Reklama

Hospicjum bogate ludźmi

Niedziela częstochowska 40/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: - Poświęcenie stacjonarnego oddziału Opieki Paliatywnej jest uwieńczeniem marzeń sprzed 18 lat. Wtedy po raz pierwszy usłyszałam od Pani, że taki oddział jest potrzebny i na pewno będzie.

Anna Kaptacz: - Rzeczywiście, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, powstało przed 18 laty. W 1993 r. otrzymało osobowość prawną i swoją pierwsza siedzibę - gabinet w przychodni rejonowej przy ul. Dekabrystów w Częstochowie. Rok później wynajęliśmy willę przy ul. Czarnieckiego, do której przenieśliśmy administrację i hospicjum domowe. Tam też uruchomiliśmy dzienny oddział opieki paliatywnej, popularnie nazywany terapią zajęciową. W piwnicach powstała wypożyczalnia sprzętu medycznego. Warunki były trudne, ale staraliśmy się realizować ideę opieki paliatywnej i hospicyjnej na miarę możliwości, praca była skupiona w domach pacjentów, ale już wtedy widoczna była potrzeba oddziału całodobowego.

- Mimo trudnych warunków pracy Hospicjum miało wysokie notowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Było nam niezmiernie miło, kiedy w 1995 r. ówczesny konsultant krajowy opieki paliatywnej prof. Jacek Łuczak przywiózł do nas liczną grupę działaczy hospicjów amerykańskich, aby pokazać jak pracujemy.

- A w walce o nowy budynek zorganizowaliście nawet pikietę...

Reklama

- Długo prosiliśmy o nową siedzibę, szala goryczy przepełniła się, kiedy budynek prz ul. Michałowskiego, o który zabiegaliśmy, przekazano komuś innemu. Wtedy pracownicy, wolontariusze i pacjenci zorganizowali w Urzędzie Miasta pikietę. W 2001 r. wreszcie dostaliśmy klucz do budynku przy ul. Krakowskiej. To był styczeń i pod śniegiem nie było widać fatalnego stanu obiektu. Dobrze, że mieliśmy wtedy liczną grupę wolontariuszy - chłopców, którzy dużo pomogli. W 2002 r. gotowy był parter. Tam umieściliśmy: hospicjum domowe, pielęgniarski zakład opieki długoterminowej, oddział dzienny opieki paliatywnej, ośrodek dla osieroconych, ośrodek dla wolontariatu, ośrodek szkoleń. Remont drugiej części napotykał na rozmaite trudności techniczne i formalne. Kiedy rozpoczęła się budowa Galerii Jurajskiej znaleźliśmy się w centrum placu budowy, nie można było do nas dojechać, a chwilami nawet dojść. Na jakiś czas trzeba było przenieść Dzienny Oddział Opieki Paliatywnej do pomieszczeń Akademii Walki z Rakiem przy ul. Bohaterów Getta. Ale kiedy budowa Galerii dobiegła końca okazało sie, że mamy piękną drogę dojazdową i świetne skomunikowanie z miastem.

- Kto najwięcej pomógł w tworzeniu Oddziału Opieki Paliatywnej?

- Finansowały nas Urząd Miasta Częstochowy i Urząd Marszałkowski. Jednak najwięcej zawdzięczamy Kurii Diecezjalnej i Księdzu Arcybiskupowi, który pozwala na organizowanie zbiórek w parafiach. To wierni naszej diecezji przekazali największą część potrzebnych funduszy. Wiele osób pomaga również przekazując 1% podatku, biorąc udział w naszych akcjach „Pola Nadziei” czy „Hospicjum to też życie”.

- Czy już definitywnie zamykacie rozdział inwestycje i remonty?

- Ależ nie. Uporządkowania wymaga otoczenie Hospicjum, myślimy też o budowie następnego pawilonu. Dziękujemy wszystkim, którzy nam dotąd pomagali. Jan Paweł II mówił: „Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi”. Możemy powiedzieć, że nasze Stowarzyszenie jest bogate ludźmi. Są to zarówno nasi członkowie, pracownicy, wolontariusze, jak i przyjaciele, dzięki którym trwamy i rozwijamy się.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

USA: Trump ogłosił wyższe cła na towary z całego świata, w tym 20 proc. na import z UE

2025-04-03 07:11

PAP/EPA/KENT NISHIMURA / POOL

Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" o stawce co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy, zaś w przypadku Unii Europejskiej - 20 proc. Trump określił je mianem "deklaracji niepodległości gospodarczej" Ameryki i "dniem wyzwolenia".

Więcej ...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Pomagamy w budowie Centrum Zdrowia dla dzieci w stolicy Kamerunu

2025-04-03 23:06

Maria Ślusarz

W pierwszej w tym roku akcji „Makulatura na misje” organizatorzy zebrali 37 270 kg zużytego papieru i tektury!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!