Reklama

Fenomen Ostrowa Tumskiego

Niedziela wrocławska 27/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest we Wrocławiu miejsce niezwykłe, gdzie czas zatrzymał się w miejscu, gdzie można poczuć klimat minionych epok... To Ostrów Tumski, najstarsza dzielnica miasta - w czasach pogańskich mieszkali tu Ślężanie, później rezydowali książęta piastowscy, a od XI w. stanowi siedzibę biskupią. Znajdziemy tu gazowe latarnie, które przepięknie komponują się z krajobrazem, wręcz stworzonym do niekończących się spacerów. Znajdziemy ciszę i ucieczkę od zgiełku wielkiego miasta, w gorące dni poczujemy powiew chłodnego powietrza od rzeki. Ale przede wszystkim znajdziemy wspaniałe zabytki - najcenniejszy to katedra św. Jana Chrzciciela. Wzniesiona w XIII i XIV w. jest prawdziwe gotyckim arcydziełem. Świątynia stanęła na zrębach starszej katedry romańskiej w miejscu otaczanym czcią już w czasach pogańskich. Podczas II wojny światowej budowla została prawie doszczętnie zniszczona. Bez szwanku przetrwały jedynie barokowe kaplice za prezbiterium oraz część wyposażenia zdemontowanego przed oblężeniem miasta. Kościół odbudowano na początku lat 50. XX w. W zrekonstruowanym wnętrzu można zobaczyć XVI-wieczny tryptyk Zaśnięcie NMP w stylu Wita Stwosza oraz XVII-wieczne bogato rzeźbione drewniane stalle. Za ołtarzem mieszczą się wspomniane kaplice, a wśród nich barokowa kaplica św. Elżbiety, dzieło mistrzów włoskich z lat 1680-1700, uznawana za jedną z najpiękniejszych w tej części Europy.
Będąc na Ostrowie Tumskim nie zapomnijmy zobaczyć także gotyckiego kościoła św. Krzyża z końca XIII w. Świątynia jest osobliwością na skalę europejską, gdyż tworzą ją... dwa kościoły: górny i dolny, zbudowane jeden na drugim. Po lewej stronie katedry stoi mały kościółek św. Idziego. Choć wydaje się taki niepozorny, warto do niego wstąpić - to najstarszy z istniejących wrocławskich kościołów, jedyny wciąż użytkowany romański zabytek. Warto także zajrzeć do kościoła św. Marcina - świątynia powstała na miejscu, w którym już w 1149 r. stała romańska zamkowa kaplica. Z kościółkiem wiąże się jedna z wersji legendy o błogosławionym Czesławie Odrowążu, który miał się tutaj modlić o ocalenie miasta podczas najazdu tatarskiego w 1241 r. Według podań, otworzyło się niebo i na głowy Tatarów spadł niebieski ogień, otaczając wyspę płomienistym kręgiem.
Pamiętajmy także, by odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne - założone pod koniec XIX w. szczyci się bezcennymi zbiorami sztuki sakralnej. W gotyckich i neogotyckich wnętrzach można zobaczyć m.in. zabytki z okresu początków chrześcijaństwa, a nawet... mumie egipskie. Dumą muzeum jest najstarszy dzwon w Polsce liczący blisko 700 lat. W archidiecezjalnych archiwach jest przechowywana słynna Księga Henrykowska.
A gdy już zmęczymy się zwiedzaniem wszystkich wspaniałych zabytków, przysiądźmy na jednej z ławeczek ustawionych przy Odrze, by po prostu chłonąć klimat tego miejsca, delektować się pięknymi widokami...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Parzno: św. Anna, patronka cierpliwości

2025-07-27 15:00

ks. Łukasz Burchard

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa