Zgodnie z przepisami prawa Mojżeszowego każdy pierworodny syn należał do Boga i trzeba go było wykupić i złożyć za niego ofiarę. Dziś obchodzimy pamiątkę tego wydarzenia liturgicznego i wspominamy akt ofiarowania Jezusa w świątyni przez Józefa i Maryję. W tym dniu gromadzimy się w świątyni, którą 22 maja 1995 r. nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. 1 maja br. Kościół katolicki wyniesie go do chwały ołtarza i dziś wspólnie dziękujemy za dar, jakim był Papież Polak dla nas wszystkich. To za jego przyczyną obchodzimy właśnie dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - zaznaczył bp ordynariusz Tadeusz Rakoczy.
Jednocześnie dodał, że każdy, kto został powołany do głoszenia Chrystusa winien być człowiekiem modlitwy, gdyż tylko w taki sposób może uświęcać siebie i bliźnich.
- I wy dziś w to święto odnawiacie śluby, aby ukazać, że jesteście gotowi rozwijać to, do czego zostaliście powołani. Dzisiaj, jak w dniu waszej profesji, będziecie trzymać zapalone świece, które są symbolem światłości. Przypominają one odwieczne światło samego Boga. Prośmy więc by to zbawienne światło stale świeciło na wszystkich drogach naszego powołania - stwierdził bp ordynariusz Tadeusz Rakoczy.
Podczas Mszy św. przybyli do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych odnowili swoje śluby wieczyste. Na pamiątkę dokonanego wyboru zapłonęły świece oraz ofiarowany został welon zakonny.
Obecnie na terenie diecezji bielsko-żywieckiej działa 26 męskich domów zakonnych, należących do 14 zgromadzeń męskich. W ich murach żyje, modli się i pracuje duszpastersko ponad 100 kapłanów i kilkudziesięciu braci zakonnych. Oprócz tego istnieje także 61 klasztorów będących własnością 29 żeńskich zgromadzeń zakonnych. Swoją posługę pełni w nich ponad 500 sióstr.
Pomóż w rozwoju naszego portalu