Reklama

Iłowskie lato organowe

Poczciwy Bach i niemodny Mozart

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Echa intertekstualne ogarniają muzykę - jeśli można przekładać terminologię literacką na świat muzyki. Wielcy kompozytorzy odeszli, ich znakomici kontynuatorzy wypierani są przez MTV, cybernetyczną technomuzykę przyszłości, czy wzmocnioną potężnymi syntezatorami i kolorowymi klipami paradę boysbandów. Wydaje się, że wszystko zostało już powiedziane, a raczej skomponowane. Obecnie jesteśmy świadkami powrotów do muzyki korzeni, niezliczonych coverów i teledysków podobnych do siebie jak dwie krople wody. W dobie muzyki elektronicznej poczciwy Bach i niemodny Mozart chyba niewiele już mają do powiedzenia. Na szczęście nie wszyscy popadają w ten findesieclowy nastrój; w końcu współcześni potrafią uszanować i uczcić swych znamienitych mistrzów. Po Roku Mozartowskim i Chopinowskim obchodzimy obecnie Rok Bachowski. Czy jest lepszy sposób uczczenia wielkiego kompozytora, jak wskrzeszenie jego utworów do życia?

Pamiętając o tym, wykonawcy Letniego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, jaki odbywał się przez cały sierpień w Iłowej, poświęcili przynajmniej jedną część swego programu kompozycjom tego wielkiego twórcy. Najwyższy kunszt artystyczny mieli okazję zaprezentować do tej pory organiści: Pavel Cerny z Pragi, Jurgen Ehlers z Berlina oraz Robert Grudzień z Lublina i Piotr Wilczyński z Warszawy. Dopełnieniem ich koncertów był występ Trio Harmonijek Ustnych, harfistki Anny Faber oraz panflecisty Gieorgija Agratiny. Na koniec wystąpili znakomici wykonawcy z Poznania: Iwona Hossa (sopran), Paweł Joks (trąbka) i Waldemar Gawiejnowicz (organy).

Piękny barokowy instrument organowy każdego niedzielnego wieczoru jest świadkiem mistycznej przemiany "zwykłych zjadaczy chleba" we wrażliwych znawców i odbiorców muzyki dawnej. Na próżno dociekać, czy piękno iłowskiej świątyni czy też dźwięki muzyki wywołują wrażenie namacalnej wręcz bliskości sacrum. Taka oprawa wymaga nie tylko wrażliwych słuchaczy (o których w Iłowej nie trudno), ale też doskonałych muzyków. To właśnie oni swą wirtuozerią, artyzmem i niedoścignionym kunsztem odkrywają na nowo niezwykłe piękno dawno zapomnianych dźwięków, utworów, a nawet instrumentów. Ravel z pewnością oniemiałby z zachwytu, słysząc swe największe dzieło w transkrypcji na trzy harmonijki ustne. Harfa w swym elektroakustycznym wydaniu to instrument na miarę końca XX w. Doskonale oddaje nastrojowe utwory Pascetti´ego czy współczesne aO la jazzowe kompozycje Kulpowicza. Klawesyn - protoplasta fortepianu, wyparty przez swego doskonałego następcę dzisiaj najczęściej służy do... wypełnienia muzealnych ekspozycji. Tylko wyjątkowi szczęśliwcy, przysłuchujący się jego delikatnym, subtelnym dźwiękom, mają niepowtarzalną okazję poczuć ducha XVIII-wiecznej epoki Bacha i Mozarta.

Uczestnictwo w tym niezwykłym muzycznym wydarzeniu nadaje nowy sens naszej codziennej rzeczywistości. Przede wszystkim uwalnia ją z jarzma szarej, wszechogarniającej nudy i stagnacji. Uosabia głęboko w nas tkwiące pragnienia obcowania ze sztuką wysoką oraz harmonią i pięknem. Wciela w życie nasz osobisty, jednostkowy bunt przeciwko miernocie, schlebianiu niewyszukanym gustom oraz taniej rozrywce. Być może obecność na festiwalowych koncertach zbliża nas do odpowiedzi na odwieczne pytania: czym jest talent, natchnienie i sztuka w ogóle. A może jest pretekstem do spotkania z niebanalnymi ludźmi, entuzjastami i burzycielami zastanej rzeczywistości. Myślę, że na te pytania każdy z nas odnalazł już własną odpowiedź.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święta na trudne czasy

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli