Podczas Mszy św. dziękowaliśmy dobremu Bogu za wszelkie łaski, których doznajemy w każdej chwili naszego życia, a szczególnie za błogosławieństwo i opiekę przy tworzeniu tego dzieła. „Niechaj Jezus Chrystus, którego Narodzenie dzisiaj przeżywamy, narodzi się także w naszych sercach, rodzinach i całej Ojczyźnie. Niech króluje i w naszej wspólnocie” - powiedział proboszcz radymniańskiej parafii, ks. dziekan Czesław Jaworski. W imieniu Zespołu tworzącego to dzieło oraz parafii Radymno serdecznie powitał abp. Józefa Michalika, który swoją decyzją i błogosławieństwem wsparł program tworzenia Centrum. Podziękował także Księdzu Arcybiskupowi za wierność Chrystusowej Ewangelii i Kościołowi w Polsce oraz naszej archidiecezji. „Twoja, Ekscelencjo, jednoznaczna postawa dotycząca całokształtu życia w naszej Ojczyźnie, a szczególnie spraw moralnych jest przyjmowana z oczekiwaniem przez Naród” - stwierdził. „Dzisiejsza uroczystość poświęcenia obiektu Centrum to właśnie nasze małe świadectwo Chrystusowej Ewangelii”. Nasz program skierowany jest do dzieci i młodzieży, aby ci, od których zależy przyszłość Kościoła i Narodu, umocnieni katolicką formacją oraz rzetelną edukacją nie zagubili się w dzisiejszej bardzo złożonej rzeczywistości, ale zawsze prezentowali trzeźwą postawę Polaka-katolika”.
Ksiądz Dziekan gorąco powitał czcigodnych kapłanów. Duchowo łączyliśmy się z ks. prał. Stanisławem Zarychem, promotorem trzeźwości w naszej Ojczyźnie i ks. Arturem Jańcem, dyrektorem naszej archidiecezjalnej Caritas. Dziękował serdecznie wszystkim, którzy wnieśli swój wkład i trud w realizację tego projektu. Następnie poprosił Księdza Arcybiskupa o modlitwy w intencji powstających dzieł. Jego Ekscelencja w homilii przypomniał, że Jezus przyszedł na świat i oddał swe życie, aby nas zbawić. Mimo to był prześladowany. „Nie możemy oczekiwać, że nagle my - wyznawcy Chrystusa będziemy w uwielbieniu całego świata. Jesteśmy wezwani do dawania świadectwa i do współpracy z Bogiem w trudnych warunkach” - zaznaczył. W nawiązaniu do obecnej sytuacji podkreślił: „Jeśli widzimy zbiorowy wysiłek rozkładu moralnego, a to się teraz dokonuje, trzeba grupowo, społecznie odpowiadać na promocję zła, promując dobro. To jest dla nas zadanie. Na zauważone braki, słabości odpowiadać m.in. podtrzymywaniem starych dobrych tradycji, zwyczajów, które świadczą o kulturze chrześcijańskiej, która nakazuje przeżywać Boże Narodzenie, Wielkanoc, wszystkie ważne wydarzenia w duchu wiary, czyli po spowiedzi, Komunii św., w jedności z Jezusem. (…) Warto podziękować Panu Bogu za otwarcie przed nami wielkich zbawczych prawd, które są w stanie poderwać, umysł, serce i wolę człowieka. Szukajmy momentu, by powierzać swoje życie Matce Najświętszej, św. Józefowi, Jezusowi Bożemu Synowi, który dla nas stał się Człowiekiem, aby naszą dolę i niedolę ludzką rozumieć i iść z nami na tej drodze, która oby nas doprowadziła do zbawienia”.
Po Mszy św. przeszliśmy do budynku, w którym mieści się Przedszkole Parafialne. Ksiądz Arcybiskup poświęcił rozbudowaną część poddasza, w której wygospodarowano trzy duże sale przeznaczone do formacji dzieci i młodzieży. Następnie udaliśmy się na osiedle Jagiełły. Tam abp Michalik wraz z gośćmi wizytował budowany kościół, pomodlił się w kaplicy przedpogrzebowej znajdującej się pod prezbiterium, po czym dokonał poświęcenia głównego budynku RCFiPU.
Czerpiąc radość z rozpoczynającej się z Bożym błogosławieństwem działalności Centrum, spotkaliśmy się przy wspólnym stole, a po posiłku przełamaliśmy się opłatkiem. Wierzymy, że życzenia, które sobie składaliśmy, z pomocą Bożą i wedle Jego woli spełnią się.
W Centrum znajdują się sale wykładowe, pokoje gościnne, zaplecze kuchenne i sanitarne. Inwestycja kosztowała blisko trzy miliony złotych, z czego dwie trzecie pochodzą z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Ośrodek będzie służył formacji młodzieży i osób dorosłych z terenu naszego rejonu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu