą zmianę w okresie wakacji i urlopów widać w geografii wyjazdów wypoczynkowych. Praktycznie nie ma chętnych do korzystania z plaż we Włoszech czy Hiszpanii, lotnisko w Świdniku oferuje jedynie skąpą ilość lotów do Chorwacji, Grecji i Turcji. Zamarły popularne kierunki zagranicznych pielgrzymek. Odwiedzanie Rzymu, Lourdes czy Fatimy odłożyć trzeba przynajmniej na przyszły rok. W tej sytuacji zdawałoby się, że mieszkańcy naszego regionu tłumnie ruszą nad Bałtyk, jednak wysokie ceny i niepewna pogoda wyhamowały tę tendencję. Być może sytuację poprawi bon turystyczny.

Na szczęście Lubelszczyzna ma wiele doskonałych przestrzeni rekreacyjnych na swoim terenie. Blisko wielkiej aglomeracji, jaką powoli tworzy Lublin wraz ze Świdnikiem i Łęczną, znajduje się urokliwe pojezierze Łęczyńsko - Włodawskie z dziesiątkami jezior i kąpielisk. Prym wiedzie Jezioro Białe z jedną z najczystszych wód w Polsce. Tu decyduje się wypoczywać duża część mieszkańców miast. O wiele większe niż w poprzednich latach jest też zainteresowanie Roztoczem. Wydaje się, że w tym roku w wakacje większość wypoczywających postąpiła według zasady - „Zostań w domu”.

Przymknięte granice

Wyraźnej zmianie uległ ruch turystyczny i handlowy z państwami sąsiadującymi z naszym regionem. Przyczyną są przepisy epidemiologiczne zmuszające obywateli Ukrainy i Białorusi do dwutygodniowej kwarantanny po wjeździe do Polski (z wyjątkiem podejmowania prac polowych). Dodatkowo o połowę zmalała liczba przejść granicznych z tymi państwami. To mocno uszczupliło liczbę sąsiadów przyjeżdżających dawniej chętnie po zakupy do przygranicznych sklepów, nastawionych na obsługę takich właśnie klientów. Cały handel w regionie odczuwa z tego powodu duży spadek obrotów.

Reklama

Niepewny jest również tegoroczny poziom rekrutacji uczniów i studentów zza wschodniej granicy. Lubelskie szkoły średnie i uczelnie przodowały dotąd w kraju w przyjmowaniu chętnych z tego kierunku. Dodajmy, że napięta sytuacja przed wyborami na Białorusi, wysokie wskaźniki zakażeń w tym państwie i na Ukrainie, nie skłaniają lublinian do podróży na niegdysiejsze Kresy.

Ważny jest spokój

Ostatnie miesiące przyniosły wzrost bezrobocia w regionie, choć obecnie sytuację stabilizuje nieco popyt na pracowników sezonowych (prace w polu, sadownictwo) oraz przyzwoity poziom robót drogowych i budowlanych. Inne zmiany wywołane pandemią obserwujemy w życiu religijnym i obrzędowym. Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w formule sztafety, codziennie na trasę wyruszy 150 pątników w trzech 50-osobowych grupach. Daje się także zauważyć zmiana w uroczystościach ślubnych. O ile przy celebracji sakramentu liczba uczestników jest znaczna, o tyle na weselach bawią się tylko najbliżsi krewni państwa młodych. W kontekście pandemii dodać warto, że w lubelskim Biomedzie trwają intensywne prace nad stworzeniem szczepionki minimalizującej skutki zakażenia wirusem Covid-19.

Z pewnością żyjemy w odmienionym świecie, z dużą ilością niewiadomych. Na razie odczuwamy skutki pandemii jako lekkie wstrząsy i zachowujemy spokój. I chyba taka postawa jest nam potrzebna w najbliższych miesiącach.

Podziel się:

Oceń:

2020-08-03 05:44

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

o. Bernard Gonska SJ

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania