Reklama

WIARA I ROZUM w drodze do jednego Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Fides et ratio” - „Wiara i rozum”. Encyklika papieża Jana Pawła II stała się inspiracją programową XVI Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” w Zamościu. Od 11 do 19 marca br. ogromna liczba osób -przez obrazy filmowe oraz prelekcje - przypatrywała się relacji między wiarą a rozumem. Miejscem spotkań było Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu. Zdaniem dyrektora festiwalu - ks. Wiesława Mokrzyckiego, proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Dyniskach, analizowanie encykliki „Fides et ratio”, w odniesieniu do kultury oraz życia codziennego, z wiarą lub bez niej, jest formą przygotowania się do beatyfikacji naszego wielkiego Rodaka.

Od „Drogi krzyżowej” Stryszowskiego

Misterium muzyczno-poetyckie „Droga krzyżowa” oparte na tekstach ks. Jana Twardowskiego otworzyło tegoroczną edycję „Sacrofilmu”. Zespół jazzowy „De Profundis” razem z aktorem Janem Nowickim zaprezentował muzyczne obrazy i impresje autorstwa Marka Stryszowskiego. Lektorem w sztuce był wspomniany wcześniej artysta. Podczas otwarcia widzowie mieli też okazję zobaczyć wystawę malarską „W poszukiwaniu straconego piękna - sztuka, wiara i rozum” autorstwa Jerzego Tyburskiego, dyrektora BWA Galeria Zamojska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa o dialog międzyreligijny

Reklama

„13 dzień”. To tytuł filmu, który mogli 13 marca obejrzeć uczestnicy „Sacrofilmu”. Twórcy pokazali historię objawień Matki Bożej w Fatimie trójce dzieci, które zostały wybrane, by w obliczu moralnego kryzysu, wezwać świat do pokuty i nawrócenia. Twórcy brytyjskiego filmu pokazują, jak wydarzenia z 1917 r. przyciągają uwagę innych, przede wszystkim walczących z Kościołem władz. Reżyserami są Ian i Dominik Higgins.
Przed seansem w katedrze zamojskiej sprawowana była Msza św. w intencji rozwoju dialogu międzyreligijnego. Przewodniczył jej bp Wacław Depo. Współcelebransami byli ks. prał. Adam Firosz i ks. Wiesław Mokrzycki. - „Sacrofilm” podejmujący problematykę piękna, prawdy i miłości - jak zauważył w homilii bp Depo - ma odwagę zadawać pytania poprzez dyskusję i obrazy filmowe. Stajemy w tym roku na drogach wiary i rozumu, aby na nich znajdować światło docierania do Boga jako najwyższej prawdy i miłości. Czy wiara jest rozumna i czy rozum może obejść się bez wiary? Jakie są tego konsekwencje? - pytał wiernych Pasterz diecezji. Odwołał się przy tym do wprowadzenia encykliki „Fides et ratio” Jana Pawła II, który podkreślał, że to „sam Bóg wszczepił w nasze serce pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego”.

Dwa skrzydła

„Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się do kontemplacji prawdy” (Wstęp do encykliki „Fides et ratio”). Rozpoczęło się dwugłosem małżeńskim na temat wiary i rozumu w WSZiA w Zamościu. Gośćmi piątego dnia „Sacrofilmu” byli Elżbieta Grocholska-Zanussi i Krzysztof Zanussi. W zamojskiej uczelni małżeństwo wygłosiło wykład pt. „Rozum strofujący wiarę”. Jak zaznaczył reżyser, nie była to rozmowa o charakterze ściśle intelektualnym ani odkrywaniem kolejnych „Ameryk”. To publiczność uczyniła z tej rozmowy coś bardziej szerszego.

Rozum bez wiary, wiara bez rozumu

„Rozum bez wiary, wiara bez rozumu”. Pod takim tytułem ks. prof. Tadeusz Guz, dziekan Zamiejscowego Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL w Tomaszowie Lubelskim zainaugurował cykl wykładów w zamojskiej WSZiA. Według prelegenta „wiara i rozum” jest jednym z najbardziej fundamentalnych tematów, jaki można podjąć z pozycji intelektu i nauki. Dziekan tomaszowskiej uczelni wyraził też wdzięczność, że na ziemi zamojskiej tworzy się atmosfera różnych debat na wielkie i małe tematy.
Nie było walki na argumenty, choć tych nie brakowało. Zabrakło jedynie czasu. Po raz pierwszy w ramach „Sacrofilmu” przedstawiciele świata nauki, polityki, wyznawcy różnych religii ustosunkowywali się do tematu wiodącego festiwalu podczas zorganizowanej debaty. Przy jednym stole dyskutowali o przyznawaniu się do Chrystusa oraz własnym stosunku do wiary. Spotkanie poprowadził teolog prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz. W debacie wzięli udział: filozof - ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, bioetyk prof. Krzysztof Marczewski, włoski dziennikarz - Arnaldo Casali, muzułmanin, biznesmen mufti Nidal Abu Tabak oraz polityk i dziennikarz Jan Byra.

Koda „Sacrofilmu”

Wielkim wydarzeniem tegorocznego „Sacrofilmu” były dwie projekcje: „Ludzie Boga” w reż. Xaviera Beauvois’a oraz „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego. W pierwszą ekranizację wprowadził widzów teolog, dziennikarz Konrad Sawicki. W rozmowie ze mną powiedział, że „ludźmi Boga”, których można zobaczyć we francuskim dramacie są zarówno główni bohaterowie - trapiści, jak i islamscy terroryści. Okazuje się, że są oni ludźmi bardzo wierzącymi, w jakiś sposób uczciwymi i mocno religijnymi. Widz rozumie, że przez takie połączenie tytuł jest przewrotny. Zdaniem teologa film pokazuje wielką wartość życia i godność człowieka. W znacznym stopniu przyczyni się dialogowi chrześcijańsko-islamskiemu. A wszystko dlatego, że model spotkania tych dwóch religii w filmie jest wręcz wzorcowy. „Młyn i krzyż”. Arcydzieło. Tylko takie określenie ciśnie mi się na usta po obejrzeniu tego dramatu. Zgodnie z zamysłem reżysera, na oczach widzów ożywiony zostaje obraz „Droga krzyżowa” Petera Bruegla. „Młyn i krzyż” był ostatnią projekcją w ramach XVI Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego w Zamościu.
Podczas festiwalu organizatorzy w osobach: ks. Wiesława Mokrzyckiego i dyrektora CKF „Stylowy” Andrzeja Bubeły, wręczyli przyjaciołom „Sacrofilmu”, po raz pierwszy statuetki „Bramy”. Jak wyjaśnił ks. Mokrzycki jest to „brama” do dialogu religijnego i między ludźmi, do Zamościa dla wszystkich, którzy tutaj chcą przyjechać, czy „brama” do ludzkich serc i umysłów, do wspaniałych idei. Za zasługi wniesione w promocję dialogu międzyreligijnego zostali wyróżnieni m.in. Krzysztof Zanussi i Seweryn Kuśmierczyk. Statuetkę wykonał artysta Bartłomiej Sęczawa i tym samym autor płyt z odciskami butów w Zamojskiej Alei Sław.
Organizatorami „Sacrofilmu” byli: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji Zamościu oraz parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Nie ma jak na emeryturze – zwłaszcza w takim gronie

2025-04-19 17:30
Kapłani seniorzy diecezji świdnickiej wraz z bp. Ignacym Decem i bp. Adamem Bałabuchem podczas wielkosobotniego spotkania w Domu Księży Emerytów w Świdnicy, 19 kwietnia 2025

ks. Andrzej Adamiak

Kapłani seniorzy diecezji świdnickiej wraz z bp. Ignacym Decem i bp. Adamem Bałabuchem podczas wielkosobotniego spotkania w Domu Księży Emerytów w Świdnicy, 19 kwietnia 2025

Wielka Sobota to dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania. Tego dnia, 30 marca 2025 r., biskupi Ignacy Dec i Adam Bałabuch odwiedzili Dom Księży Emerytów w Świdnicy przy ul. Kotlarskiej, by spotkać się z kapłanami seniorami diecezji. Było to braterskie spotkanie pełne wzruszenia, wdzięczności i duchowej jedności.

Więcej ...

Przewodniczący KEP: prawda o zmartwychwstaniu zakłada rezygnację z banału i przyziemności

2025-04-20 09:42

Karol Porwich/Niedziela

Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa nie rusza już współczesnego człowieka, gdyż jej przyjęcie zakłada rezygnację z banału i przyziemności. Tymczasem współczesna kultura skutecznie odrzuca wszelki wysiłek w sprawach domagających się poświęcenia i ofiary - powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda.

Więcej ...

Wałbrzych. Bp Ignacy Dec: Chrystus zmartwychwstał i zapowiedział nasze zmartwychwstanie

2025-04-20 21:16
Bp Ignacy Dec przewodniczy Mszy świętej odpustowej w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu. Wokół ołtarza zgromadzili się kapłani z dekanatu i zaproszeni goście.

Kazimierz Wrzosek

Bp Ignacy Dec przewodniczy Mszy świętej odpustowej w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu. Wokół ołtarza zgromadzili się kapłani z dekanatu i zaproszeni goście.

W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych wałbrzyska parafia Zmartwychwstania Pańskiego obchodziła swoje doroczne święto patronalne. Uroczysta rezurekcja z procesją i poranną Mszą świętą była szczególnym czasem radości i modlitwy dla całej wspólnoty, której proboszczem jest ks. kan. Czesław Studenny. Eucharystii przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej, Ignacy Dec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Wiara

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Rozważania na niedzielę: Kolejne rezygnacje z pogrzebów?...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kolejne rezygnacje z pogrzebów?...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...