Trwające trzy dni spotkanie w Centrum św. Maksymiliana w Oświęcimiu-Harmężach, zorganizowane z inicjatywy Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego i Ojców Franciszkanów poświęcono w tym roku chrześcijańskiemu świadectwu o Jezusie Chrystusie na wzór św. Maksymiliana Marii Kolbego. Na 10. Dni Kolbiańskie, które 1 kwietnia otworzył prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o. Jarosław Zachariasz OFMConv., złożyły się konferencje, dyskusje i modlitwy. Wzięło w nich udział ok. 200 osób, w tym prelegenci z Polski i Włoch. Organizatorami byli Franciszkanie i Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego.
We Mszy św. kończącej 10. Dni Kolbiańskie, razem z biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej Tadeuszem Rakoczym przy ołtarzu stanęli m.in.: o. Wiesław Pyzio OFMConv. - wikariusz Warszawskiej Prowincji Franciszkanów; gwardian Niepokalanowa o. Stanisław Piętka OFMConv. oraz gwardian franciszkańskiego klasztoru w Harmężach o. Stanisław Czerwonka OFMConv.
- Dziś patrzymy na Maksymilianową pokorę i wielkość z podziwem. Jesteśmy nieustannie świadkami stosowania przemocy, dominacji i walki, bo coraz więcej - niestety - ludzi, także chrześcijan wierzy przede wszystkim w tzw. siłę przebicia za wszelką cenę. Maksymilian Maria Kolbe naprawdę znał drogę wiodącą od pychy do pokory. Pycha jest siłą, która krzyczy na Pana Boga i nie liczy się z człowiekiem. Pokora to siła, która Panu Bogu śpiewa pieśń pełną uwielbienia i dziękczynienia, która unosi ludzi w stronę Boga - podkreślał w homilii biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy.
Dni Kolbiańskie wpisują się w program obchodów Roku św. Maksymiliana Marii Kolbego. W październiku ubiegłego roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej stosowną uchwałą ogłosił rok 2011 Rokiem Kolbiańskim. W uchwale senatorowie RP przypomnieli zwięźle życiorys świętego, akcentując, że 14 sierpnia minie 70. rocznica śmierci św. Maksymiliana w bunkrze KL Auschwitz. Członkowie izby wyższej podkreślili, że Ojciec Kolbe jest wyjątkową postacią w panteonie wielkich Polaków XX wieku. W uchwale Senatu RP znalazł się także cytat z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II mówiący, że św. Maksymilian jest „patronem trudnych czasów”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu