Reklama

Rycerze na nasze czasy

Wskutek pamiętnego wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie krzyży w przestrzeni publicznej narodziła się na Podhalu inicjatywa Krucjaty w obronie Krzyża, którą podjęło Bractwo Rycerskie św. Jadwigi Królowej. Rycerze, ubrani w zbroje, oraz górale jadą konno przez całą Polskę - od krzyża na Giewoncie po pomnik Trzech Krzyży w Gdańsku - zbierając po drodze podpisy pod petycją do rządzących naszym krajem, w której żądają objęcia symboli katolickich w Polsce ochroną prawną.
O Rycerzach św. Jadwigi w przededniu wspomnienia ich patronki z komesem Andrzejem Popławskim h. Trzaska - zwierzchnikiem rycerzy - rozmawia Agnieszka Konik-Korn.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Konik-Korn: - Kiedy powstało Rycerstwo św. Jadwigi Królowej?

Andrzej Popławski: - Pierwsi rycerze zostali pasowani 8 czerwca 2006 r. w obrządku kościelnym z przysięgą na Biblię, według reguły rycerzy krzyżowych Joanitów, spisanej w XIII wieku. Ta reguła obowiązuje nas w życiu codziennym. Minimum rok trwa przygotowanie giermka. Pierwsi rycerze też przygotowywali się do pasowania ok. 1 roku.

- Na czym polega działalność Rycerstwa?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Nasze Bractwo istnieje krótko, bo tylko cztery lata, i na razie jeszcze się organizujemy. Jako rycerze św. Jadwigi Królowej dbamy o rozpowszechnianie kultu naszej patronki, braliśmy udział w sprowadzeniu relikwii św. Jadwigi do kościoła w Nowym Targu, uczestniczymy w Mszach św. rocznicowych w katedrze na Wawelu, w pracach z dziećmi przy różnych uroczystościach kościelnych, staramy się dawać ludziom nadzieję, że są rycerze, którzy będą bronić tego, co święte. Główne cele rycerzy to obrona wiary katolickiej, Kościoła, wspieranie wdów i sierot. Mamy bronić każdego niewinnego, jako krzyżowcy przyjmujemy krzyż i głosimy śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Obecnie prowadzimy Krucjatę w obronie Krzyża - jadąc konno przez Polskę z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, zbieramy podpisy pod petycją do polskiego rządu, by symbole katolickie zostały objęte większą ochroną prawną i zostały wpisane do naszej Konstytucji. Każdy zainteresowany może złożyć podpis pod naszą petycją, którą można znaleźć na stronie internetowej: krucjata.laudate.pl. Oczywiście, bierzemy także udział w turniejach i pokazach grup rekonstrukcyjnych w formie zabawy i kultywowania tradycji rycerskich.

- Gdzie znajduje się główna siedziba Rycerstwa?

- Główną siedzibą rycerzy jest parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. To jest nasze młode jeszcze centrum, podobne do Miechowa, który jest w Polsce główną siedzibą Bożogrobców. Swoją działalność prowadzimy na razie tylko w Europie, być może obszar naszego działania jeszcze się powiększy.

- Ilu jest rycerzy św. Jadwigi?

- Samych rycerzy jest niewielu, choć bractwo liczy ok. 20 osób. Rycerz musi spełniać wymogi reguły, którą przyjmuje, i musi mieć minimum 21 lat oraz przejść co najmniej jeden rok przygotowania duchowego jako giermek. Dodatkowo musi nauczyć się jazdy konnej, fechtunku itp.

- W jaki sposób zdobywacie wiedzę na temat strojów z epoki, nazewnictwa używanego w ramach Rycerstwa?

- Nasze stroje są projektowane przez nas na podstawie historycznych rycin, zdjęć wykonanych w muzeach. Zbroje zamawiamy u płatnerzy, którzy zajmują się wytwarzaniem uzbrojenia dla grup rekonstrukcyjnych. Wszystkie są robione na miarę, jak garnitury.

- Czy Rycerstwo św. Jadwigi to tylko przygoda, czy też zadanie i misja na całe życie?

- Z całą pewnością jest to misja i zadanie na całe życie - przecież składamy Panu Bogu w kościele przysięgę na Biblię. Jeżeli byłaby to tylko przygoda, to jak byśmy traktowali naszą wiarę?

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież w Singapurze: rozwój gospodarczy nie musi oznaczać sekularyzacji

2024-09-10 15:48

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO / POOL

Singapur jest drugim najgęściej zaludnionym państwem świata. Przedstawiany jest jako przykład wzrostu gospodarczego, nowoczesności i bogactwa. Mieszkańcy tego wyspiarskiego miasta‑państwa w Azji Południowo‑Wschodniej udowadniają, że mimo różnic etnicznych, kulturowych i religijnych pokojowe współistnienie jest możliwe. Wizyta w dniach 11-13 września na wyspie będzie stanowiła zwieńczenie azjatyckiej podróży papieża Franciszka.

Więcej ...

Papież zachęcił katolików w Dili do odzwierciedlania światła Boga miłości

2024-09-10 13:41

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Prośmy. abyśmy umieli odzwierciedlać w świecie silne i czułe światło Boga miłości - powiedział Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej na placu Taçi Tol w stolicy Timoru Wschodniego - Dili. Wzięło w niej udział ponad 750 tys. wiernych.

Więcej ...

Wychowanie w Polsce: Współpraca rodziny, szkoły i kościoła

2024-09-10 13:19

Diecezja Bielsko-Żywiecka

W kontekście bieżącej debaty dotyczącej obecności lekcji religii w polskich szkołach, ks. Marek analizuje znaczenie tego przedmiotu, podkreślając, że nie jest to jedynie dodatkowa lekcja, ale przede wszystkim wspólne wartości, które stanowią fundament życia młodych ludzi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Kościół

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Rzecznik MZ odpowiada na stanowisko Rady ds. Społecznych...

Kościół

Rzecznik MZ odpowiada na stanowisko Rady ds. Społecznych...

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek

Wiadomości

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...