Reklama

Chleb jednoczy

Niedziela podlaska 40/2010

„Ziemia plon wydała, Bóg pobłogosławił. O ziemio polska, ziemio trudna i doświadczona. Ziemio piękna, ziemio moja, bądź błogosławiona. I bądźcie błogosławieni wy, rodacy, którzy znacie radość i gorycz pracy i bytowania na tej ziemi” - tymi słowami Jana Pawła II, skierowanymi do rolników w 1997 r., powitał proboszcz ks. Henryk Bałdyga gości zaproszonych na diecezjalne święto plonów do Bociek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stanisław Derehajło, wójt gminy Boćki, witając uczestników dożynek, zwrócił uwagę, że nasza diecezja jest tą, którą ominęła w tym roku powódź, w związku z tym pamiętamy i pomagamy tym, którzy zostali poszkodowani przez żywioł. „Wolność kończy się tam, gdzie trzeba wyciągnąć rękę po kawałek chleba” - mówił.
Uroczystości rozpoczęły się procesją z wieńcami dożynkowymi, która przeszła ulicami Bociek. Wieńce przywiezione ze wszystkich parafii i powiatów diecezji drohiczyńskiej miały rozmaite kształty, wielkość i dekoracje. Tradycyjnie ozdobione były tegorocznymi zbożami i innymi plonami, ale miały przebogatą symbolikę, w wielu dominowała bliska wszystkim postać Matki Bożej, w innych przypomnienia zdarzeń, które miały miejsce w bieżącym roku, jak katastrofa smoleńska czy beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki.
Na dożynki przybyli rolnicy i wierni ze wszystkich parafii diecezji drohiczyńskiej, wraz z nimi księża, siostry zakonne, władze samorządowe i państwowe. Obecny był minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, który podkreślał, że „Polska jest krajem ludzi pracy, ludzi pracujących dla chleba, a nie dla kłótni”. Zgromadzili się też licznie przedstawiciele sejmu i senatu, władz samorządowych, służby mundurowe.
Proboszcz boćkowski w słowach powitania życzył gościom i parafianom, „aby udział w Mszy św. dożynkowej pomógł nam pracować, zbierać i budować zawsze z Bogiem, Stwórcą świata i Zbawicielem człowieka”.
Mszę św. odprawił i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz, poświęcił także przepiękne wieńce dożynkowe, zatrzymując się na chwilę przy każdym, rozmawiając z parafianami, którzy je przygotowali. W homilii nawiązał do symboliki chleba, który od zarania dziejów jednoczył. Wspomniał Norwida mówiącego: „Do kraju tego, gdzie kawałek chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba”. To ten chleb towarzyszył polskim zesłańcom i uchodźcom, to on jednoczył rodzinę, kiedy matka zaczynając kroić, robiła na nim znak krzyża. Mówił też o dziedzictwie, które zrosło się z polskim rolnictwem, polską wsią. O tym dziedzictwie mówią nasze zwyczaje, świątki przydrożne, nasza historia i historia Bociek.
Przypomniał tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w tym roku - tragedię smoleńską, a także powódź, która zniszczyła plony wielu rolników w Polsce. Z dumą mówił o tym, jak dużej pomocy udzielali i nadal udzielają nasi diecezjanie. Szczególne podziękowania złożył za tony mąki wysłanej z naszej diecezji do Erytrei położonej nad Morzem Czerwonym, która cierpi głód. Podkreślał wartość krzyża w naszym życiu, znakiem krzyża zaczynano orkę, a potem siew, kończono żniwa, zostawiając zboże w kształcie krzyża. Oznacza on, jak wiele w naszym życiu zależy od Bożej pomocy i za to trzeba Bogu dziękować.
Wspominał także rocznice wydarzeń, które miały miejsce we wrześniu, m.in. ataki terrorystyczne na WTC w Nowym Jorku. W procesji z darami, na czele której z chlebem szli gospodarze tegorocznych dożynek Krystyna i Karol Jakubowscy, można było zobaczyć wiele produktów z tegorocznych plonów pól i lasów, ale także pożywienie wytworzone przez rodzimych producentów. Państwo Jakubowscy prowadzą dobrze prosperujące gospodarstwo we wsi Jakubowskie w gminie Boćki i mają czwórkę dzieci.
Następnie zostały wręczone medale ludziom zasłużonym dla diecezji drohiczyńskiej, w tym szczególny medal papieski Pro Ecclesia et Pontifice, przyznawany przez Papieża w dowód uznania dla postawy i zaangażowania w prace na rzecz dobra wspólnego; na wniosek Księdza Biskupa otrzymał go Ryszard Gajewski, człowiek zasłużony przy budowie kościoła w parafii Budziska. Kilka osób otrzymało odznaczenia Benemerenti: Barbara Cudna z parafii Starawieś, Helena Dębowska i Dorota Łapiak z Ciechanowca oraz Urszula i Edward Siecińscy z Bielska Podlaskiego. Kilkanaście osób nagrodzono Medalami Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej. Byli to: z parafii Boćki Leopold Kramkowski i Krystyna Ługowska, Stanisław Czerniawski i Wiesława Sobolewska z parafii Brańsk, Mirosław Demidziuk i Zdzisław Kasjaniuk z parafii Horoszki Duże, Elżbieta i Tadeusz Kłosowie, Elżbieta i Sławomir Kranodębscy, Teresa i Andrzej Zielińscy z Węgrowa, Danuta i Krzysztof Ostrowscy z parafii Topczewo, Marek Swatowski z Zabudowa, Marian Święcki z parafii Narew, Anna i Robert Zabielscy z Milanowa, Agnieszka i Kazimierz Zgierunowie oraz Małgorzata Ziemichód-Zdunek z parafii Drohiczyn.
Spotkanie zakończyło się tradycyjnym poświęceniem ziarna siewnego, o które w wierszowanej formie poprosili gospodarze dożynek, a potem już tylko dzielenie się chlebem upieczonym z tegorocznego ziarna.
Chleb znowu zjednoczył ludzi w różnym wieku, o różnych poglądach politycznych i religijnych, o różnym statusie materialnym i społecznym. A Msza św. dziękczynna była, jak przed wiekami, okazją do podzielenia się radością, że mamy tego chleba pod dostatkiem i możemy nim się podzielić z potrzebującymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej