Reklama

I Pielgrzymka Sołtysów Archidiecezji w Kołbaczu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W marcu tego roku w Pyrzycach odbyły się prowadzone przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę Rekolekcje Wielkopostne dla Rolników i Mieszkańców Wsi. Podczas czterech dni medytacji i modlitwy Ksiądz Arcybiskup pochylił się nad najważniejszymi prawdami dotyczącymi związku współpracy rolnika ze Stwórcą w dziele przetwarzania darów ofiarowanych przez Boga, a które rodzi nasza Matka Ziemia. To właśnie wtedy zrodziła się myśl zorganizowania pielgrzymki sołtysów archidiecezji, by połączyć duchowe przeżycia z refleksją nad tym, jak ubogacić życie wielu mieszkańców wsi znajdujących się w częstokroć w trudnej sytuacji materialnej. Celem tego spotkania było także ustawienie prawidłowej hierarchii wartości dla wielu zagubionych i osamotnionych przez władze rolników. Ukoronowaniem tej myśli było spotkanie, które 11 czerwca w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyło się w prastarym Opactwie Cystersów w Kołbaczu.
Kilkugodzinna pielgrzymka sołtysów rozpoczęła się od wspólnej modlitwy w kościele kołackim. Zgromadzonych blisko 200 sołtysów powitał abp Andrzej Dzięga oraz organizator spotkania ks. Piotr Twaróg. Następnie głos zabrali wicemarszałek zachodniopomorski Jan Krawczuk i gospodarz gminy Stare Czarnowo Marek Woś. Z kolei parafii w Kołbaczu ks. Andrzej Sowa proboszcz przypomniał dzieło Cystersów, uwypuklając wielkie znaczenie opactwa w Kołbaczu w historii duchowości całej Europy. Uroczystej koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył abp Andrzej Dzięga razem z 17 kapłanami. W słowie Bożym dostojny Celebrans nawiązał najpierw do przeżywanej, uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, osadzając w teologii krzyża kult Serca Jezusa, wskazując przy tym na jego aktualność. Następnie przypomniał znaczenie miejsca, w którym odbyło się spotkanie. Pochylił się nad historycznym kontekstem posługi Cystersów, mówiąc o licznych dokonaniach w chrystianizacji Europy przez świętych w tzw. czasach „średnich”, jak nazwał średniowiecze Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Kończąc swoją refleksję, Ksiądz Arcybiskup natchnął zebranych w Kołbaczu sołtysów myślami o odpowiedzialności za wartościowe kształtowanie wizerunku polskiej samorządności, której najmniejszym wymiarem jest sołectwo oraz prosił o wpływanie na budowanie godnego wizerunku środowiska wiejskiego.
Ukoronowaniem uroczystej Mszy św. było wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz oddanie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa wszystkich sołtysów, samorządy terytorialne, instytucje pracujące na rzecz wsi. Po zakończeniu Mszy św. w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łobza zebrani przeszli do sali widowiskowo-sportowej, by uczestniczyć w części popularnonaukowej oraz artystycznej. Podczas wystąpień skupiono się w tej części nad najistotniejszymi problemami dotyczącymi współczesnej rzeczywistości mieszkańców wsi. Mówił o tym m.in. prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski oraz Przemysław Fenrych reprezentujący Fundację Rozwoju Demokracji Ludowej, który skupił się na temacie: „Sołtys - skuteczny obywatel Europy”. Konkretnym zaś przykładem wcielania w życie pięknych, staropolskich zwyczajów było wystąpienie dr. Bogdana Matławskiego, który przedstawił w swoim wystąpieniu problematykę dotyczącą „Pobożności ludowej w tradycji mieszkańców Pomorza Zachodniego na przykładzie majówki Żabnickiej”. Ubogaceniem całego spotkania były występy zespołu „Dębniacy” z Dębna pod kierownictwem Edmunda Zioły, „Pyrzyczanie” z Pyrzyckiego Domu Kultury pod kierownictwem Agnieszki Urbańskiej i „Uśmiechy” z Barlineckiego Domu Kultury pod kierownictwem Katarzyny Stanisławskiej.
Pierwsza Pielgrzymka Sołtysów była wydarzeniem dla nich samych niezwykłym. Podkreślali to we wzajemnych rozmowach: „Wreszcie zostaliśmy zauważeni, wreszcie rola samorządności sołeckiej została dowartościowana”. Jest to największy dar tego spotkania. Należy wierzyć, że wyzwoli on w lokalnych, wiejskich społecznościach ogromne pokłady inicjatyw, które zaowocują coraz bogatszymi przykładami brania odpowiedzialności za przyszłość polskiej wsi przez tych, którzy decydują o codzienności naszych wiosek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Uzdrowiona przez przebaczenie

2025-03-31 09:01
Rysunek Pietera Bruegla starszego

pl.wikipedia.org

Rysunek Pietera Bruegla starszego "Chrystus i cudzołożnica"

Komentarz do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu roku C.

Więcej ...

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32
Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...