Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Uroczystości procesyjne z relikwiami Świętej Siostry Faustyny

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O podjętych formach kultu Miłosierdzia Bożego w parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi z ks. prał. Wiesławem Potakowskim rozmawia Jadwiga Kamińska.

Jadwiga Kamińska: Nie przypadkowo teren na Placu Niepodległości wybrano pod budowę kościoła pw. Świętej Faustyny Kowalskiej. Jest to szlak, który Ona często przemierzała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. prał. Wiesław Potakowski: Parafia Świętej Faustyny Kowalskiej powstała na mocy dekretu ks. abpa Władysława Ziółka 1 września 1996 r. Księdzu Arcybiskupowi bardzo zależało, aby właśnie na tym szlaku, który przemierzała Helenka Kowalska z Parku Wenecja (obecnie Park im. Juliusza Słowackiego), a także z ulicy Nowo-Krótkiej 9 (obecnie Krośnieńska) gdzie mieszkała u wuja Michała Rapackiego, stanął kościół Jej dedykowany. Już wiosną w 1997 r. zgromadziliśmy się tutaj, na Placu Niepodległości, aby w drewnianej kaplicy sprawować liturgię. Latem rozpoczęto budowę świątyni, którą ukończono w 2001 r. i poświęcono 14 października. W 2010 r. kościół został konsekrowany i oddany na wyłączną służbę Panu Bogu.

Jadwiga Kamińska: Jak kult Bożego Miłosierdzia jest realizowany w kościele Świętej Siostry Faustyny?

Reklama

Ks. prał. Wiesław Potakowski: Niemal od samego początku powstania parafii codziennie o godz. 15.00 odprawiane jest nabożeństwo Godziny Miłosierdzia z adoracją Najświętszego Sakramentu. Zawierzamy Miłosierdziu Bożemu nie tylko parafian, ale kościół łódzki, naszą ojczyznę i cały świat. W kościele znajduje się wierna kopia pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego namalowanego w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego według wskazań s. Faustyny. Parafia posiada relikwie Świętej. Niezwykły relikwiarz symbolizuje iskrę wykonaną z bursztynu, w której zostały umieszczone relikwie w dłoniach Boga Ojca. W parafii istnieją wspólnoty: schola dziecięca, ministranci, asysta, Żywy Różaniec, grupa Odnowy w Duchu Świętym „Skała” oraz Wspólnota Pogotowia Miłosierdzia, która gromadzi się w każdy wtorek, modli się i ofiarowuje swój udział we Mszy św. i Komunię św. w trudnych intencjach. By upamiętnić, przypomnieć i uświadomić łodzianom wydarzenie, które dokonało się w Parku Wenecja, w sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia, organizujemy Festyn Miłosierdzia, który rozpoczyna się zabawą. W Godzinę Miłosierdzia odmawiamy koronkę do Bożego Miłosierdzia a potem wyruszamy z relikwiami do Bazyliki Archikatedralnej tak jak Helenka w 1924 r. przebiegła tę drogę. Został wydany przewodnik „Z kościoła łódzkiego powołana. Szlakiem św. Faustyny po Łodzi”, który przybliża historię życia i łódzki szlak świętej. W parafii redagowany jest także biuletyn „Źródło Miłosierdzia”. W najbliższych planach jest budowa Domu Miłosierdzia, w którym znajdą opiekę osoby chore, starsze.

Jadwiga Kamińska: Jedną z form szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia, zrealizowaną w parafii, był I Łódzki Kongres Świętej Faustyny.

Ks. prał. Wiesław Potakowski: Parafia, żeby przybliżyć prawdę o tym, że droga św. Faustyny Apostołki Bożego Miłosierdzia rozpoczęła się w Łodzi, zorganizowała w dniach 4-5 października 2018 r. I Łódzki Kongres Świętej Faustyny. Patronat honorowy objęli ks. abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki i przełożona generalna ZSMBM s. Petra Kowalczyk. Podczas kongresu odbyły się cztery panele dyskusyjne z udziałem m.in.: ks. abpa Władysława Ziółka, ks. bpa Jana Zająca, ks. bpa Ireneusza Pękalskiego, ks. prał. Krzysztofa Nykla, s. Elżbiety Siepak ZMBM, s. Michaeli Rak ZSJM. Usłyszeliśmy piękne świadectwa osób, które mówiły jak realizują dzieło Bożego Miłosierdzia „od Miłosierdzia do miłosierdzia”, czyli praktycznego działania wobec osób chorych, cierpiących, potrzebujących. W każdą czwartą niedzielę miesiąca jako owoc kongresu, odprawiana jest Msza św. z Apostołem Miłosierdzia. Zapraszamy osoby, które są związane z Bożym Miłosierdziem bądź same doświadczyły miłosierdzia.

Jadwiga Kamińska: Podczas obchodów 85 rocznicy utworzenia diecezji łódzkiej 10 grudnia 2005 r. św. Faustyna została ogłoszona Patronką Łodzi.

Ks. prał. Wiesław Potakowski: To dla naszego miasta wielkie wyróżnienie. Od 2004 r. 5 października po Mszy św. w naszym kościele, wyrusza do archikatedry procesja z relikwiami Świętej Faustyny. W tym roku uroczystość odbędzie się 4 października o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz, niezwykły świadek Apostoła Bożego Miłosierdzia Jana Pawła II. W tym dniu odbędzie się również intronizacja relikwii św. Jana Pawła II, które otrzymaliśmy dzięki przychylności Księdza Kardynała.

Podziel się:

Oceń:

2020-09-29 19:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Z tradycją i wartościami

Archiwum Szkoły

Rozmowę z dyrektorem Szkół OO. Bernardynów o. Juwenalisem Andrzejczakiem OFM przeprowadziła Marlena Bączak.

Więcej ...

Open Doors: w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

2025-07-11 20:33

Adobe Stock

Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.

Więcej ...

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...