W dniach 3-10 sierpnia 2013 r. w Kielcach odbyły się XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Organizatorami tego wydarzenia od 1997 r. jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, chociaż pierwsze takie Igrzyska zostały już zorganizowane w 1934 r. w Warszawie. Na tydzień do Polski przybyło ponad 1,5 tys. naszych Rodaków z 31 krajów świata. Najliczniejsza grupa polonijnych sportowców przyjechała z Litwy, Ukrainy, Kanady, Czech i Niemiec. Uroczyste ślubowanie sportowców i zapalenie znicza odbyło się wieczorem w sobotę 3 sierpnia br. w pięknym amfiteatrze na Kadzielni. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Pani prezydentowa Karolina Kaczorowska, marszałek Sejmu litewskiego. Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Longin Komołowski podziękował Kielcom za przyjęcie olimpijczyków, a sportowcom za krzewienie narodowej kultury i podtrzymywanie więzi z ojczyzną. Letnie Igrzyska oficjalnie otworzył prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.
Msza Święta w niedzielę 4 sierpnia br. o godz. 18.00 w bazylice katedralnej zgromadziła wielu organizatorów, gości i sportowców ubranych w biało czerwone stroje. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Marian Florczyk, sufragan kielecki a zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. W modlitwę włączył się ks. Kazimierz Długosz, prowincjał Chrystusowców w Brazylii, ks. Krzysztof Banasik, duszpasterz sportowców w Kielcach oraz ks. Wiesław Wójcik z Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. W homilii Biskup M. Florczyk podkreślił, że tegoroczne Igrzyska to spotkanie i współzawodnictwo wielkiej rodziny Polaków. „Niech przyczyniają się one do umacniania miłości i przyjaźni między naszymi Rodakami.” Wszyscy uczestnicy uroczystej liturgii w intencji polonijnych sportowców zostali obdarowani „Dekalogiem Emigracji”, czyli wskazaniami bł. Jana Pawła II do Rodaków żyjących na obczyźnie.
Sportowcy w różnym wieku zmagali się z sobą przez tydzień w najbardziej popularnych dyscyplinach, takich jak: piłka nożna, piłka siatkowa, biegi, koszykówka, kolarstwo, łucznictwo i po raz pierwszy w programie Igrzysk znalazła się piłka ręczna. „To wspaniała przygoda na ziemi naszych ojców” - powiedziała jedna z młodych uczestniczek z Republiki Południowej Afryki. Większość sportowców, która trenuje w różnych klubach nigdy nie była w Kielcach, a niektórzy przybyli po raz pierwszy do Polski. Najwięcej zyskali w tym Wydarzeniu najmłodsi „polonusi”, bo nie tylko zobaczyli nasz kraj, ale przez kilkanaście dni posługiwali się polskim językiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu