Reklama

Gimnazjaliści walczyli o Legnicę

I gimnazjalną bitwę o Legnicę zorganizowano 4 kwietnia w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy w ramach trwającego Roku Księcia Henryka II Pobożnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 9 szkół gimnazjalnych z Legnicy oraz Gimnazjum w Spalonej. Głównymi organizatorkami zabawy dla uczniów były: Helena Sokołowska i Agnieszka Kopała, którym pomagał Aleksander Salamon. Celem zabawy było - jak mówi Helena Sokołowska, „włączenie się w obchody rocznicy bitwy pod Legnicą oraz zapoznanie przyszłych być może naszych uczniów z historią miasta, a szczególnie z bitwą, która rozegrała się na legnickich polach 9 kwietnia 1241r.”. Organizatorzy chcieli też, aby uczestnicy zabawy poznawali zarówno historię, jak i współczesne życie kulturalne Legnicy i topografię miasta.

Poznawanie tajemnic Legnicy

Bitwa gimnazjalna składała się z 2 etapów. Pierwszy rozegrał się na terenie szkoły. Młodzież miała do rozwiązania kilka zadań. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością języków obcych, wykonać zadanie matematyczne, którego wynik równania był datą bitwy pod Legnicą. Trzeba było również wykonać szkic wybranego przez siebie zabytku miasta. Bardzo barwną i widowiskową konkurencją była prezentacja przebranej osoby. Każda z drużyn musiała przebrać jednego z uczestników w strój związany z Legnicą. I tu uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością. Podczas pokazu prezentował się legnicki Lew, czarownica spalona na stosie, książę Henryk Pobożny, książę Jerzy Wilhelm, nie zabrakło kopacza złota, czy św. Jadwigi.
W drugim etapie uczniowie pod opieką nauczycieli wyruszyli w miasto, gdzie mieli do wykonania kilka nietypowych zadań. Musieli np. policzyć, ile pięter liczy wieża Chojnowska, jak długi jest legnicki rynek - licząc w krokach, jaki rozmiar buta ma Filip - rzeźba przedstawiająca satyrykonowego chłopca, a także odnaleźć witraż pokazujący odnalezienie ciała Henryka Pobożnego w kościele Mariackim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Promocja szkoły

- „Cieszę się, że w naszej bitwie o Legnicę wzięło udział aż 9 drużyn. Gimnazjaliści mieli okazję nie tylko poznać historię miasta, ale także naszą szkołę, do której być może się wybiorą - mówi Jolanta Lewandowska, dyrektor ZSEM w Legnicy. I gimnazjalną bitwę o Legnicę po bardzo wyrównanej walce wygrało Gimnazjum nr 11, drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 7, a trzecie miejsce przypadło Gimnazjum nr 9. Dzięki licznym sponsorom zwycięzcy otrzymali puchar i cenne nagrody. Podsumowanie zabawy i wręczenie nagród miało miejsce 5 kwietnia. Dodatkową nagrodą dla zwycięskich drużyn była możliwość odebrania nagród z rąk prof. Jana Miodka, który w tym dniu gościł w legnickim Energetyku.

Śpiewanie z prof. Miodkiem

Prof. Jan Miodek, dla którego język polski właściwie nie ma tajemnic, wygłosił również wykład o historii Śląska i pochodzeniu nazwy Legnica, którego wysłuchali przedstawiciele władz miasta, oświaty, sponsorzy, oraz uczniowie i nauczyciele. Następnie znany językoznawca wraz z prezydentem miasta Tadeuszem Krzakowskim i reprezentantem zwycięskiej drużyny odsłonili tablicę upamiętniającą 770. rocznicę bitwy pod Legnicą. Podczas uroczystości odbył się także występ szkolnego chóru, który przygotował Ryszard Grajek. Wiele radości wszystkim zebranym sprawił prof. Miodek, który wraz z chórem śpiewał ulubioną swoją piosenkę Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk pt. „Starzyk”. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele uważają, że podobna bitwa o Legnicę powinna być organizowana cyklicznie, bowiem dla wszystkich była to nie tylko dobra zabawa, ale także doskonała i ciekawa lekcja.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tylko wierz

2024-06-25 14:15

Niedziela Ogólnopolska 26/2024, str. 24

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Hulaj dusza, piekła nie ma?

Grażyna Kołek

Największą sztuczką diabła jest przekonanie nas o swoim nieistnieniu.

Więcej ...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks. Michał Olszewski

2024-07-01 11:48
Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

O 20:00 zaplanowano protest pod aresztem, gdzie przebywa zatrzymany przez ABW ks. Michał Olszewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska