Reklama

Niedziela Lubelska

Białorusini głosują nogami

Lubelszczyzna ma wieloletnią tradycję przyjmowania uchodźców ze Wschodu

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelszczyzna ma wieloletnią tradycję przyjmowania uchodźców ze Wschodu

Zwiększająca się fala uchodźców z Białorusi to zjawisko zupełnie nowe i niespodziewane. W naszym regionie będzie coraz silniej odczuwane ze względu na granicę z tym państwem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do niedawna granicę polsko-białoruską przekraczali głównie drobni handlarze. Polaków kusiły niskie ceny paliw, Białorusinów dobra jakość polskiej chemii, meble i sprzęt AGD. Od kilku tygodni w placówkach straży granicznej pojawiają się przybysze z Białorusi proszący o status uchodźcy w Polsce. Najwięcej napływa ich na teren naszego województwa.

Przybysze zza Bugu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biała Podlaska, Łuków, Kolonia Horbów i Bezwola to cztery ośrodki w naszym regionie, w których kwaterowani są uchodźcy przekraczający polską granicę ze wschodu. Do 2015 r. dominowali w nich obywatele dawnych republik sowieckich, głównie Czeczeni uciekający przed prześladowaniami dyktatorskiego reżimu Kadyrowa. W ostatnich latach pojawiali się także uciekinierzy z Bliskiego Wschodu, Syryjczycy, Irakijczycy i Palestyńczycy; to efekt wojen toczących się w tamtym rejonie.

We wrześniu sytuacja zupełnie się zmieniła. - Obecnie większość osób starających się o azyl w Polsce to Białorusini. Codziennie przyjmujemy nowe wnioski - mówi Grzegorz Randzio, kierownik ośrodka recepcyjnego w Białej Podlaskiej. Represje wobec protestujących przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów na Białorusi spowodowały swoiste głosowanie nogami obywateli tego kraju. Upoważniona przez polskie władze straż graniczna ułatwia wjazd do Polski osobom albo już prześladowanym albo obawiającym się aresztu.

Z obawy o swój los

Roman podjął decyzję ucieczki z Brześcia pod koniec sierpnia, zaraz po pierwszym zatrzymaniu w czasie pokojowego marszu. Pracował w sklepie, na manifestacje chodził co tydzień i jest pewien, że został sfilmowany przez rodzime służby bezpieczeństwa. Jeden z jego kolegów dostał 15 dni aresztu, drugi czeka na wyrok w więzieniu. Z Brześcia do Terespola jest może 10 km, ale po przekroczeniu mostu na Bugu zaczyna się wolny świat. Po wypełnieniu dokumentów związanych z prośbą o status uchodźcy zamierza przyjechać do Lublina. Tutaj pracują jego znajomi, z którymi ma kontakt.

Reklama

Irina wraz z mężem i dzieckiem przyjechali z Mińska, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Kobieta udzieliła wywiadu niepaństwowej telewizji i ostrzeżono ją, że nie uniknie kary. Nie myśli o bezpowrotnej emigracji z Białorusi, chce z rodziną przeczekać czas represji w bezpiecznym miejscu. Dla większości Białorusinów już przybyłych do Polski największym problemem jest szybkie znalezienie pracy. Obecne przepisy mówią, że można ją podjąć po półrocznym pobycie w Polsce, ale jest nadzieja, że nasi wschodni sąsiedzi zostaną potraktowani łagodniej.

Ewangeliczna gościnność

Lublin, obok Warszawy i Białegostoku, jest jednym z głównych celów obecnej emigracji zza Bugu. Kilkutysięczna diaspora białoruska, pracujący i studiujący, stanowi środowisko przyciągające uciekających. Artiom i Waleria, uczestnicy niedawnej akcji solidarnościowej z Białorusią na pl. Litewskim, mieszkający ponad 10 lat w Lublinie, mówią, że codziennie mają zapytania od rodaków o zarobki i ceny wynajmu mieszkań. Przy malejących płacach na Białorusi, polskie wynagrodzenia są bardzo atrakcyjne.

W orędziu na obchodzony po raz 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, papież Franciszek przypomina, że takie osoby należy przyjmować, chronić, promować i integrować. Z Białorusinami wiąże nas kilka wieków wspólnej państwowości w I Rzeczpospolitej, słowiańskie pokrewieństwo językowe i chrześcijańskie tradycje. To z pewnością ułatwi przygotowanie dla nich dobrej, ewangelicznej gościnności.

Podziel się:

Oceń:

2020-10-05 10:20

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterz do rodziców: chcecie przekazać dziecku wiarę? Budujcie relacje i dajcie świadectwo

2024-06-01 09:37

Karol Porwich/Niedziela

Radzę rodzicom, by zamiast zmuszać dzieci do praktyk religijnych, budowali z nimi dobre relacje i dawali swoim życiem czytelne świadectwo - powiedział PAP założyciel Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA ojciec Tomasz Maniura. Dodał, że młodzi chcą, żebyśmy uznali ich prawo do wolności.

Więcej ...

8 czerwca Papież upamiętni spotkanie pokojowe z prezydentami Izraela i Palestyny

2024-05-31 15:56

s. Amata J. Nowaszewska CSFN/www.vaticannews.va/pl

8 czerwca Papież Franciszek uda się do Ogrodów Watykańskich, aby upamiętnić swoje spotkanie sprzed 10 lat z prezydentem Izraela Szimonem Peresem i prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, podczas którego posadzono drzewko oliwne i miała miejsce modlitwa.

Więcej ...

Hiszpania: kara finansowa dla organizatora modlitw różańcowych za ojczyznę

2024-06-01 11:08

Karol Porwich/Niedziela

Francisco Martin, katolicki aktywista z Hiszpanii, który jesienią 2023 r. zainicjował modlitwy różańcowe za ojczyznę w Madrycie został ukarany grzywną w wysokości 3600 euro - podał działacz społeczny cytowany przez lokalne media.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Święty Justyn

Święci i błogosławieni

Święty Justyn

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz