Reklama

100 lat św. Kazimierza

Kościół pw. św. Kazimierza w Łodzi został wybudowany w stylu neoempirowym, w kształcie krzyża łacińskiego. Świątynia jest trójnawowa, nawy zakończone są absydami półkolistymi mieszczącymi ołtarze. Elewacja południowa została zakończona dwoma wyniosłymi wieżami. Górne kondygnacje wieżowe stanowią dzwonnice. Elewacje wschodnia i zachodnia są podobne w kompozycji. Elewacja północna dostrojona została do ogólnej całości, utrzymanej w charakterze neoempiru. Wnętrze świątyni w nawie głównej pokrywa sklepienie łukowe, nawy boczne - sklepienia krzyżowe. W ołtarzu w bocznej kaplicy pw. św. Kazimierza znajdują się relikwie Świętego. Na zewnątrz świątyni jest tablica z nazwiskami księży i parafian zamordowanych w czasie II wojny światowej. Są też urny z ziemią z miejsc kaźni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia ta była dla wiernych szkołą formacji ludzkiej, chrześcijańskiej i polskiej - mówił podczas jubileuszu 100-lecia parafii pw. św. Kazimierza w Łodzi abp Władysław Ziółek. Tu przez sto lat rozbrzmiewało słowo prawdy, a ludzie kształtowali swe człowieczeństwo i sumienia tak, by wybierać to co uszlachetnia i ubogaca. Tu uczono kolejne pokolenia miłości do Boga, drugiego człowieka i ojczyzny. - czyńmy więc wszystko, by to co uczynili i co nam przekazali ojcowie, ubogacić naszym osobistym wkładem - apelował do wiernych Ksiądz Arcybiskup.

Jubileusz

Piękny jubileusz u stóp Matki Bożej i przed relikwiami św. Kazimierza zgromadził licznie kapłanów pochodzących z parafii i w niej pracujących, księży z dekanatu Łódź-Widzew i tych zaprzyjaźnionych z parafią. Były też poczty sztandarowe ze szkół z terenu parafii, młodzież, harcerze i przedstawiciele wszystkich grup działających w św. Kazimierzu. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Metropolity Łódzkiego to dziękczynne Te Deum za 100 lat istnienia wspólnoty, za wspaniałych duszpasterzy i wszelkie dobro, jakie na przestrzeni wieku się tu zrodziło. Jubileusz odbywał się w cieniu beatyfikacji Papieża Polaka i w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Dlatego modlono się także w tych intencjach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wczoraj

Parafia pw. św. Kazimierza została erygowana 11 kwietnia 1911 r. przez abp. Wincentego Chościak-Popiela. Najpierw kościół był drewniany, prowizoryczny, urządzony z przebudowanego budynku, zakupionego w 1900 r. po wystawie przemysłowej w parku helanowskim. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Jan Albrecht. W 1923 r. bp Wincenty Tymieniecki poświęcił plac pod budowę kościoła. Budowniczym świątyni był ks. Romuald Brzeziński i po nim ks. Czesław Stańczak (obaj zginęli w Dachau). Ksiądz proboszcz Stańczak był także inicjatorem sprowadzenia do świątyni relikwii św. Kazimierza. Z Wilna sprowadził je bp Wincenty Tymieniecki. Uroczyste wprowadzenie relikwii do tutejszego kościoła odbyło się w 1929 r. W 1936 r. konsekrowano świątynię. Jednak pierwotny projekt kościoła nie został zrealizowany do końca - budowę zakończył dopiero w latach 2001-2005, przy dużej pomocy władz miasta, ówczesny proboszcz ks. Henryk Majchrzak.

Dziś

Całą historię parafii przedstawił podczas jubileuszowej Eucharystii ks. kan. Wiesław Jonczyk - proboszcz. Przypomniał wydarzenia, jakie miały miejsce w parafii - te radosne, jak sprowadzenie relikwii św. Kazimierza, dwukrotne Nawiedzenie przez Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, i chwile trudne, jak zbezczeszczenie Najświętszego Sakramentu czy pożar w 2004 r. - Jednak chcemy dziś dziękować za to dobro, jakiego parafia doświadczyła - podkreślił Ksiądz Proboszcz. W homilii abp Władysław Ziółek słowami bł. Jana Pawła II zaapelował o ludzi sumienia - w rodzinach, społeczeństwie, narodzie, bo nie da się budować Polski silnej, mocnej rodziną bez prawego sumienia. Zwracając się bezpośrednio do parafian, Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że w tej świątyni i parafii „ludzie odnajdywali fundamenty prawdy, braterstwa i miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny”. Dlatego dziś jesteśmy „wdzięczni za tych, którzy odpowiedzieli na Boże tchnienie i budowali tę parafię”. - Dziękujemy kapłanom, którzy się tu trudzili, pochylali z miłością wobec tych, których daje im Bóg. Ile dobra duchowego na przestrzeni wieku się tu zrodziło - mówił abp Ziółek. - Każdy z duszpasterzy starał się robić też to co potrzebne i konieczne, by świątynia piękniała. Dlatego dziś przyjmuje nas w przestrzeni jasnej i rozświetlonej - dodał.
W trakcie uroczystości w darze Księdzu Arcybiskupowi przyniesiono księgi liturgiczne, które mają zostać ofiarowane pierwszej parafii, jaka zostanie erygowana. Po Mszy św. procesyjnie udano się przed kościół, gdzie Metropolita Łódzki wspólnie z Księdzem Proboszczem odsłonili ufundowany przez parafian pomnik Jana Pawła II. Była wzruszająca „Barka”, błogosławieństwo i szybujące ku górze baloniki w barwach polskich i papieskich.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek w Jerozolimie: relikwiarz Krzyża na Golgocie

2025-04-18 15:45

Vatican Media/o. Jerzy Kraj OFM

Wielkopiątkowej liturgii w Jerozolimie, odprawionej w porannych godzinach w bazylice Kalwarii i Bożego Grobu, przewodniczył łacińskiego patriarchy kard. Pierbattista Pizzaballa. Uczestniczyli w niej hierarchowie i wierni lokalnego Kościoła oraz pielgrzymi z różnych stron świata. Celebracja Męki Pańskiej na Kalwarii pokreśliła najistotniejszą charakterystykę jerozolimskiej liturgii, która oprócz sakramentalnego „dzisiaj” włącza w swoją modlitwę wskazanie geograficznego „tutaj”.

Więcej ...

Watykan/ Wiceprezydent USA na liturgii Męki Pańskiej w bazylice Św. Piotra

2025-04-18 17:29
Wiceprezydent USA JD Vance i jego żona Usha Vance wraz z dziećmi uczestniczą w wielkopiątkowej mszy Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie

PAP/ETTORE FERRARI

Wiceprezydent USA JD Vance i jego żona Usha Vance wraz z dziećmi uczestniczą w wielkopiątkowej mszy Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie

Wiceprezydent USA J.D. Vance, składający wizytę w Rzymie, przybył w Wielki Piątek z rodziną do bazyliki Świętego Piotra na liturgię Męki Pańskiej. Po raz pierwszy tak wysoki rangą przedstawiciel władz Stanów Zjednoczonych uczestniczy w Watykanie w tym nabożeństwie.

Więcej ...

Izrael/ Jad Waszem: powstanie w getcie warszawskim stało się przykładem, inspiracją i symbolem

2025-04-19 07:50
Żydzi wyciągnięci z bunkra

commons.wikimedia.org

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Powstańcy getta warszawskiego nie mieli złudzeń, widzieli, co ich czeka, ale jednak zdecydowali się na walkę, która stała się przykładem, inspiracją i symbolem - napisał jerozolimski Instytut Jad Waszem. W sobotę obchodzona jest 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...