Reklama

Bitwa w obronie Europy

Niedziela legnicka 17/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Łukaszów: - W czerwcu miną trzy lata proboszczowania Księdza w sanktuarium w Legnickim Polu

Ks. Włodzimierz Gucwa: - Tak, to już trzy lata mojego duszpasterzowania w tym szczególnym miejscu. Wcześniej Opatrzność Boże pozwoliła mi przez pięć lat pełnić posługę kapłańską w naszym diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Najpierw jako kustosz sanktuarium, później jako proboszcz. Oba te sanktuaria łączą postaci św. Jadwigi Śląskiej, jej syna Henryka Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny. W pewnym stopniu wydarzenia, jakie miały miejsce 9 kwietnia 1241 r. na Legnickich Polach przyczyniły się do powstania dwóch fundacji piastowskich. Wielką rolę odegrały też dwa wielkie zakony - Benedyktynów i Cystersów. Mój pobyt w Krzeszowie i teraz w Legnickim Polu uważam za wielką łaskę daną mi od Boga, która mobilizuje mnie do dalszego działania.

- Jaka jest historia sanktuarium w Legnickim Polu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Już w średniowieczu wzniesiono w Legnickim Polu kościół pw. Trójcy Świętej i Najświętszej Marii Panny, który według starych przekazów stanął w miejscu kaplicy ufundowanej przez księżną śląską św. Jadwigę, matkę księcia Henryka II Pobożnego, w rejonie odnalezienia jego zwłok po bitwie z Mongołami w 1241 r. Kościół ten do czasów reformacji znajdował się pod opieką Benedyktynów. Na początku XVIII w. wrócili oni do Legnickiego Pola i z inicjatywy opata Othmara Zinke rozpoczęli od 1723 r. budowę klasztoru, a od 1727 r. zaczęli wznosić nowy kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża i św. Jadwigi Śląskiej. Całe założenie kościelno-klasztorne zostało zrealizowane w latach 1723 - 1738 według projektu słynnego ówczesnego architekta Kiliana Ignacego Dientzenhofera z Pragi. Konsekracji kościoła dokonał 7.10.1731 r. sufragan wrocławski bp Eliasz von Sommerfeld. Po kasacie zakonów przez władze pruskie w 1810 r. zabudowania klasztorne przejęła i użytkowała armia pruska, która najpierw przeprowadziła adaptację wnętrz klasztoru, a w późniejszym okresie dobudowała dodatkowe skrzydła do elewacji ogrodowych. W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj obóz jeniecki. Po wojnie kościół pełnił funkcje parafialne, a od 1961 r. w klasztorze umieszczono Państwowy Dom Opieki Społecznej. Po ustanowieniu w dniu 25 marca 1992 r. diecezji legnickiej, pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak ustanowił kościół w Legnickim Polu diecezjalnym sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.

- Jakie znaczenie strategiczne dla Polski i Europy miała bitwa na Legnickim Polu?

- Przeogromne. Historycy podają, że choć bitwa była przegrana, to jednak przyczyniła się do zatrzymania ekspansji mongolskiej na Europę i obrony chrześcijaństwa. Jak wielkie miała znaczenie przekonaliśmy się, kiedy w 1997 r. na zaproszenie pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka przybył do naszej diecezji sługa Boży Papież Jan Paweł II, który odprawiając Mszę św. na dawnym radzieckim lotnisku, wypowiedział znamienite słowa o samej bitwie i wielkim bohaterstwie księcia Henryka Pobożnego. Papież powiedział m.in: „Wasza diecezja jest młoda, ale chrześcijaństwo na tych ziemiach ma swoją długą i bogatą tradycję. Pamiętamy, że Legnica to miejsce historyczne - miejsce, na którym książę piastowski Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi, stawił czoło najeźdźcom ze Wschodu - Tatarom - wstrzymując ich groźny pochód ku Zachodowi. Z tego powodu, choć bitwa była przegrana, wielu historyków uznaje ją za jedną z ważniejszych w dziejach Europy. Ma ona również wyjątkowe znaczenie z punktu widzenia wiary. Trudno określić, jakie motywy przeważały w sercu Henryka - chęć obrony ojczystej ziemi i udręczonego ludu czy też wola powstrzymania wojsk mahometańskich, zagrażających chrześcijaństwu. Wydaje się, że te motywy były nierozłączne. Henryk, oddając życie za powierzony jego władzy lud, równocześnie oddawał je za wiarę Chrystusową. I to był znamienny rys jego pobożności, którą ówczesne pokolenia dostrzegały i zachowały jako przydomek”.

Reklama

- Rok 2011 został ogłoszony Rokiem Henryka Pobożnego. Padła też propozycja wszczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia i jego małżonki księżnej Anny.

- Taką propozycję do naszego biskupa legnickiego Stefana Cichego zgłosiło Duszpasterstwo Ludzi Pracy’90 i od niego zależy dalsze działanie w tym kierunku.

- W związku z 770. rocznicą bitwy organizowane są różne uroczystości

- 5 kwietnia obchody rocznicowe bitwy zainaugurowała konferencja naukowa, która się odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy pt: „Bitwa z Mongołami na Dobrym Polu 1241 - tło, środowisko, relacje” skupiając wokół tego zagadnienia wielu wybitnych profesorów zarówno duchownych i jak i świeckich. Honorowym gościem konferencji był bp Marek Mendyk. Tu chciałby bardzo gorąco podziękować prorektor dr. Kazimierze Jaworskiej, parafiance z Legnickiego Pola za zorganizowanie tej konferencji. W sam dzień patronalny 9 kwietnia 2011 r. przy udziale rycerstwa z całej Polski przeżywaliśmy Mszę św. w kościele Marii Panny w Legnicy, gdzie przed 770 laty książę Henryk Pobożny modlił się, wyruszając na bitwę z Mongołami. To tu jego święta matka Jadwiga błogosławiła go przed wyruszeniem w bój.

- Jakie uroczystości są przewidziane w samym sanktuarium w Legnickim Polu

- Główne uroczystości w Legnickim Polu są zaplanowane na 12 czerwca. W tym dniu przypada doroczna pielgrzymka służb mundurowych z Dolnego Śląska. Rozpoczną się one o godz. 11.00 wykładem na temat bitwy i jej znaczenia. Wykład wygłosi dr Wacław Szetelnicki. O godz. 12.45 z kościoła pw. Trójcy św. w Legnickim Polu wyruszy procesja z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej do kościoła parafialnego, aby tam pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego uczestniczyć w Mszy św. Cały ten dzień to również święto parafii z tej racji organizujemy festyn - wspólne świętowanie. W godzinach popołudniowych przewidziany jest też koncert kameralny w wykonaniu orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Bardzo gorąco zapraszamy do Legnickiego Pola.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55
Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19
Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...