Reklama

Niedziela w Warszawie

Wmurowano kamień węgielny pod budynek Collegium Medicum UKSW

Wojciech Łączyński / archwwa.pl

Na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wóycickiego w Warszawie powstanie budynek Collegium Medicum UKSW. We wtorek wmurowano kamień węgielnego pod inwestycję.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek wmurowano kamień węgielnego pod inwestycję. W uroczystości wziął udział Wielki Kanclerz uczelni kard. Kazimierz Nycz. – Ten wydział medyczny jest ważny nie tylko dlatego, aby kształcić dobrych lekarzy i pielęgniarki, bo ich brakuje, ale ma także podejmować z inspiracji społecznej nauki Kościoła trudne zagadnienia na styku medycyny, biologii i innych nauk służących człowiekowi – podkreślił metropolita warszawski.


Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ministerstwa finansów, władz samorządowych województwa mazowieckiego i Warszawy, delegacje stołecznych uczelni wyższych oraz członkowie środowiska medycznego wspomagającego UKSW w rozwoju kierunku lekarsko-pielęgniarskiego. Na wstępie rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński poinformował, że wmurowanie kamienia węgielnego jest zwieńczeniem bardzo długiego czasu, który uczelnia poświęciła najpierw na otwarcie Wydziału Medycznego i uruchomienie kierunków studiów lekarskiego i pielęgniarskiego. – Cieszę się, że ten budynek powstaje bardzo szybko. Jest to inwestycja przewidywalna pod względem prowadzonych prac i jej finansowanie – dodał.

Reklama

Rektor UKSW podkreślił też, że bardzo zależało mu na tym, aby budynek Collegium Medicum powstawał w czasie przygotowań do beatyfikacji patrona uczelni – kard. Stefana Wyszyńskiego. – Cały Wydział Medyczny traktujemy jako wotum wdzięczności dla św. Jana Pawła II, doktora honoris causa naczej uczelni, który miał wizję utworzenia Wydziału Medycznego na naszym uniwersytecie, ale też jako wotum wdzięczności dla kard. Stefana Wyszyńskiego – nie tylko naszej wspólnoty akademickiej, ale całego narodu, bo przecież z niego pochodzą ci, których tu kształcimy – zaznaczył.

Kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że dzisiejsza uroczystość jest konsekwencją decyzji podejmowanych przez rektorów i innych pracowników UKSW przez wiele ostatnich lat. Powstanie kierunku medycznego na uczelni wpisuje się w tradycję średniowiecznego uniwersytetu, na którym jedną z czterech wielkich nauk, obok teologii, prawa i filozofii, była właśnie medycyna. “Ten wydział medyczny jest ważny nie tylko dlatego, aby kształcić dobrych lekarzy i pielęgniarki, bo ich brakuje, ale na płaszczyźnie naukowej na uniwersytecie, którego podłożem jest katolickość, ten wydział ma także – co jest wyzwaniem – podejmować z inspiracji społecznej nauki Kościoła trudne zagadnienia na styku medycyny, biologii i innych nauk służących człowiekowi; aby podejmować te kontrowersje, które jeszcze za życia kard. Wyszyńskiego nie były tak mocno obecne jak dzisiaj i wymagają naukowej refleksji” – dodał Wielki Kanclerz UKSW.



Reklama

Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych podkreślił, że “dzięki wielkim wysiłkom władz uczelni oraz instytucji państwowych udało się doprowadzić do powstania tej wyjątkowej, wielospecjalistycznej jednostki, która łączy w sobie podstawy nauk humanistycznych, wielkiej nauki Kościoła z naukami medycznymi”.– Wszyscy ministrowie zdrowia, ktokolwiek ten urząd będzie piastował, będą dumni z tego, że taka jednostka kształci przyszłe pokolenia pracowników sektora ochrony zdrowia. My, lekarze, mamy piękny zawód, ale przede wszystkim pomagamy ludziom i ta pomoc powinna być zawsze opatrzona kompasem etycznym, w który wyposaża nas także nauka społeczna Kościoła. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy z tego wspólnego dobra korzystać – powiedział.

Przed poświęceniem i wmurowaniem kamienia węgielnego nastąpiło podpisanie m.in. przez kard. Kazimierza Nycza, ks. prof. Stanisława Dziekońskiego aktu erekcyjnego pod budowę budynku Collegium Medicum. Oni także wraz m.in. z autorem projektu budynku Grzegorzem Pacerem i min. Błażejem Spychalskim z Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawicielami władz samorządowych wmurowali kamień węgielny.


Budynek Wydziału Medycznego UKSW powstaje na terenie kampusu przy ul. Wóycickiego 1/3, na miejscu tzw. budynku nr 19, w którym mieścił się Instytut Ekologii i Bioetyki. Nowy budynek Collegium Medicum będzie mieścił sale dydaktyczne, specjalistyczne laboratoria służące kształceniu przyszłych lekarzy oraz pomieszczenia symulacji medycznych. Pierwsi studenci rozpoczną w nim zajęcia już w 2021 r.

Reklama

Program studiów na kierunku pielęgniarskim oraz lekarskim został przygotowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia. Studenci zakończyli niedawno pierwszy rok nauki. Bazę kliniczną dla studiów Collegium Medicum stanowią instytuty naukowo-badawcze, w tym Wojskowy Instytut Medyczny, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytut Matki i Dziecka. Są to także szpitale publiczne i instytucje, świadczące działalność komercyjną w zakresie świadczeń medycznych, m.in. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Szpital Specjalistyczny „INFLANCKA”, Szpital Bielański, Mazowiecki Szpital Wojewódzki i Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie. Inwestycję Collegium Medicum UKSW realizuje firma Skanska S.A., która współpracowała już z uczelnią przy budowie Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

Za projekt budynku odpowiada poznańska Pracownia Architektoniczna GPVT. Obiekt będzie charakteryzować się prostą i nowoczesną bryłą oraz przyciągającą uwagę elewacją w stonowanej gamie kolorystycznej. Dzięki temu harmonijnie wpisze się w krajobraz otoczenia. Zaprojektowana konstrukcja będzie przystosowana do ewentualnej nadbudowy budynku o kolejne kondygnacje. Budynek z uwagi na rozbudowaną instalację fotowoltaiczną wyróżni się także niskim zapotrzebowaniem na energię. W Collegium Medium wykonawca zainstaluje również zaawansowane systemy audiowizualne. Powierzchnia całkowita budowanego obiektu wyniesie 3816 mkw., a całkowita kubatura nieznacznie przekroczy 10 tys. metrów sześciennych. Całość składać się będzie z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Planowany termin ukończenia inwestycji przypada na przełom III i IV kwartału 2021 r.



Podziel się:

Oceń:

2020-08-19 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: jutro wmurowanie kamienia węgielnego pod Collegium Medicum UKSW i otwarcie Centrum Sportu

Na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wóycickiego w Warszawie powstanie budynek Collegium Medicum UKSW. We wtorek nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję. W uroczystości połączonej z uroczystym otwarciem i poświęceniem Centrum Sportu UKSW weźmie udział Wielki Kanclerz uczelni kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Arcydzieło moralności

Wikipedia

Dialog świętej z sędzią przed jej śmiercią męczeńską nazywany jest arcydziełem nauki moralnej.

Więcej ...

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w prawdzie

2024-12-12 20:50

Red.

Narzekanie i niezadowolenie to nasza wada narodowa. Ileż częściej słyszymy słowa utyskiwania niż wdzięczności i uznania. Dotyczy to nie tylko świeckiej sfery naszego życia, ale i religijnej, relacji z Bogiem, naszej odpowiedzi na zbawcze dzieło Boga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara

"Potrzeba, abym ja się umniejszał, by Jezus mógł...

Kto ma uszy, niechaj słucha!

Wiara

Kto ma uszy, niechaj słucha!

Te programy religijne będziemy mogli dalej oglądać w TVP

Kościół

Te programy religijne będziemy mogli dalej oglądać w TVP

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

Rok liturgiczny

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...