Koncert galowy poprzedziła Msza św., odprawiona w kościele pw. Opatrzności Bożej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, głównego patrona festiwalu, z którym koncelebrowali kapłani ze szkół biorących udział w „Eutrapelii”. W Eucharystii uczestniczyli również przedstawiciele kuratoriów oświaty z trzech województw, rady akademickiej Zamiejscowego Wydziału Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli, ks. dr Jerzy Dąbek, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Diecezji Sandomierskiej, ks. Witold Szczur, kierownik Referatu Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, parlamentarzyści, władze samorządowe Niska, Ulanowa i Stalowej Woli w osobie wiceprezydenta Franciszka Zborowskiego, dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Rusakiem, dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. W drugiej części uroczystości, podczas prezentacji festiwalowych, obecny był bp Edward Frankowski.
Bp Krzysztof Nitkiewicz w homilii podkreślił, że „Eutrapelia” to festiwal radości chrześcijańskiej, która płynie z bycia razem. - To wydarzenie, które jednoczy, wzbogaca, uświadamia, że wartości chrześcijańskie i przesłanie płynące z Ewangelii powinno przenikać wszystkie tkanki naszego społeczeństwa. Wbrew dążeniom w świecie, by manifestowanie wiary ograniczyć do miejsc określanych jako sacrum, „Eutrapelia” wykracza poza te granice: odbywa się w szkołach, obejmuje całe środowisko uczniowskie, mobilizuje całą tę społeczność, nauczycieli, uczniów i kuratoria pod wspólnym mianownikiem, jakim są wartości chrześcijańskie. Kościół i religia za Jezusem Chrystusem uczą, że jeśli jestem człowiekiem prawdziwie wierzącym, to będę modlił się jak chrześcijanin, ale będę również uczył się w szkole jako chrześcijanin i uczył innych jako chrześcijanin. Ewangelia powinna również określać moją postawę w miejscu pracy i w domu - mówił Ksiądz Biskup.
W związku ze straszliwą powodzią, która zalała domy piętnastu tysiącom ludzi w naszym regionie, Ksiądz Biskup zaapelował do uczestników festiwalu, by przyjść dotkniętym tą klęską z pomocą, zaprezentować swoje spektakle w zalanych miejscowościach, wśród powodzian, żeby przynieść im trochę radości. Poddał też organizatorom festiwalu pomysł, by zamiast wydawania festiwalowego albumu ufundować bibliotekę dla jednej ze szkół dotkniętych powodzią.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Miejskim Domu Kultury, gdzie uczestnicy spotkania obejrzeli kronikę festiwalu, przygotowaną przez organizatorów we współpracy z Stellą Telewizją Kablową w Stalowej Woli. Przegląd prezentacji przedstawień, wystaw ukazał entuzjazm i wielkie zaangażowanie środowisk szkolnych z Stalowej Woli, Niska, Tarnobrzega, Janowa Lubelskiego, Sandomierza, Opatowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Klimontowa, Zawichostu, Rudnika, Jeżowego, Wólki Gościeradowskiej, Nowej Dęby, Zaklikowa, Sichowa Dużego, Grębowa.
Na scenie stalowowolskiego MDK barwne, radosne występy taneczne zaprezentował zespół „Racławice”, wystąpili również soliści i recytatorzy z szkolnych przedstawień. Prezentacje przygotowane przez młodzież były na bardzo wysokim poziomie artystycznym, młodzież zachwycała również wspaniałą postawą oraz dojrzałością przemyśleń i wypowiedzi - oceniła dr Ewa Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „Arka’ w Racławicach, główny organizator festiwalu. Wyraziła też radość z powodu udziału w tegorocznej edycji festiwalowej rekordowej liczby 34 szkół ponadgimnazjalnych. Festiwalowe programy obejrzało 5 tys. uczniów.
Za zasługi w dziedzinie kultury dyr. Ewa Sęk oraz Janusz Kutyła uhonorowani zostali Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wręczył Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa podkarpackiego. Spotkanie zamknął bp Edward Frankowski, dziękując organizatorom i uczestnikom festiwalu oraz udzielając wszystkim błogosławieństwa.
Organizatorami festiwalu był Katolicki Dom Kultury „Arka”, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej, Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Diecezji Sandomierskiej, Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Największy wysiłek w przygotowaniu festiwalu spadł na barki dyr. Ewy Sęk, nauczycieli śpiewu, tańca: Alicji Szewczyk, Agnieszki Rup, Jolanty Warchoł, a także Tomasza Kutyły, kierownika muzycznego, Józefa Sroki, prezesa towarzystwa, wspomaganych też przez rodziców członków racławickiego zespołu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu