Reklama

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w „Okopach Świętej Trójcy”

Parafia pw. Świętej Trójcy w Przemyślu jako pierwsza w diecezji przemyskiej uczciła śmierć ks. Jerzego Popiełuszki pamiątkową tablicą. Jako pierwsza też przyjęła na stałe w swoje progi relikwie błogosławionego Kapelana „Solidarności”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz prał. Stanisław Czenczek od stycznia do czerwca 1982 r. pięć razy uczestniczył w wyjazdach duszpasterskich do internowanych w Uhercach Mineralnych, Nowym Łupkowie i rzeszowskim Załężu. W latach 80. mieszkał przy kościele Świętej Trójcy w Przemyślu i pomagał w duszpasterstwie. Miejsce to stało się wówczas ośrodkiem, w którym skupiało się duszpasterstwo ludzi pracy. Obchodzono tu rocznice narodowe i patriotyczne, utworzony został również punkt pomocy internowanym i ich rodzinom. Przygotowywano dla nich paczki żywnościowe, które później były zawożone do więzień. Ks. Czenczek jeździł wraz z innymi księżmi oraz biskupami: Tadeuszem Błaszkiewiczem i Marianem Rechowiczem z Lubaczowa. Przekazywali przygotowane paczki, spowiadali, odprawiali Msze św. I przekazywali informacje od rodzin i odwrotnie.
Po wybuchu stanu wojennego w kościele pw. Świętej Trójcy każdego 13. dnia miesiąca zaczęto odprawiać Msze św. za ojczyznę. Przychodziło na nie sporo ludzi, co nie podobało się władzom. Były szykany i groźby.
- Po jednej z takich Mszy miałem telefon. Jakiś mężczyzna przedstawił się jako Andrzej i zaprosił mnie na rozmowę. Był funkcjonariuszem SB. Nie zgodziłem się, na co on odpowiedział, żebym uważał i przestał brać udział w tych Mszach, bo może się to źle skończyć - wspomina ks. Czenczek. Jakiś czas później, kilka dni po śmierci ks. Popiełuszki, ktoś nawet kamieniem wybił okno w mieszkaniu ks. Stanisława.
Gdy przyszła wiadomość o zaginięciu słynnego na całą Polskę kapelana „Solidarności” w kościele Świętej Trójcy po każdej wieczornej Mszy św. modlono się o jego odnalezienie. W tej modlitwie codziennie brało udział kilkadziesiąt osób. Śpiewali także pieśń „Ojczyzno ma we krwi skąpana”. W dniu pogrzebu ks. Popiełuszki, 3 listopada 1984 r., bp Błaszkiewicz odprawił Mszę św. w jego intencji, a w homilii m.in. napiętnował atak na mieszkanie ks. Czenczka, stwierdzając, że sprawcy są nie tylko w Warszawie, ale i w Przemyślu.
W rocznicę śmierci ks. Jerzego w klasztornym murze Sióstr Benedyktynek wmurowano tablicę upamiętniającą jego męczeńską śmierć. Wszystko było załatwiane w wielkiej konspiracji, bowiem działacze opozycji byli ciągle śledzeni przez SB. Tablicę poświęcił bp Błaszkiewicz. Uroczystość zgromadziła rzesze wiernych oraz… SB-ków, którzy robili zdjęcia uczestnikom. Później niestety wiązało się to często z wezwaniami i przesłuchaniami.
- To były ciężkie czasy, nie do pomyślenia dzisiaj, ale za to ludzie byli bardzo zjednoczeni - ocenia ks. Czenczek.
Przy kościele Świętej Trójcy organizowano również opłatek dla internowanych oraz wykłady i prelekcje dotyczące społecznej nauki Kościoła, patriotyzmu i historii. Nie o wszystkim przecież wolno było mówić, jednym z zakazanych tematów była agresja radziecka na Polskę we wrześniu 1939 r. Brały w nich udział znane osoby, m.in. Tadeusz Mazowiecki czy redaktorzy „Więzi”.
Zorganizowany tutaj został także punkt, w którym rozdzielano potrzebującym paczki żywnościowe i lekarstwa, o które wtedy w Polsce było bardzo ciężko, a które przychodziły dzięki pomocy Caritas z zachodnich Niemiec. Z inicjatywy powstałego Klubu Inteligencji Katolickiej organizowano Dni Kultury Chrześcijańskiej. Dzięki tej działalności miejsce to zyskało wówczas nazwę „Okopów Świętej Trójcy”. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Zarycha.
Po przeszło 20 latach od tamtych wydarzeń relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały uroczyście wniesione do kościoła pw. Świętej Trójcy. Stało się to 19 października br., w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Popiełuszki i 26. rocznicę jego śmierci. Uroczystości przewodniczył bp Adam Szal, który wygłosił homilię i poświęcił tablicę upamiętniającą beatyfikację ks. Jerzego.
Bp Szal mówił, że taka uroczystość, jak ta powinna przede wszystkim jednoczyć wokół wartości religijnych i patriotycznych.
- Często zadajemy sobie pytanie: do jakiej Europy wchodzimy, w jakiej Europie jesteśmy? Czy w tej bez krzyża, bez Boga i wartości religijno-moralnych, w której chce się niejako przegłosowywać wymagania Dekalogu. Wielu naszym rodakom pachnie właśnie taka Europa - przestrzegał. Przypomniał, że bł. ks. Jerzy był zatroskany o Polskę i za jej wolność oddał życie.
Po Mszy św. Andrzej Buczek, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” odczytał akt zawierzenia „Solidarności” bł. ks. Jerzemu.
Począwszy od listopada, 13. dnia każdego miesiąca o godz. 18 w kościele Świętej Trójcy będą odprawiane Msze św. za ojczyznę z ucałowaniem relikwii bł. ks. Jerzego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Izrael/ W ramach rozejmu z Hamasem zwolniono z więzień 90 Palestyńczyków

2025-01-20 07:11

PAP/EPA/ALAA BADARNEH

W ramach rozejmu w Strefie Gazy władze Izraela zwolniły z więzień 90 Palestyńczyków, głównie kobiet i dzieci – podała w nocy z niedzieli na poniedziałek izraelska służba więzienna. Wcześniej Hamas uwolnił trzy przetrzymywane od 15 miesięcy zakładniczki.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Francja liderem w aktach antychrześcijańskiej nienawiści w Europie

2025-01-20 14:53
Chagall -

Włodzimierz Rędzioch

Chagall - "Białe Ukrzyżowanie

W 2023 roku Francja była liderem w liczbie aktów antychrześcijańskiej nienawiści w Europie. Oprócz przypadków przemocy fizycznej lub wandalizmu, odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Kapela dostał stypendium na pisanie utworów, w których...

Wiadomości

Kapela dostał stypendium na pisanie utworów, w których...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...