Reklama

Projekt edukacyjny

Poznajemy Patronkę Łodzi

Niedziela łódzka 11/2011

Podczas Mszy św. dziękczynnej za 85 lat Kościoła łódzkiego, 10 grudnia 2005 r. kanclerz Kurii Metropolitalnej w Łodzi ks. prał. Andrzej Dąbrowski odczytał dekret ogłaszający św. Faustynę Kowalską patronką Łodzi. Łódź stała się pierwszym miastem w Polsce, któremu patronuje Apostołka Bożego Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z 5. rocznicą wyboru św. Faustyny Kowalskiej na Patronkę Łodzi - Szkoła Podstawowa 153 realizuje w roku szkolnym 2010/11 projekt edukacyjny: „Poznajemy Patronkę naszego miasta”, dzięki któremu uczniowie poznają życie i działalność s. Faustyny Kowalskiej i dowiedzą się, dlaczego została wybrana na Patronkę miasta.
Adresatami projektu są uczniowie z klas IV-VI. Jest on realizowany poprzez konkursy, wycieczki, spotkania, prezentacje, pogadanki, zabawy, prace z tekstem, mapą, wywiad, projekcję filmu, wystawy. Projekt zamknie impreza ogólnoszkolna, która odbędzie się w kwietniu br. przed zbliżającą się Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Uczniowie biorący udział w projekcie zaprezentują efekty kilkumiesięcznej pracy: prezentacje multimedialne, albumy i portrety Patronki. Zostaną również wręczone dyplomy i nagrody oraz odznaki turystyczno-krajoznawcze Śladami św. Faustyny Kowalskiej - Patronki Łodzi.
Od września ub.r., w ramach projektu powstała już gazetka związana z Patronką, odbył się konkurs wiedzy o św. Faustynie (największą wiedzą wykazali się: F. Strzelczyk z kl. IVb, M. Pęgowski z kl. VIc oraz K. Kosterkiewicz z kl. Vc), uczniowie rysowali również portrety Świętej (I miejsce - K. Kicińska kl. IVb, II miejsce - B. Partyka kl. Va, III miejsce - A. Dąbrowska kl. IVb, wyróżnienie: O. Haze kl. Va i D. Pawlak Vb), młodzież wzięła też udział w II Międzynarodowej Modlitwie „Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata”.
W październiku w związku z przypadającym liturgicznym wspomnieniem św. Siostry Faustyny młodzież szkolna wybrała się na pl. Niepodległości do parafii pod jej wezwaniem. Zwiedzała także bazylikę archikatedralną św. Stanisława Kostki, ponieważ tutaj zaczęła się droga Faustyny w celu przypomnienia światu orędzia Miłosierdzia Bożego, oraz odwiedziła Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na ul. Wici 47. S. Dolorosa przekazała uczniom dużo informacji o św. Faustynie. W bibliotece uczniowie wszystkich klas IV-VI oglądali film pt. „Faustyna” z Dorotą Segdą w roli głównej.
Młodzież chce także zobaczyć miejsce objawienia się Helenie Jezusa w parku Wenecja oraz pojechać do Głogowca i Świnic Warckich, gdzie znajduje się sanktuarium urodzin i chrztu św. Faustyny. Odbędzie się także konkurs na wykonanie albumu i prezentacji multimedialnej o Patronce miasta Łodzi.
Wdrażanie w naszej szkole projektu „Poznajemy Patronkę naszego miasta” przyniesie wiele korzyści dzieciom, ponieważ utrwalają sobie biografię św. Faustyny, poznają miejsca szczególnie związane z postacią Patronki, wzmacniają więź ze środowiskiem lokalnym i poczucie przynależności do swojego regionu. Szkoła będzie dysponowała wieloma ciekawymi informacjami i nowymi pomocami dydaktycznymi dotyczącymi św. Faustyny, które będzie można zobaczyć w bibliotece i na stronie internetowej szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święta Boża Rodzicielka

www.parafia-jozef.rzeszow.opoka.org.pl

Więcej ...

Przewodniczący KEP: w 2026 r. musimy zmierzyć się ze spadającym zaufaniem do Kościoła

2026-01-01 07:44
Abp Tadeusz Wojda

BP KEP

Abp Tadeusz Wojda

Jednym z wyzwań w 2026 r. będzie spadające zaufanie do Kościoła katolickiego, co wiąże się z koniecznością większej przejrzystości – powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda. Zapowiedział, że w marcu może zostać zatwierdzony dokument dot. komisji ws. pedofilii.

Więcej ...

Abp Przybylski na Groniu Jana Pawła II: uczmy się chodzić po ziemi, mając niebo w sobie

2026-01-01 20:34

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Kilkaset osób wzięło udział w noworocznej Mszy św. na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Eucharystii przewodniczył arcybiskup katowicki Andrzej Przybylski. W homilii zachęcił wiernych, aby rozpoczynając nowy rok, uczyli się „chodzić po ziemi, mając niebo w sobie”. Wskazał na godność każdego człowieka jako dziecka Bożego i wezwał do porzucenia postawy niewolnika na rzecz ufnej relacji z Ojcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Kościół

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Uroczystość NMP Królowej Polski w 2026 r. nie odbędzie...

Kościół

Uroczystość NMP Królowej Polski w 2026 r. nie odbędzie...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Kościół

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Kościół

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Polska gospodarzem Taizé 2026/2027!

Kościół

Polska gospodarzem Taizé 2026/2027!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój