Wigilia dworska i chłopska, świąteczne przedwojenne pocztówki i akcesoria do robienia zabawek, szopki, herody i pachnące pierniki - a to wszystko do obejrzenia i niekiedy do kupienia 19 grudnia w salach ekspozycyjnych Muzeum Wsi Kieleckiej, czyli w Dworku Laszczyków, przy ul. Jana Pawła II nr 6. Zasmakować atmosfery świąt to jedno, ale przy okazji można i trzeba włączyć się w akcję charytatywną na rzecz Domu Samotnej Matki przy ul. Słonecznej w Kielcach.
W Domu Samotnej Matki mieszka teraz 12 osób, w tym siedmioro dzieci w wieku od roczku do 14 lat. Brakuje im podstawowych artykułów gospodarstwa domowego - talerzy, widelców, ubranek, bucików, zabawek, gier, nie mówiąc o artykułach spożywczych - mówi Beata Ryń, kierownik Działu Marketingu i Oświaty Muzeum Wsi Kieleckiej. - Bardzo chcemy, aby te święta dały im nadzieję, że kolejne lata będą lepsze. Chcemy, aby tegoroczna Wigilia była dla nich wyjątkowa. Wspólnie sprawmy, aby te święta spędzili godnie - zachęca.
„Kiedy w Betleem światłem zajaśniało... Boże Narodzenie w tradycji polskiej” - to tytuł wystawy, która towarzyszy kiermaszowi. Jest to prezentacja najważniejszych atrybutów obrzędowości Bożego Narodzenia w kulturze mieszczańskiej i ludowej. Ekspozycja zajmuje sześć pomieszczeń. Wystawę otwiera okazała szopka krakowska oraz wybór przedwojennych pocztówek świątecznych. W drugiej sali zwiedzający będą mogą obejrzeć fragment starego jarmarku świątecznego - na kilku drewnianych straganach pokazane świąteczne łakocie - pierniki, mikołaje, serca (w dniu otwarcia wystawy udostępnione do sprzedaży). Znajdą się tu także pochodzące z czasów międzywojennych akcesoria, które służyły do samodzielnego wykonywania ozdób świątecznych. W kolejnej sali zostanie zaaranżowana wigilia dworska, obok wigilia chłopska. Do pełnej atmosfery dawnych świąt może jeszcze brakuje ekspozycji tradycyjnych grup kolędniczych - i oczywiście nie zabraknie herodów, szopkarzy, turonia. Będą także przykłady sztuki ludowej z Kielecczyzny inspirowane świętami Bożego Narodzenia. Zaplanowano także promocję książki Agnieszki Wielgus pt: „Tradycyjne ozdoby choinkowe na kielecczyźnie”.
Na dziedzińcu dworku odbędą pokazy świątecznych potraw, ozdób choinkowych, twórców ludowych, a także występy grupy kolędniczej. - Zapraszamy wszystkie dzieci na spotkanie z tradycyjnym „Świętym Mikołajem” - zachęca Beata Ryń.
A.D.
Pomóż w rozwoju naszego portalu