Reklama

Przedziwna historia katedry w Drohiczynie

Niedziela podlaska 2/2011

10 stycznia przypada rocznica poświęcenia katedry w Drohiczynie. Z tej okazji prezentujemy historię matki kościołów diecezji drohiczyńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Trójcy Przenajświętszej - katedra jest dziełem Jezuitów. Istniejący do dzisiaj kościół pw. Trójcy Przenajświętszej został zbudowany w latach 1696-1709. Budowę kościoła i konwiktu dla ubogiej szlachty zainicjował o. Aleksander Żardecki/Zardecki (1653-1714), gwardian klasztoru drohickiego (1695-99) i rektor konwiktu „Zardecianus” dla ubogiej szlachty (1712-14), dziedzic dóbr Przedzielsk (po ojcu Mikołaju Władysławie, zm. w 1690 r.), który na ten cel zapisał spadek rodzinny. Konsekracji nowej świątyni, która odbyła się w pierwszą niedzielę po Trzech Królach 10 stycznia 1723 r., dokonał ks. Stefan Bogusław Rupniewski, biskup łucki (1721-31).
W 1661 r. Jezuici zorganizowali szkółkę parafialną, która w 1747 r. uzyskała rangę kolegium (Collegium Nobilium). Na naukę przybywała tutaj młodzież szlachecka z całego Podlasia i wschodniego Mazowsza. 21 lipca 1773 r. papież Klemens XIV (1768-74) skasował Zakon Jezuitów. Ostatnim rektorem kolegium w Drohiczynie (1770-73) był ks. Jan Stankiewicz (1711-91), który po kasacie zakonu pracował tutaj jako proboszcz jezuicki (1781-91). 14 września 1774 r. Komisja Edukacji Narodowej przekazała kolegium pojezuickie Księżom Pijarom. Rok później Sejm Rzeczypospolitej przyjął uchwałę o przekazaniu Pijarom parafii drohickiej i całego beneficjum. Ale to postanowienie zostało wykonane dopiero po 2 października 1791 r.
W ramach represji popowstaniowych w 1832 r. władze zamknęły szkołę i nowicjat, a w 1845 r. skasowały klasztor Księży Pijarów. Parafię, kościół i klasztor przekazano duchowieństwu diecezjalnemu, a gmach kolegium przeszedł pod zarząd świecki. Pierwszym proboszczem diecezjalnym został 15 sierpnia 1845 r. ks. Stanisław Roszkowski. Od 1808 do 1842 r. Drohiczyn miał rangę miasta powiatowego, a po 1842 r. został zaliczony do klasy miast nadetatowych, tracąc ostatecznie z dniem 1 stycznia 1863 r. status miasta. Kolejną represją było skasowanie w 1883 r. szkoły pijarskiej. Klasztor wymagał pilnego remontu, dlatego też w 1885 r. ks. Roman Jaworski (proboszcz w latach 1885-87) rozebrał jedno skrzydło, ponieważ było najbardziej zniszczone (odbudowane w latach 1993-95).
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej jako jedyny w Drohiczynie nie został zamknięty i zdewastowany w czasie zaboru rosyjskiego. Dopiero okupacja sowiecka w latach 1939-41 doprowadziła do całkowitej dewastacji wnętrza świątyni. Porąbano doszczętnie barokowe ołtarze, a wewnątrz świątyni urządzono stajnię. Ówczesny proboszcz ks. Edward Juniewicz zdołał ocalić jedynie 8 spośród 38 obrazów oraz 2 spośród 153 rzeźb, wszystkie kielichy i niektóre ornaty. W latach 1941-44 kolejni okupanci - Niemcy urządzili tutaj strzelnicę.
Po wojnie proboszczowie i parafianie drohiczyńscy włożyli wiele wysiłku, aby kościołowi przywrócić dawną świetność. W podziemiach katedry, gdzie dawniej chowano wojewodów i kasztelanów podlaskich, obecnie spoczywają: ks. Kazimierz Bukraba, biskup piński, ks. kan. Jan Wasilewski, wikariusz generalny diecezji pińskiej, i ks. Władysław Jędruszuk, pierwszy biskup drohiczyński.
5 czerwca 1991 r. Papież Jan Paweł II, powołując do istnienia diecezję drohiczyńską, podniósł kościół pw. Trójcy Przenajświętszej do rangi katedry. Największym wydarzeniem w jej dziejach było nawiedzenie tej świątyni przez naszego rodaka Jana Pawła II 10 czerwca 1999 r. Po nabożeństwie ekumenicznym odprawionym na błoniach Drohiczyna w ramach pielgrzymki apostolskiej do Ojczyzny Ojciec Święty modlił się przy grobie śp. ks. Władysława Jędruszuka, pierwszego biskupa drohiczyńskiego.

Na podstawie ks. Zbigniew Rostkowski, „Rys historyczny kościoła katedralnego”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: powinniśmy skupić się na tym, co nas łączy i na tym budować

2025-01-18 07:07
Abp Adrian Galbas

BP Episkopatu

Abp Adrian Galbas

Ekumenizmu nie trzeba się obawiać. Różnimy się, ale powinniśmy skupić się na tym, co nas łączy i na tym budować – powiedział PAP metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Dodał, że służy temu Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Mozambik: biskupi obawiają się nasilenia zamieszek w kraju i apelują o dialog

2025-01-18 19:31
Flaga Mozambiku

Adobe Stock

Flaga Mozambiku

Biskupi Mozambiku obawiają się nasilenia się zamieszek, które wybuchły w tym kraju w południowo-wschodniej części Afryki w związku z wyborami prezydenckimi. Od października w starciach przeciwników nowego prezydenta Daniela Chapo z podległymi mu siłami zginęło 314 osób, a 633 zostały postrzelone, z czego 17 od czwartku.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy pokornie proszę Pana o przebaczenie moich grzechów?

Wiara

Czy pokornie proszę Pana o przebaczenie moich grzechów?

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie...

Wiadomości

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie...

Autor podręcznika do HIT-u przedstawia 81 historii...

Wiara

Autor podręcznika do HIT-u przedstawia 81 historii...

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!