W dniu 16 maja w Rajczy po raz trzeci odbyła się Majówka Samorządowców. - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina nam o tym, że wszyscy zmierzamy do jednego celu - do nieba. Ale także wasza praca jest pomocą drugiemu człowiekowi w drodze do nieba, przez tworzenie lepszych warunków życia tu na ziemi - zwrócił się do samorządowców kustosz sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy ks. Franciszek Warzecha. 16 maja w parafialnym kościele w Rajczy ks. Warzecha odprawił Mszę św., w której uczestniczyli samorządowcy. W modlitwie wzięli udział m.in: poseł RP Stanisław Pięta, przedstawiciele samorządowej władzy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, wójtowie oraz sołtysi.
Organizator modlitewnego spotkania ludzi lokalnej władzy podkreśla papieski wymiar tej modlitwy. - Jest tylko jedna intencja i powód naszej modlitwy. To Ojciec Święty Jan Paweł II. Chodzi o to, by samorząd zrozumiał, że słowa Ojca Świętego są bardzo ważne i by to, co on mówił i czego nauczał zostało przełożone w jakiś sposób na to, co robią dla społeczeństwa samorządowcy - powiedział Zbigniew Kopeć, przewodniczący Rady Gminy Rajcza.
W pielgrzymce wzięli także udział przedstawiciele gmin zza naszej południowej granicy: starosta gminy Skalite w Republice Słowackiej Andrea Simurdowa z Radyni oraz starosta gminy Koszarzyska w Republice Czeskiej Jana Kohutowa. Dla podkreślenia międzynarodowego charakteru modlitwy pierwsze czytanie podczas liturgii odczytano w języku naszych południowych sąsiadów.
- Od dłuższego czasu współpracujemy ze Słowakami i Czechami. Trzeba zaznaczyć, że to są ludzie wierzący i angażują się mocno w to, co my tutaj w Polsce robimy, nie tylko ze strony świeckiej, ale także ze strony kościelnej. Zawsze gdy uczestniczą u nas w jakichś uroczystościach, których program obejmuje także modlitwę, nasi południowi sąsiedzi modlą się razem z nami. I choć nie wszyscy są katolikami to jednak razem z nami są obecni w kościele - podkreśla Z. Kopeć.
Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza i Wawrzyńca diakona powstał w 1890 r., zastępując wcześniejszą drewnianą świątynię z 1674 r. Znajduje się w nim łaskami słynący obraz, który góralom ofiarował król Jan Kazimierz. 2 lutego 1997 r. dekretem bp. Tadeusza Rakoczego świątynia w Rajczy otrzymała status maryjnego sanktuarium. Przykościelny plac z pomnikiem Jana Pawła II jest punktem startowym papieskiego szlaku biegnącego przez masyw Worka Raczańskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu