Reklama

Chorzy w sercu Kościoła

Caritas Diecezji Rzeszowskiej w imieniu Księdza Biskupa koordynuje od 19 lat obchody Światowego Dnia Chorego. Zamierzeniem twórcy tego dnia sługi Bożego Jana Pawła II było, aby w każdej diecezji centralna uroczystość odbywała się w sanktuarium Maryjnym. Po raz 19. miejscem tym w Rzeszowie była bazylika mniejsza Ojców Bernardynów, gdzie czczona jest Maryja w cudownej figurze. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił pasterz Kościoła rzeszowskiego bp Kazimierz Górny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W koncelebrze udział wzięli kapelani szpitali oraz księża dyrektorzy Caritas. W homilii Ksiądz Biskup podziękował służbie zdrowia. Nawiązał także do Lourdes. Kaznodzieja powiedział m.in., że cierpienie ludzkie zostało odkupione na Krzyżu i zrozumiane być może tylko w łączności z Jezusowym bólem. Dodał także, że chorzy są w sercu Kościoła. Po Mszy św. Ksiądz Biskup zawierzył chorych, cierpiących i niepełnosprawnych opiece Pani Rzeszowa, a następnie udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na sposób lourdzki. Po tej Liturgii Ojcowie Bernardyni udzielili chorym sakramentu namaszczenia. Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego rozdali okolicznościowe obrazki z wizerunkiem św. Maksymiliana w roku 70-lecia jego bohaterskiej ofiary dla ojca rodziny.
Ten sam wizerunek otrzymali chorzy w szpitalach i placówkach medycznych na terenie całej diecezji rzeszowskiej, a także przez posługę Parafialnych Zespołów Caritas chorzy otrzymali je w parafiach.

Pasterze Kościoła rzeszowskiego wśród chorych

W związku z Dniem Chorego 10 lutego br. bp Kazimierz Górny poświęcił kaplicę i spotkał się z chorymi na oddziale nefrologii i dializoterapii w Kolbuszowej.
Tego samego dnia biskup pomocniczy Edward Białogłowski celebrował Eucharystię w DPS w Rzeszowie przy ul. Załęskiej oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. W skierowanym słowie Ksiądz Biskup nawiązał do bieżącego Orędzia na Dzień Chorego, w którym Benedykt XVI przypominając Całun Turyński cytuje słowa z Pierwszego Listu św. Piotra: „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” (1 P 2,24).
11 lutego br. w godzinach popołudniowych biskup rzeszowski Kazimierz Górny spotkał się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Babicy, a także dokonał poświęcenia nowych pomieszczeń.
Bp Edward Białogłowski 12 lutego celebrował Mszę św. i spotkał się z chorymi i personelem Szpitala Miejskiego w Rzeszowie. Towarzyszył mu ks. Władysław Jagustyn, zastępca dyrektora Caritas. W kazaniu nawiązał do apelu Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, w którym zwrócił się do chorych. Mówca zauważył, że taki był pontyfikat Jana Pawła II, który wiele uwagi poświęcił chorym, sam doświadczając cierpienia.
W niedziele 13 lutego bp Kazimierz Górny w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie przewodniczył Eucharystii w miejscowej kaplicy, w czasie której dokonał poświęcenia wizerunków świętych, które w formie witraży umieszczono w oknach. Podziękował Służbie Zdrowia za pełnioną posługę, a zwracając się do chorych prosił ich o przyjęcie cierpienia i ofiarowania go za sprawy Kościoła i Ojczyzny. Nawiązując do poświęconych wizerunków wskazał na postawę i przykład świętych, m.in. św. Jadwigi, św. Brata Alberta, św. Maksymiliana i sługę Bożego Jana Pawła II, a przede wszystkim na Maryję stojącą pod Krzyżem. Po Mszy św. Ksiądz Biskup odwiedził oddział dziecięcy oraz kardiologii inwazyjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

S. Joanna Smagacz

10-lecie jasielskiego hospicjum

12 lutego br. została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna z okazji 10-lecia Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Jaśle. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Górny.
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy zwany jasielskim hospicjum jest niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, który rozpoczął swoją działalność 17 stycznia 2001 r.
Placówka zapewnia całodobową kompleksową opiekę pielęgniarską i lekarską osobom przewlekle chorym, niepełnosprawnym, unieruchomionym fizycznie, u których proces intensywnego leczenia został już zakończony, a kluczowym zadaniem pozostaje pielęgnacja i rehabilitacja oraz organizacja czasu wolnego, czyli tzw. terapia zajęciowa. Podczas zabiegów i ćwiczeń używany jest nowoczesny sprzęt. W ośrodku leczone są przede wszystkim osoby starsze, które ze względu na swą niesprawność wymagają opieki. Są to ludzie ze schorzeniami neurologicznymi, po udarach mózgu, z niedowładami, porażeniami, z chorobą Parkinsona, ze stwardnieniem rozsianym, schorzeniami genetycznymi, ortopedycznymi. Przedział wiekowy pacjentów wynosi od 35 do ponad 90 lat.
Na przestrzeni tych 10 lat w jasielskim hospicjum przebywało 313 osób. Początkowo w Zakładzie było 25 łóżek, ale 29 maja 2006 r. oddano do użytku nowe skrzydło. Obecnie przebywa tam 44 pacjentów pochodzących z powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego i gorlickiego.
Od samego początku placówką kieruje ks. dr Marian Putyra - dyrektor jasielskiego oddziału Caritas i proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Jaśle-Sobniowie. - Na początku nie było łatwo, gdyż wielu ludzi zastanawiało się nad tym, czy nasze społeczeństwo dojrzało do tego, by taki ośrodek tu powstał. Powiedzenie komuś, że pójdzie do domu starców uważano za dyshonor. Nie rozumiano, że chodzi tu o sprawowanie odpowiedniej opieki. Po 10 latach widać, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu świadczenia - mówi ks. Marian Putyra.

Uczynić dar z cierpienia

Ksiądz Biskup Ordynariusz w homilii nawiązał do obchodzonego 11 lutego Dnia Chorego. Powołując się na orędzie papieża Benedykta XVI Pasterz naszej diecezji przypomniał, że kryterium szlachetności człowieka to nie wiedza, stanowiska czy urzędy, ale dobroć, wrażliwość i miłość do cierpiących, gdyż z tego będziemy sądzeni. - Dziękuję wszystkim za to, że powstał tu dom, w którym panuje atmosfera miłości i dobroci wobec cierpiących. Najbardziej jednak dziękuję osobom cierpiącym za to, że umieją i pragną nie zmarnować swego cierpienia i potrafią uczynić z niego dar - mówił bp Kazimierz Górny.
Słowami szczególnej wdzięczności objął śp. Stanisława Zająca, byłego wicemarszałka Sejmu RP i senatora, który w znaczny sposób przyczynił się do powstania tej placówki.
W uroczystości tej wzięli udział: senator Alicja Zając, burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, starosta jasielski Adam Kmiecik, wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, radny sejmiku wojewódzkiego Bogdan Rzońca, a także kapłani, na czele z ks. Stanisławem Słowikiem - dyrektorem rzeszowskiej Caritas, pracownicy Zakładu i inni wspierający od samego początku ten szczytny cel.

Ks. Paweł Liszka

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...